ČEZ a Tykačův Czech Coal se konečně dohodly. Podepíší 200miliardový kontrakt na uhlí

22.02.2013 18:56

Firma ČEZ a těžařská společnost Pavla Tykače Czech Coal by měly v příštím týdnu uzavřít smlouvu o dodávkách uhlí. Hodnota kontraktu přesahuje 200 miliard korun. Firmy tak dosáhly dohody po dlouhých jednáních, kdy se nemohly shodnout na ceně uhlí.

 

Zatímco v Bulharsku a Albánii řeší ČEZ vážné problémy, v Česku se jeho vedení podařilo uzavřít jeden z největších obchodů v historii. Tento týden zažehnaly ČEZ a těžařská společnost Pavla Tykače Czech Coal podle několika zdrojů HN všechny vzájemné spory a v nejbližších dnech podepíší smlouvu o dodávkách uhlí na desítky let dopředu. Jejich hodnota přesahuje 200 miliard korun.

Obě firmy se dohodly na ročních dodávkách až šesti milionů tun uhlí z dolu Vršany pro elektrárnu Počerady, a to až do vytěžení všech zásob v dolu. Tedy až na 50 let.

Elektrárně Počerady, kterou chtěl ještě na podzim Czech Coal od ČEZ koupit, skončila dlouhodobá smlouva na konci roku a od počátku ledna jedou dodávky na bázi desetidenních kontraktů.

 

„To, že se vyřešily všechny nejasnosti ale neznamená, že se některé body nemohou opět otevřít,“ zůstává ostražitý člen představenstva ČEZ, který nechtěl být jmenován.

A opatrnost je na místě. Jednání trvají již více než rok, dokumentace má přes 60 kilogramů a i přes zlepšení přetrvává mezi oběma stranami určitá nedůvěra. I proto se finální dohoda neustále odsouvala, ještě v prosinci pronikly ven informace o možném krachu jednání.

Pro obě společnosti je vzájemná dohoda na takovémto kontraktu do jisté míry novinkou.

„Můžu říci, že jsme se asi poprvé dostali z pozice protivníků do role partnerů,“ říká člen vedení Czech Coal seznámený s jednáním. A zároveň z obou táborů zní: kdyby takovou dohodu uzavírali dva standardní partneři, byla by již dávno hotová. Nyní se ale kvůli letům sporů u českých soudů i evropského antimonopolního úřadu firmy pojišťují kvůli každé drobnosti.

Součástí smlouvy je tak i dohoda o neútočení. Obě společnosti se více méně zřeknou jakéhokoliv pokračování současných sporů, které vedou na mnoha úrovních.

Za kolik?

Obě firmy se dlouhou dobu nemohly dohodnout na ceně uhlí. Czech Coal Pavla Tykače požadoval ceny vázané na černé uhlí (index ARA), to ale dlouhodobě odmítal ČEZ i teplárny. Nakonec se cena zvýší ze současných 33 korun za GJ na zhruba 39 korun za GJ. Ta se bude postupně zvedat a za 10 let bude činit 80 procent ARA, tedy okolo 60 korun.

Součástí smlouvy je i opce na na prodej elektrárny Počerady právě Czech Coal. Na Počerady Tykač už na podzim podal nabídku, jejíž výše se měla pohybovat okolo 16 miliard korun. ČEZ se ale nakonec rozhodl, že si jednu ze svých nejziskovějších elektráren nechá.

Opce se může uplatnit v několika jasně definovaných krocích. Nejdříve za 2 roky, ale také kolem roku 2023. Firmy si vždy v návaznosti na nutná rozhodnutí sednou znovu ke stolu a budou jednat. Nyní čeká ČEZ investice 1-2 miliard do ekologizace Počerad, kolem roku 2023 bude elektrárna už na konci své životnosti a firma se bude muset rozhodnout, jestli investovat desítky miliard do její kompletní modernizace.

Co to znamená pro trh?

Trhem nová dohoda zřejmě nijak vážně neotřese. „Žádných dramatický dopadů bych se neobával,“ říká obchodník s uhlím a majitel společnosti Carbounion Bohemia Petr Paukner. Vršanské uhlí je totiž velmi specifické, s nízkou výhřevností a hodí se více méně hlavně pro Počerady, které byly u dolu postaveny.

„Je to dohoda z rozumu, slušná pro obě strany,“ říká Paukner. ČEZ si podle něj zajistil rozumné ceny a Czech Coal odbyt pro své uhlí. „Pokud dnes někdo nadává, že ČEZ platí příliš, nemá pravdu. Teplárny s novými smlouvami již běžně platí za gigajoul 40 korun a více,“ říká Paukner.

iHNed.cz

 

 

Zpět

Novinky

TĚŽBA A ZDRAVÍ - odborný seminář pořádaný Komisí pro životní prostředí akademie věd a Městem Litvínov

12.05.2015 10:00

Setkání LIMITY JSME MY v Litvínově

05.02.2015 18:00
Litvínovské občanské spolky LITVÍNOV PATŘÍ OBČANŮM, KOŘENY a TESTAMENT se připojují k celorepublikové akci LIMITY JSME MY, která vyhlásila čtvrtek 5. 2. za den akcí na památku obcí zničených těžbou a za budoucnost bez uhlí. Připojte se a přijďte ve čtvrtek v 18.00 na náměstí T.G.Masaryka před...

Jen víru mít a my to vyhrajeme, zpívali lidé na demonstraci v Horním Jiřetíně

28.01.2015 20:00
Horní Jiřetín - Na protestní akci se sešli ve středu odpoledne obyvatelé Horního Jiřetína na Mostecku. Několik stovek lidí vyjádřilo před tamním kulturním domem svůj nesouhlas se záměry těžařů na dobývání uhlí za současné limity těžby platné od roku 1991. Znovu se o limitech chránících Horní...

SHROMÁŽDĚNÍ ZA ZACHOVÁNÍ LIMITŮ TĚŽBY A VZPOMÍNKA NA OBCE ZNIČENÉ TĚŽBOU

28.01.2015 15:30
Vláda se bude v únoru rozhodovat mezi 4 scénáři státní energetické koncepce: 1) bez prolomení limitů // 2) s prolomením limitů na velkolomu Bílina // 3) s prolomením limitů na velkolomu ČSA a tzv. "malým bouráním" Horního Jiřetíma (bourání téměř 200 domů, zbytek města a západní část Litvínova až...

S Horním Jiřetínem by zaniklo 811 pracovních míst

22.01.2015 22:25
Reakce města Horního Jiřetína na dnešní vyjádření předsedy ČKMOS Josefa Středuly Předseda ČMKOS Josef Středula dnes v Právu a Radiožurnálu vytáhl do boje za zbourání Horního Jiřetína a Černic. Pokusil se přitom zaštítit i údajnými zájmy obyvatel Horního Jiřetína. Starosta Horního Jiřetína Vladimír...

Litvínov povede ANO společně s KSČM a STAN

21.10.2014 02:14
V Litvínově na Mostecku se na koaliční spolupráci dohodli zástupci vítězného hnutí ANO 2011 s pěti mandáty ve třiadvacetičlenném zastupitelstvu, KSČM a hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Tyto subjekty mají po čtyřech mandátech. Strany se shodují na potřebě zachovat limity těžby...

Limity těžby na Velkolomu ČSA opět na scéně aneb zasedá-li Tripartita za účasti prezidenta Zemana, jde o obecné ohrožení?

20.10.2014 02:16
Ing. arch. Martin Říha   Jak jsme se dnes mohli dozvědět z České televize, odboráři, podnikatelé, vláda i prezident Zeman si na dnešním zasedání Tripartity, kde byl hostem, opět vzpomněli na Severočeskou hnědouhelnou pánev. Nikoliv v tom žádoucím smyslu, jak konečně tuto oblast...

Zeman je přesvědčen o tom, že se limity těžby uhlí prolomí

20.10.2014 02:13
Praha - Prezident Miloš Zeman je přesvědčen o tom, že se v Česku "dříve či později" prolomí limity těžby uhlí. Podpořil by k této otázce konání referenda v Ústeckém kraji. Řekl to po své dnešní návštěvě tripartity. Ta by měla o energetické koncepci a surovinové politice státu jednat 1. prosince. Po...

Slíbili novou vesnici, dali panelák, vzpomínají lidé ze zbourané obce

19.10.2014 02:07
V jízdárně teplického zámku začala výstava Radovesice - příběh jedné zmizelé vesnice. Obec, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1254, přestala oficiálně existovat 15. února 1971. Společně s Hetovem, Dřínkem, Lískovicemi a Chotovenkou musela ustoupit výsypce velkolomu Maxim...

Severočeské doly propustí na 400 lidí, nařídil to ČEZ

16.10.2014 02:09
Ústecký kraj - Akciová společnost ČEZ z pozice většinového vlastníka nařídila propouštění 273 zaměstnanců společnosti Severočeské doly a dalších 130 zaměstnanců v jejich dceřiných společnostech v Ústeckém kraji. Další pracovní místa ruší v Děčíně a Ostravě z důvodu centralizace některých...