ČEZ vzdává boj o uhlí, sází hlavně na plyn

18.02.2008 17:12

Jeden z největších plánovaných obchodů loňského roku se bortí.
Hospodářské novinyPraha, 14. 2. 2008
https://hn.ihned.cz/c1-22959500-cez-vzdava-boj-o-uhli-sazi-hlavne-na-plyn
ČEZ říká, že končí vyjednávání s Mosteckou uhelnou o výstavbě nové hnědouhelné elektrárny na severu Čech.
"Nabídku na koupi dolů jsme stáhli a nová neexistuje, orientujeme se na jiná řešení," řekl HN ředitel odboru fúzí a akvizic ČEZ Vladimír Schmalz.
ČEZ má náhradní plán: místo uhlí se naplno zaměří na plyn. Firma si chce připravit jednotný model plynové elektrárny, kterou bude moci postavit kdekoli v Evropě.
Jednu chce mít v severních Čechách buď u Ústí nad Labem nebo v Počeradech. Další dvě v Maďarsku v rámci aliance s podnikem MOL, jednu na Slovensku a jednu u Moskvy.
Mosteckou uhelnou ovládá skupina českých podnikatelů v čele s Pavlem Tykačem a Antonínem Koláčkem, s nimiž se ČEZ potřeboval domluvit hlavně na ceně. Tykač chtěl podle dostupných informací za svůj poloviční podíl kolem dvaceti miliard korun, ale ČEZ byl ochoten za celou společnost zaplatit jen 28 miliard.
Kdyby mostečtí uhlobaroni slevili, jednání s ČEZ by nejspíš mohlo znovu začít. Uhlí by pro ČEZ byla jednodušší varianta než plyn. Nyní ČEZ nemá u Mostecké uhelné nijak zajištěno ani to, že se bude moci na její uhlí dlouhodobě spolehnout.
O mostecké uhlí se uchází konkurent ČEZ, německý E.ON. Vloni Mostecká a E.ON ohlásily, že jednají o elektrárně spolu a podle obou firem tato jednání dál pokračují.

Zpět