Hornické odbory vyzvaly vládu, aby prolomila těžební limity

30.11.2013 15:42

Český rozhlas Sever

 

Hornické odbory vyzvaly parlament a vládu, aby prolomily těžební limity hnědého uhlí na Mostecku. Vláda by tak podle hornických odborů měla zrušit vládní usnesení z roku 1991, které před rozšířením těžby uhlí chrání hlavně Horní Jiřetín, Černice a část Litvínova. Ekologové a zástupci dotčených obcí se staví proti.

Mezi hlavní důvody prolomení těžebních limitů se podle předsedy Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jana Sábela řadí zaměstnanost. Těžba znamená osm tisíc pracovních míst. Současné postupné propouštění spojuje i s kriminalitou na Mostecku. 

„Jinak to budou velké ekonomické ztráty na straně zaměstnavatele a samozřejmě také velké ztráty pracovních příležitostí na Mostecku. A tím, že jsou vyvlastňovací paragrafy v horním zákoně, tak de facto jsou územní limity překonány,“ říká. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
        
 
 

O prolomení těžebních limitů informovala redaktorka Gabriela Hauptvogelová

DOWNLOAD (STÁHNOUT)

Sábel se s premiérem Rusnokem shoduje v tom, že vládní usnesení z roku 1991 o těžebních limitech je překonané, protože i horní zákon ukládá těžařům nejdříve domluvu s obyvateli o odškodnění. 

Prolomit těžební limity by podle Sábela mohla a měla udělat ještě vláda premiéra Rusnoka, jinak by se vše protahovalo. 

Hornické odbory mají podporu sociálních demokratů, komunistů, Ústeckého kraje a prezidenta Miloše Zemana. S hnutím ANO ještě nejednaly. 


„Tím, že by byly limity zachovány, vznikne nových 20 až 30 tisíc pracovních míst v rekultivacích, zateplování budov. A snaha, aby energetická náročnost byla čím dál nižší,“ říká. Naopak proti možnosti zrušení těžebních limitů pořádali dnes odpoledne jejich zastánci protest před krajským úřadem v Ústí nad Labem. Akci svolali zástupci Strany zelených a Pirátské strany. 

Těžební limity chrání od roku 1991 před rozšířením těžby hnědého uhlí zejména Horní Jiřetín, Černice a část Litvínova. 

Podle vedoucího energetické kampaně Greenpeace Jana Rovenského by prolomení limitů mělo vliv i na další obce: 

„Je třeba si uvědomit, že limity nechrání pouze Horní Jiřetín a Černice, ale celkem 30 měst a obcí po celém Ústeckém kraji. V případě, že by vláda usnesení bez náhrady zrušila, což je varianta, se kterou se pracuje, tak by se mohly doly rozšiřovat nejenom u Horního Jiřetína a Litvínova, ale třeba i u Chomutova.“ 

Bez prolomení limitů se těžba zastaví v roce 2022. 

Zpět