„Když vystoupí Urban, lidi spolknou i nepravdu“

02.10.2012 21:23

ČeskáPozice.cz

Robin Böhnisch vysvětluje, proč jako jediný poslanec ČSSD hlasoval pro novelu horního zákona a co soudí o opačném postoji svých kolegů.

Jen jediný sociálně demokratický poslanec hlasoval ve sněmovně pro novelu horního zákona, která vykročila k zákazu vyvlastňování kvůli těžbě nerostných surovin. Stalo se bez přispění komunistů a poslanců ČSSD, výjimkou byl Robin Böhnisch. Spletl si snad tlačítka na hlasovacím zařízení?

Z krátké Böhnischovy komunikace s ČESKOU POZICÍ vyplynulo, že nikoli. Rozhovor je svého druhu komentářem a jako takový ho předkládáme.

Poslancem se stal Böhnish v pouhých sedmadvaceti letech, když v dubnu 2003 nahradil odstoupivšího Jiřího Rusnoka. Jako místopředseda výboru pro životní prostředí už ve Sněmovně působí třetí volební období. Pochází z Trutnovska, zvolen v Královéhradeckém kraji.

ČESKÁ POZICE: Neměl jste v klubu ČSSD problémy?

BÖHNISCH: S žádnou negativní reakcí jsem se nesetkal. Vždyť já pro změnu horního zákona horuji a hlasuji už devět let! Tohle nebyl první pokus ho změnit.

ČESKÁ POZICE: Můžete shrnout hlavní důvody, proč si stojíte na svém?

BÖHNISCH: Dosud platná norma z roku 1988 vychází z toho, že těžařem je totalitní stát. Navzdory některým úpravám zákona prováděným od 90. let to dává dnešním soukromým vlastníkům důlních společností neodůvodnitelné výhody ve vztahu ke státním organizacím, samosprávám a občanům.

ČESKÁ POZICE: Zamítavý postoj většiny poslanců ČSSD vůči novele mnoho lidí překvapil. Vždyť vyvlastňování pozemků a domů ve prospěch těžebních společností má velice silný sociální rozměr. A vaše strana se k pojmu „sociální“ hlásí názvem i předválečnými tradicemi…

BÖHNISCH: My tam však máme i lidi, kteří jsou ukotveni v minulosti nepříliš dávné. A když Milan Urban hlasitě vystoupí a s dostatečným patosem, pak lidi spolknou i nepravdu. Jsem na to zvyklý, takže mě to dramaticky nezaskočilo. Přesto mě ten počet sociálních demokratů hlasujících proti zákonu překvapil. Nemyslím si však, že by to mělo nějaké následky, spíš si myslím, že přesvědčíme nějaké lidi, aby příště hlasovali správně.

Jsou většinou z té generace, která uvykla oslavování každého vyvezeného vozíku uhlí navíc

ČESKÁ POZICE: Říkáte „přesvědčíme“, ale pro novelu jste přece hlasoval jen vy sám.

BÖHNISCH: Spousta lidí při hlasování chyběla a na ně spoléhám. Ti, kteří tam byli, jsou většinou z té generace, která uvykla oslavování každého vyvezeného vozíku uhlí navíc. Ty lidi nepředěláte.

ČESKÁ POZICE: Setkal jste se v souvislosti s hlasováním s nějakými zákulisními tlaky?

BÖHNISCH: Rozšířila se fáma o tom, že Milan Šťovíček (poslanec za VV, předseda výboru pro životní prostředí) ten zákon vykšeftoval za svůj hlas pro církevní restituce. Přestože vzápětí deklaroval, že za církevní restituce bude hlasovat, ať horní zákon projde nebo ne, to už nikdo moc neposlouchal. Měli „jasno“.

ČESKÁ POZICE: Šťovíček je zároveň starostou Litvínova. To snad měl hlasovat proti svým občanům, aby se za pár let ze svých oken dívali do těžní jámy? Komunistická poslankyně Kateřina Konečná to charakterizovala tak, že Šťovíček „nadřadil svůj zájem nad zájem společnosti“.

BÖHNISCH: Hlasování komunistů bylo ještě paradoxnější, když dali hlasy velkému kapitálu.

Předlistopadový zákonodárce nepočítal s tím, že by se stát jako těžař měl nějakým zásadním způsobem ohlížet na představy samospráv nebo dokonce občanů

ČESKÁ POZICE: Ale zároveň se snažili podržet přežívající komunistický zákon…

BÖHNISCH: Předlistopadový zákonodárce v duchu doby nepočítal s tím, že by se stát jako těžař měl nějakým zásadním způsobem ohlížet na představy dotčených samospráv nebo dokonce občanů. To pak podtrhovalo dlouhodobě budovanou představu o výjimečnosti báňského průmyslu, která dodnes přetrvává v argumentaci odpůrců modernizace horního práva. Zmínky o nabídkách výměny „obstarožních obydlí“ v Horním Jiřetíně nebo Černicích za „moderní domky“ zní potom jako hesla z budovatelských filmových týdeníků.

ČESKÁ POZICE: Jaká je vaše představa o tom, co se bude odehrávat, pokud začne novela horního zákona platit?

BÖHNISCH: Moderní demokratická norma by měla postavení důlních společností, orgánů státní správy a dotčených samospráv narovnat. Stát by měl nově hájit především zájmy svých občanů a nikoli zájmy těžařů proti samosprávám. Konkrétně to znamená donutit těžařské společnosti dodržovat pravidla uložená v současnosti platnou normou a zrušit jejich předkupní právo na státní pozemky coby nástroj k vydírání samospráv.

Důvodem odmítnutí novely byla z větší části nevědomost

ČESKÁ POZICE: Pro zdárné přijetí novely je důležité, s jakou projde Senátem. A tam má právě sociální demokracie navrch. Pro vnější pozorovatele je to sázka do loterie. Co pro vás?

BÖHNISCH: Teď budeme usilovat o to, aby se novela podařila v Senátu prosadit. A když ne, tak aby se vrátila do Sněmovny. Věřím, že náš klub by už hlasoval jinak. Důvodem odmítnutí novely byla z větší části nevědomost.

Zpět

Novinky

TĚŽBA A ZDRAVÍ - odborný seminář pořádaný Komisí pro životní prostředí akademie věd a Městem Litvínov

12.05.2015 10:00

Setkání LIMITY JSME MY v Litvínově

05.02.2015 18:00
Litvínovské občanské spolky LITVÍNOV PATŘÍ OBČANŮM, KOŘENY a TESTAMENT se připojují k celorepublikové akci LIMITY JSME MY, která vyhlásila čtvrtek 5. 2. za den akcí na památku obcí zničených těžbou a za budoucnost bez uhlí. Připojte se a přijďte ve čtvrtek v 18.00 na náměstí T.G.Masaryka před...

Jen víru mít a my to vyhrajeme, zpívali lidé na demonstraci v Horním Jiřetíně

28.01.2015 20:00
Horní Jiřetín - Na protestní akci se sešli ve středu odpoledne obyvatelé Horního Jiřetína na Mostecku. Několik stovek lidí vyjádřilo před tamním kulturním domem svůj nesouhlas se záměry těžařů na dobývání uhlí za současné limity těžby platné od roku 1991. Znovu se o limitech chránících Horní...

SHROMÁŽDĚNÍ ZA ZACHOVÁNÍ LIMITŮ TĚŽBY A VZPOMÍNKA NA OBCE ZNIČENÉ TĚŽBOU

28.01.2015 15:30
Vláda se bude v únoru rozhodovat mezi 4 scénáři státní energetické koncepce: 1) bez prolomení limitů // 2) s prolomením limitů na velkolomu Bílina // 3) s prolomením limitů na velkolomu ČSA a tzv. "malým bouráním" Horního Jiřetíma (bourání téměř 200 domů, zbytek města a západní část Litvínova až...

S Horním Jiřetínem by zaniklo 811 pracovních míst

22.01.2015 22:25
Reakce města Horního Jiřetína na dnešní vyjádření předsedy ČKMOS Josefa Středuly Předseda ČMKOS Josef Středula dnes v Právu a Radiožurnálu vytáhl do boje za zbourání Horního Jiřetína a Černic. Pokusil se přitom zaštítit i údajnými zájmy obyvatel Horního Jiřetína. Starosta Horního Jiřetína Vladimír...

Litvínov povede ANO společně s KSČM a STAN

21.10.2014 02:14
V Litvínově na Mostecku se na koaliční spolupráci dohodli zástupci vítězného hnutí ANO 2011 s pěti mandáty ve třiadvacetičlenném zastupitelstvu, KSČM a hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Tyto subjekty mají po čtyřech mandátech. Strany se shodují na potřebě zachovat limity těžby...

Limity těžby na Velkolomu ČSA opět na scéně aneb zasedá-li Tripartita za účasti prezidenta Zemana, jde o obecné ohrožení?

20.10.2014 02:16
Ing. arch. Martin Říha   Jak jsme se dnes mohli dozvědět z České televize, odboráři, podnikatelé, vláda i prezident Zeman si na dnešním zasedání Tripartity, kde byl hostem, opět vzpomněli na Severočeskou hnědouhelnou pánev. Nikoliv v tom žádoucím smyslu, jak konečně tuto oblast...

Zeman je přesvědčen o tom, že se limity těžby uhlí prolomí

20.10.2014 02:13
Praha - Prezident Miloš Zeman je přesvědčen o tom, že se v Česku "dříve či později" prolomí limity těžby uhlí. Podpořil by k této otázce konání referenda v Ústeckém kraji. Řekl to po své dnešní návštěvě tripartity. Ta by měla o energetické koncepci a surovinové politice státu jednat 1. prosince. Po...

Slíbili novou vesnici, dali panelák, vzpomínají lidé ze zbourané obce

19.10.2014 02:07
V jízdárně teplického zámku začala výstava Radovesice - příběh jedné zmizelé vesnice. Obec, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1254, přestala oficiálně existovat 15. února 1971. Společně s Hetovem, Dřínkem, Lískovicemi a Chotovenkou musela ustoupit výsypce velkolomu Maxim...

Severočeské doly propustí na 400 lidí, nařídil to ČEZ

16.10.2014 02:09
Ústecký kraj - Akciová společnost ČEZ z pozice většinového vlastníka nařídila propouštění 273 zaměstnanců společnosti Severočeské doly a dalších 130 zaměstnanců v jejich dceřiných společnostech v Ústeckém kraji. Další pracovní místa ruší v Děčíně a Ostravě z důvodu centralizace některých...