Mostecká uhelná opět hrozí propouštěním

23.05.2008 17:00

 

Skupina Czech Coal po návštěvě premiéra v Horním Jiřetíně hrozí propouštěním

Most, Praha - Mostecké těžaře zasáhla vstřícnost vlády a hlavně premiéra Topolánka k těm, kteří protestují proti prolomení limitů na těžbu uhlí. Uzávěra, za níž těžaři nesmí, platí už 17 let. V posledních čtyřech rocích pak Mostecká uhelná začala tvrdě na její prolomení. Den po zasedání vlády a návštěvě ministrů v oblastech postižených těžbou skupina Czech Coal přechází do dalšího útoku, vydala prohlášení: Za dvanáct let zastavíme těžbu v dole ČSA a propustíme více než dva a půl tisíce zaměstnanců. Tedy pokud se neprolomí limity těžby.

Těžaři tak přímo reagovali na slova premiéra Mirka Topolánka, který v úterý přímo v Horním Jiřetíně řekl místním, že jeho vláda uhlí pod obcemi nechce a že odpis těchto uhelných zásob závisí na dohodě s MUS o případné arbitráži a Stranou zelených o renesanci jaderné energetiky. Uhlí z dolu ČSA totiž slouží převážně pro výrobu tepla a elektrické energie.

MUS chce Jiřetín a Černice zbořit, lidi přestěhovat a uhlí pod obcemi vytěžit.

„Už v letošním roce lom ČSA dosáhne linie územních limitů těžby stanovených vládním usnesením z roku 1991. Za stávající situace, kdy je stále zpochybňována možnost překročení těchto limitů, připravujeme harmonogram omezování a dočasného zastavení těžby v lokalitě ČSA,“ napsal ve zprávě médiím Radek Stavěl, mluvčí společnosti. „Czech Coal je prozatím nucena zahájit řízené snižování produkce a kolem roku 2020 v lokalitě ČSA těžbu dočasně zastavit,“ uvedl.

9,5 tisíce lidí bez práce?

Pro většinu obyvatel regionu je to dobrá zpráva - za pár let může být konec drancování zbytku krajiny na Mostecku, budou zachovány obce na uhlí a obyvatelé nebudou dýchat prach z lomů.

Těžaři ale opět začali hrát na strunu nezaměstnanosti a nedostatku uhlí. „Připravujeme technické a obchodní řešení pro dotěžení a doprodej uhelných zásob v rámci limitů, o kterém budeme své zákazníky včas informovat,“ sdělil Petr Pudil, předseda představenstva a generální ředitel Czech Coal.

Podle těžařů přijde o práci přímo v dolech 2,7 tisíce lidí a další tisíce ztratí místo ve firmách, které jsou na fungování dolů závislé. Argumentují až 9,5 tisíci propuštěnými.

Pokračování na straně C2

Těžaři opět v protiútoku, kvůli „chaosu“ hrozí propouštěním

Pokračování ze strany C1

„Společnost se rozdělila na tři firmy, to je příprava na to, že se limity neprolomí. Jedna z nich, ta která obhospodařuje lom ČSA, by totiž určitě zanikla. Už omezení, která se chystají, budou mít vliv na zaměstnanost. Je možné, že se nepřetržitý provoz změní na dvousměnný, a o práci tak může již od příštího roku přijít 800 až 1200 lidí,“ upozornil Vlastimil Waic, šéf odborů MUS.

Odpůrci pokračování těžby ale s údaji o ztrátě pracovních míst, která těžaři uvádějí již několik let, rozhodně nesouhlasí. „Vytvářejí atmosféru, že bez nich region nemůže fungovat. Chtějí v lidech vzbudit pocit, že jsou na pokračování těžby naprosto závislí,“ řekl již dříve Vladimír Buřt, místostarosta Horního Jiřetína a jeden z hlavních bojovníku proti prolomení limitů těžby. Na včerejší oznámení Czech Coal reagoval poměrně stroze. „Je to jasný tlak ze strany těžařů. Premiér Topolánek v úterý jasně řekl, že jeho vláda limity neprolomí a uhlí pod Horním Jiřetínem a Černicemi nechce. Teď by se měly rychle stanovit podmínky jeho odpisu, aby se obě obce mohly v klidu rozvíjet,“ prohlásil.

„Brání nám politické překážky“ Limity neohrozí lom Vršany, kde zásoby vydrží až do roku 2058.

Mostecká uhelná chce do zpřístupnění zásob v lomu ČSA za limity investovat až 22 miliard korun. „Předpokladem je, že nebudou platit politické překážky pro realizaci tohoto projektu. Chaotická politická situace ve vztahu k limitům totiž zatím představuje neúměrné investiční riziko,“ řekl předseda představenstva MUS Vasil Bobela. „Vzhledem k poptávce zákazníků, zejména teplárenských a elektrárenských společností, považujeme dlouhodobý záměr těžit v našem platném dobývacím prostoru za naši povinnost,“ dodal.

Diskuzi o prolomení limitů sledují nejen odpůrci další těžby a ti, kteří mají zájem o její pokračování, ale i vedení teplárny United Energy v Komořanech. „Na uhlí je závislá nejen naše firma, ale velká část českého teplárenství. Přechod velkých městských teplárenských soustav na plyn je cenově nepřijatelný. Budoucnost proto i nadále vidíme v efektivním využívání domácí suroviny, tedy uhlí,“ uvedla mluvčí společnosti Kateřina Táborská.

Na naplnění hrozeb zastavení dodávek uhlí ze strany MUS se přesto United Energy připravuje. „Je to nejen z důvodu neprolomení limitů, ale i vzhledem k obchodní politice MUS směrem k teplárnám. Budujeme skládku uhlí a modernizujeme výrobu v Komořanech tak, aby byl tento zdroj schopen spalovat i další druhy uhlí,“ dodala.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severní Čechy

Autor: ONDŘEJ ČERNÝ
 
 

* K věci

Tento region nestojí jen na hornictví. S jednou skupinou pracujících nepadá ekonomika kraje ani státu. Doby, kdy platilo ,já jsem horník, a kdo je víc?!‘, jsou pryč. Firmy MUS a Czech Coal si jen berou horníky jako rukojmí při svých požadavcích, mrskají slovy nezaměstnanost a zastavení těžby. Prolomit limity na těžbu uhlí je ale nebezpečné a bezohledné k drtivé většině obyvatel kraje. Nechystat se na situaci, kdy nějaká rozumná vláda uhlí za limity odepíše, je od horníků zase krátkozraké.

O autorovi| Jan Veselý, vedoucí redakce

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severní Čechy

Autor: Jan Veselý
Zpět