Nový spor o uhlí: co je pravdy na tom, že teplo velmi zdraží?

05.03.2011 10:01

Mladá fronta Dnes, autor: Jan Horák

Představitel Czech Coal varoval, že do čtyř let prudce zdraží teplo. Hrozí údajný nedostatek uhlí. Odstartoval tím další kolo boje za prolomení limitů na těžbu a další kolo boje o vysídlení obcí u dolů.

SEVERNÍ ČECHY "Spojovat uhlí z Mostecka s cenou tepla pro firmy nebo pro domácnosti je nesmysl," míní místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt. Právě kvůli údajně hrozícímu skokovému zdražení tepla se znovu otevřela diskuse o prolomení těžebních limitů. Rozpoutalo to vyjádření bosse Czech Coal. "Prolomení limitů je ekonomicky jediná možnost, jak zachránit rozumnou cenu tepla," uvedl spolumajitel firmy Jan Dienstl v Hospodářských novinách. Teplo vyráběné z hnědého uhlí zásobuje přibližně 1,4milionů českých domácností. Z analýzy Czech Coal a ostatních těžebních společností vyplývá, že kvůli zachování limitů musí omezit těžbu uhlí.

Do dvou let by tak na trhu chybělo asi 4,5 milionu tun uhlí, což by mimo jiné teplárny nutilo ke zdražení tepla.

"Ceny mohou stoupnout oproti dnešku do čtyř let na dvojnásobek, někde i na trojnásobek dnešních," uvedl i Oldřich Vojíř, šéf pracovní komise při ministerstvu průmyslu a obchodu. Vojířova skupina má posoudit, jaké varianty energetické politiky státu by neúnosnému zdražení tepla měly zabránit.

Spolu s těžaři se kloní k prolomení limitů. V posledních Otázkách Václava Moravce tuto variantu přímo podpořil i člen Vojířovy skupiny a náměstek ministra průmyslu a obchodu Jaromír Hüner. Dienstl navíc argumentuje tím, že jen důl ČSAmá za hranicí těžebních limitů zásoby 750 milionů tun uhlí, jejichž využití by problém s nedostatkem uhlí pro teplárny vyřešilo. Jenže je tu problém. Vláda v programovém prohlášení jasně deklarovala, že limity zachová. "Neumím si představit, že by se programové prohlášení mělo měnit," uvedl poslanec za Věci veřejné a litvínovský starosta Milan Štovíček.

Vladimír Buřt navíc argumentuje, že prolomení limitů by teplárnám vůbec nemuselo pomoct. "Nikdo jim nezaručí, že jim Czech Coal po prolomení limitů bude prodávat uhlí. Czech Coal by se svým uhlím naložil podle svého," míní Buřt. Jan Rovenský z hnutí Greenpeace navíc argumentuje, že skokové zdražení tepla není reálné. "Cena tepla je regulovaná, neumím si představit, že by energetický regulační úřad takové zdražení připustil," míní Rovenský. "Kdyby se prolomily limity, tak to v nejbližších letech stejně nebude mít na cenu tepla vliv. Pod Jiřetínem by se totiž začalo těžit nejdříve v roce 2023, " dodává.

Snahu Czech Coal zdražit uhlí a tím i teplo vnímají odpůrci pokračující těžby jako nátlak těžařů na vládu, aby o prolomení limitů jednala a oni nemuseli těžbu uhlí tlumit. "Vidím tam jasné propojení komise při ministerstvu průmyslu a Czech Coal," říká Buřt. Pravdou je, že z devítičlenné komise pět lidí v čele s Vojířem dlouhodobě podporuje prolomení limitů. "Vojíř nikdy neskrýval zájem o další těžbu," říká Buřt. Sám Vojíř práci komise zatím nechce komentovat.

Oficiálně zatím komise svou závěrečnou zprávu vládě nepředložila.

"O alternativách pro teplárenství bude informovat zhruba do konce března," uvedl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Vlček. Těžba v největším lomu Czech Coal, v dole ČSA, by podle stávajících limitů měla skončit v roce 2020. Další strategický důl má Czech Coal ve Vršanech, kde jsou zásoby uhlí zhruba do roku 2050. Další pokračování těžby v tomto lomu však ministerstvo podmínilo tím, že Czech Coal bude 60 % uhlí dodávat teplárnám. To vedení firmy odmítá a chce se obrátit na soud. "Kdyby tohle Czech Coal splnil, teplárny by měly uhlí dost. Ale tím by ztratil Czech Coal svůj hlavní argument pro prolomení limitů," míní Rovenský.

 

FAKTA

Hranice těžby

Limity, tedy hranici, za kterou už těžaři nesmí, stanovila vláda v roce 1991. Současně chrání obce Horní Jiřetín a Černice, které stojí nad bohatými ložisky uhlí a jež by jinak těžbě musely ustoupit. Podle společnosti Czech Coal důl ČSA ležící za hranicí limitů obsahuje zhruba 750 milionů tun hnědého uhlí. Proto usiluje o kabinetem nařízenou změnu, aby se k těmto zásobám dostala a mohla je zpeněžit. Současná vláda má ale zachování limitů v programovém prohlášení. "A vláda podle toho musí jednat," tvrdí poslanec Věcí veřejných Milan Štovíček.

 

Bojíte se zdražení tepla? Jste pro prolomení limitů na těžbu uhlí? Své názory pište na redul@mfdnes.cz

 

 

Zpět

Novinky

Tisková zpráva základních organizací Strany zelených v Litvínově a v Mostě

05.03.2007 17:18
  Tisková zpráva základních organizací Strany zelených v Litvínově a v Mostě   Vedení SZ v Litvínově a v Mostě touto cestou reaguje na vyjádření pana ministra Římana ze dne 27.2.2007, kdy při své návštěvě Bíliny připustil možnost prolomení ekologických limitů těžby...

Ministr Říman se plete-limity platí

28.02.2007 17:22
  Vyjádření o.s. Kořeny k výrokům ministra Římana ohledně prolomení limitů těžby ze dne 27.2.2007   Včerejší prohlášení ministra Římana, že navrhuje prolomení limitů těžby na dole Bílina, je porušením programového prohlášení vlády. Ta se zavázala, že těžební limity chránící severočeské...

Ministr Říman-proti programovému prohlášení vlastní vlády chce navrhnout prolomení limitů lomu Bílina

27.02.2007 17:23
  Ekonomické zpravodajství Ekonomika.iHNed.cz  27. 2. 2007  16:37  (aktualizováno: 27. 2. 2007  16:48)   Říman navrhuje částečné prolomení „hnědouhelných limitů“ Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) chce zrušit územní ekologické limity těžby hnědého uhlí...

Václav Havel

08.12.2005 20:08
Hovory z Lán (16.12.1992), Václav Havel o Libkovicích: Hovory z Lán (16.5.1993), Václav Havel o Libkovicích: "... je věcí nás všech, jak vypadá naše země, naše krajina. Jsou to lidé, kteří prostě protestují proti té aroganci průmyslové civilizace, která ničí třetinu naší země, proměňuje ji v...