Obnovitelné zdroje i pasivní domy – čistá šance na obrat v Ústeckém kraji
29.11.2012 14:12Aliance pro energetickou soběstačnost
Postupný růst obnovitelných zdrojů a energetické modernizace budov v Ústeckém kraji může vytvořit 2300 nových pracovních míst, nahradit 35 procent dnešní spotřeby elektřiny a dodat zelené teplo do 140 000 běžných domácností. Data vycházejí z nové studie, kterou pro Alianci pro energetickou soběstačnost propočítala renomovaná konzultační společnost EkoWATT.
Cílem nové studie bylo zmapovat možnosti obnovitelných zdrojů při současných platných omezeních i ekonomických parametrech jednotlivých typů opatření. „Teoretické možnosti zelené energetiky mohou být ještě vyšší, studie se však zaměřuje na praktické využití energetické efektivity a obnovitelných zdrojů,“ říká hlavní autor studie Jiří Beranovský z EkoWATT. „Věříme, že se díky ukázkám řady propočtů projektů obnovitelných zdrojů nebo modernizace panelových domů může stát dobrým odrazovým můstkem pro vedení kraje i obce a města,“ dodává Beranovský.
Potenciál obnovitelné elektřiny
Větrné turbíny mohou dodávat asi 700 tisíc megawatthodin čisté elektřiny ročně, která by stačila přibližně 250 tisícům domácností Ústeckého kraje. Spalováním biomasy lze získat téměř 600 tisíc megawatthodin elektřiny ročně, bioplyn může přidat dalších 200 tisíc megawatthodin. Tyto zdroje by tedy dokázaly vyrobit elektřinu pro 300 tisíc domácností s běžnou spotřebou, což je přibližně 90 procent domácností v Ústeckém kraji.
„Obnovitelné zdroje se stávají stále levnější možností pro energetickou nezávislost na elektrárenských společnostech. Například cena solárních panelů spadla za poslední tři roky o 75 procent a dále klesá,“ uvádí konkrétní čísla Martin Sedlák, výkonný ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost. Právě Aliance byla hlavní koordinátor projektu mapování možností čisté energetiky v Ústeckém kraji.
Díky zmíněným stále lepším ekonomicky zajímavějším cenám slunečních elektráren mohou přidat solární zdroje 140 tisíci megawatthodin elektřiny ročně a poslat proud do 50 tisíc domácností. Jejich potenciál by mohl být ještě vyšší, ale studie při kalkulaci možností fotovolatických zdrojů vycházela z dnešních legislativních omezení: podporují se pouze zdroje do 30 kilowattů umístěné na střechách budov. Další zajímavé lokality, jako jsou průmyslově znečištěné plochy nebo skládky tak bohužel zůstávají nevyužity.
Zdroje budoucnosti se mohou stát geotermální zdroje, které při velmi konzervativním odhadu mohou vyprodukovat téměř 1,3 miliony megawatthodin ročně. Touto elektřinou by pokryly spotřebu asi desetiny českých domácností.
Obnovitelné zdroje by tedy mohly bohatě zásobit všechny domácnosti v Ústeckém kraji a ještě by zbyl dostatek elektřiny pro část dodávek do průmyslu a pro sektor služeb.
Náhrada tepla z fosilních paliv
Pro produkci zeleného tepla jsou klíčové zejména biomasa, bioplyn, tepelná čerpadla a solární kolektory. Biomasa s bioplynem dokáží vyrobit až 5,6 milionu gigajoulů za rok, což odpovídá běžné spotřebě tepla ve více než jedné třetině domácností v Ústeckém kraji. Tepelná čerpadla pak mohou dodat až jeden milion gigajoulů tepla za rok, tedy ekvivalent spotřeby asi 20 tisíc rodinných domů. Teplo ze slunečních kolektorů pak může přidat dalších necelých 200 tisíc gigajoulů za rok, tedy spotřeba asi tři tisíc rodinných domů.
K důležitým možnostem lepšího nakládání s tepelnou energií v Ústeckém kraji patří také energetická renovace budov. Studie propočetla, že kvalitní rekonstrukce pomocí zateplení stěn, výměny oken a použití moderních technologií řízeného větrání s rekuperací tepla uspoří množství tepla odpovídající běžné spotřebě téměř 60 tisíc domácností a 33 tisíc rodinných domů. Kombinace obnovitelných zdrojů tepla s možnostmi energetické renovace budov tedy mohou v součtu pokrýt více než dvě třetiny spotřeby tepla domácností v Ústeckém kraji.
Zelená pracovní místa
Postupný růst obnovitelných zdrojů i energetické renovace budov by také v regionu vytvořil nová pracovní místa. Sektor čisté energetiky může v Ústeckém kraji zaměstnat 2 300 lidí, další pracovní místa vzniknou v navazujících segmentech sektoru služeb, dodavatelských podnicích nebo v zemědělství.
Pro zajímavost lze porovnat nová pracovní místa například s počtem zaměstnanců Litvínovské uhelné, která dává práci 2,5krát méně lidem, než jaké jsou možnosti čisté energetiky.
„Velkou výhodou postupného růstu obnovitelných zdrojů a rekonstrukce budov je také podpora místních malých a středních podniků, které mohou vytvořit tolik potřebná pracovní místa.“ Doplňuje Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost další přínos efektivních zdrojů energie.
Celá publikace je dostupná ke stažení pod záložkou Publikace.
———
ZpětNovinky
TĚŽBA A ZDRAVÍ - odborný seminář pořádaný Komisí pro životní prostředí akademie věd a Městem Litvínov
12.05.2015 10:00———
Setkání LIMITY JSME MY v Litvínově
05.02.2015 18:00———
Jen víru mít a my to vyhrajeme, zpívali lidé na demonstraci v Horním Jiřetíně
28.01.2015 20:00———
SHROMÁŽDĚNÍ ZA ZACHOVÁNÍ LIMITŮ TĚŽBY A VZPOMÍNKA NA OBCE ZNIČENÉ TĚŽBOU
28.01.2015 15:30———
S Horním Jiřetínem by zaniklo 811 pracovních míst
22.01.2015 22:25———
Litvínov povede ANO společně s KSČM a STAN
21.10.2014 02:14———
Limity těžby na Velkolomu ČSA opět na scéně aneb zasedá-li Tripartita za účasti prezidenta Zemana, jde o obecné ohrožení?
20.10.2014 02:16———
Zeman je přesvědčen o tom, že se limity těžby uhlí prolomí
20.10.2014 02:13———
Slíbili novou vesnici, dali panelák, vzpomínají lidé ze zbourané obce
19.10.2014 02:07———