ODS se odklání od programu vlády, jde proti limitům

02.04.2011 22:22

Aktuálně.cz

Praha - ODS je první vládní stranou, která se chce v souvislosti s těžebními limity v severozápadních Čechách odchýlit od programového prohlášení kabinetu.

Předseda strany a premiér Petr Nečas podpořil svého stranického kolegu, ministra průmyslu Martina Kocourka, podle něhož by se mohl povrchový důl posunout za hranice těžby z roku 1991.

Podmínkou je dohoda těžařů s obyvateli Horního Jiřetína a Černic, pod nimiž se "hnědé zlato" nachází. Pak by limity, které podle Nečase nemají oporu v české legislativě, mohly z mapy zmizet.

Koalice a těžební limity

Vládní prohlášení:

  • Vláda se zasadí o zachování územních limitů těžby hnědého uhlí a jejich legislativní zajištění.

Koaliční smlouva:

  • Bude připravena novela horního zákona, která zajistí povinnost poskytnout orgánům státní správy podklady pro odpis bilančních zásob nerostných surovin, zejména uhlí, a odstraní možnost vyvlastnění a další omezení vlastnických práv majitelů nemovitostí v dobývacích prostorech.

 

Koaliční vláda se přitom zavázala, že se "zasadí o zachování územních limitů těžby hnědého uhlí a jejich legislativního zajištění". V koaliční smlouvě se strany dokonce nepřímo zavázaly k odpisu uhelných zásob.

Podle Kocourka se ovšem Česko bez uhlí za limity neobejde. Potřebují ho podle něj velké teplárny, které dálkově zásobují miliony domácností teplem.

 

Chalupa neprotestuje

Proti Kocourkově (a teď i Nečasově) představě o konci těžebních limitů se zatím nepostavil nikdo z vysokých činitelů ODS, ani ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Za předchozích ministrů životního prostředí byl přitom resort vždy kategoricky proti zrušení těžební hranice.

Chalupa svému vládními a stranickému kolegovi Kocourkovi napsal, že jeho návrh je třeba brát jako "vstup do diskuse o zásobování obyvatel ČR teplem způsobem, který fatálně neohrožuje životní prostředí".

Proti zrušení limitů v severozápadních Čechách se ovšem Chalupa přímo nepostavil, jen upozornil na vládní prohlášení.

"V souvislosti s dostupností uhlí si dovoluji upozornit, že materiál prosazuje potřebu prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí přesto, že tento postup není zcela v souladu v Programovým prohlášením vlády," napsal Chalupa ve stanovisku pro Kocourka, které má Aktuálně.cz k dispozici.

 

ODS zatím nemá ve vládě většinu

Jan Rovenský z české pobočky Greenpeace upozornil, že ODS je zatím se svou představou o zrušení těžebních limitů ve vládním kabinetu v menšině.

"Šance, že se to Nečasovi a Kocourkovi podaří, je malá," řekl Aktuálně.cz Rovenský. Nejhlasitěji vystupují Věci veřejné, které by případné zrušení limitů braly jako porušení koaliční dohody.

"Všechny strany současné koalice garantovaly zachování limitů těžby již před volbami a stvrdily jej koaliční smlouvou a programovým prohlášením vlády," připomněl předseda véčkarů Radek John.

S případným zrušením těžebních limitů nesouhlasí ani Petr Gazdík, předseda poslaneckého klubu TOP 09.

"Nedovedeme si představit, že bychom podpořili jakýkoli zákon, který by prolomení limitů přiblížil," řekl v České televizi.

 

Limity nemají legislativní oporu?

Ekologický právní servis rovněž zpochybnil Nečasovo tvrzení, že těžební limity stanovené usnesením vlády Petra Pitharta z podzimu 1991 nemají oporu v české legislativě.

"Kompetenční zákon přímo stanovuje, že ministerstva se ve veškeré své činnosti řídí kromě zákonů právě také usneseními vlády. Proto pro všechna ministerstva a ostatní ústřední orgány státní správy jsou usnesení vlády závazná," řekl Jan Šrytr z Ekologického právního servisu.

"Pokud by chtěl premiér ponechat otázku zahájení těžby na dohodě mezi těžaři a vlastníky nemovitostí, vystavil by místní obyvatele neúměrnému tlaku ze strany těžařů. Jak by toto nerovné jednání mohlo dopadnout známe z případu výstavby automobilky Hyundai v Nošovicích, kde výkupy pozemků a nabídka 100 tisíc korun kompenzace každé domácnosti za nepohodlí při výstavbě vedly k rozeštvání místní komunity a vyústily ve výhružky smrtí," dodal Šrytr.

 

ČSSD zatím mlčí

Nejsilnější opoziční strana ČSSD, jejíž špičky se opakovaně hlásí k ekologické politice, se k aktuální situaci okolo limitů v posledních týdnech oficiálně nevyjádřila.

"Zatím není možné zodpovědně říct, jestli těžební limity prolomit, nebo ne," řekl Aktuálně.cz stínový ministr Václav Zemek. Připomněl, že ministerstvo průmyslu ještě nepředložilo aktualizovanou verzi státní energetické koncepce.

Zemek uvedl, že se svým týmem připravuje vlastní alternativní návrh, který by "měl být víc do zelena". Hotový by měl být za dva až tři měsíce.

Zatím se Zemek přiklání k tomu, že by se měly limity překročit jen v případě, že by bylo potřeba uhlí pro teplárny, a to ještě jen na místě, kde by to neohrozilo Horní Jiřetín a Černice.

  

Zpět

Novinky

TĚŽBA A ZDRAVÍ - odborný seminář pořádaný Komisí pro životní prostředí akademie věd a Městem Litvínov

12.05.2015 10:00

Setkání LIMITY JSME MY v Litvínově

05.02.2015 18:00
Litvínovské občanské spolky LITVÍNOV PATŘÍ OBČANŮM, KOŘENY a TESTAMENT se připojují k celorepublikové akci LIMITY JSME MY, která vyhlásila čtvrtek 5. 2. za den akcí na památku obcí zničených těžbou a za budoucnost bez uhlí. Připojte se a přijďte ve čtvrtek v 18.00 na náměstí T.G.Masaryka před...

Jen víru mít a my to vyhrajeme, zpívali lidé na demonstraci v Horním Jiřetíně

28.01.2015 20:00
Horní Jiřetín - Na protestní akci se sešli ve středu odpoledne obyvatelé Horního Jiřetína na Mostecku. Několik stovek lidí vyjádřilo před tamním kulturním domem svůj nesouhlas se záměry těžařů na dobývání uhlí za současné limity těžby platné od roku 1991. Znovu se o limitech chránících Horní...

SHROMÁŽDĚNÍ ZA ZACHOVÁNÍ LIMITŮ TĚŽBY A VZPOMÍNKA NA OBCE ZNIČENÉ TĚŽBOU

28.01.2015 15:30
Vláda se bude v únoru rozhodovat mezi 4 scénáři státní energetické koncepce: 1) bez prolomení limitů // 2) s prolomením limitů na velkolomu Bílina // 3) s prolomením limitů na velkolomu ČSA a tzv. "malým bouráním" Horního Jiřetíma (bourání téměř 200 domů, zbytek města a západní část Litvínova až...

S Horním Jiřetínem by zaniklo 811 pracovních míst

22.01.2015 22:25
Reakce města Horního Jiřetína na dnešní vyjádření předsedy ČKMOS Josefa Středuly Předseda ČMKOS Josef Středula dnes v Právu a Radiožurnálu vytáhl do boje za zbourání Horního Jiřetína a Černic. Pokusil se přitom zaštítit i údajnými zájmy obyvatel Horního Jiřetína. Starosta Horního Jiřetína Vladimír...

Litvínov povede ANO společně s KSČM a STAN

21.10.2014 02:14
V Litvínově na Mostecku se na koaliční spolupráci dohodli zástupci vítězného hnutí ANO 2011 s pěti mandáty ve třiadvacetičlenném zastupitelstvu, KSČM a hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Tyto subjekty mají po čtyřech mandátech. Strany se shodují na potřebě zachovat limity těžby...

Limity těžby na Velkolomu ČSA opět na scéně aneb zasedá-li Tripartita za účasti prezidenta Zemana, jde o obecné ohrožení?

20.10.2014 02:16
Ing. arch. Martin Říha   Jak jsme se dnes mohli dozvědět z České televize, odboráři, podnikatelé, vláda i prezident Zeman si na dnešním zasedání Tripartity, kde byl hostem, opět vzpomněli na Severočeskou hnědouhelnou pánev. Nikoliv v tom žádoucím smyslu, jak konečně tuto oblast...

Zeman je přesvědčen o tom, že se limity těžby uhlí prolomí

20.10.2014 02:13
Praha - Prezident Miloš Zeman je přesvědčen o tom, že se v Česku "dříve či později" prolomí limity těžby uhlí. Podpořil by k této otázce konání referenda v Ústeckém kraji. Řekl to po své dnešní návštěvě tripartity. Ta by měla o energetické koncepci a surovinové politice státu jednat 1. prosince. Po...

Slíbili novou vesnici, dali panelák, vzpomínají lidé ze zbourané obce

19.10.2014 02:07
V jízdárně teplického zámku začala výstava Radovesice - příběh jedné zmizelé vesnice. Obec, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1254, přestala oficiálně existovat 15. února 1971. Společně s Hetovem, Dřínkem, Lískovicemi a Chotovenkou musela ustoupit výsypce velkolomu Maxim...

Severočeské doly propustí na 400 lidí, nařídil to ČEZ

16.10.2014 02:09
Ústecký kraj - Akciová společnost ČEZ z pozice většinového vlastníka nařídila propouštění 273 zaměstnanců společnosti Severočeské doly a dalších 130 zaměstnanců v jejich dceřiných společnostech v Ústeckém kraji. Další pracovní místa ruší v Děčíně a Ostravě z důvodu centralizace některých...