Odstřelit kostel - k nezaplacení. Topit se musí

28.02.2011 16:46

blog Aktuálně.cz, Jan Lipold

Už je to tu zase. „Experti" budou „posuzovat", jestli se přece jen nemá zem pod Horním Jiřetínem vybagrovat, protože v ní spočívá uhlí. Protože jde o experty přes průmysl, je výsledek expertizy předem znám. Topit se musí, nebo jak to teď řekl v televizi ministerský náměstek.

Přitom naznačil, že problém je palčivější proto, že se chystá zdražení DPH (ve Zprávách o páté říkáme zdražení, ne zvýšení). Která prý zdraží, aby bylo na penze. Takže jestli tomu správně rozumíme, kvůli důchodové reformě musíme třítisícové historické městečko proměnit v uhelnou jámu.

Vítejte v zemi expertů.

 

 

Vládní postoj k velkolomům pod Krušnými horami je zásadově-licoměrný. Jiřetín se bourat nebude, limity neprolomíme. Zároveň se ale nedělá nic proto, aby se nemuselo pálit tolik uhlí. Jede se postaru. Takže problém se nechá uležet, až dojde na otázku: Chcete zmrznout, nebo těžit? A bude.

Když se na to díváte z kanceláří ministerstva průmyslu, nemůže být - dřív, nebo později - odpověď jiná. Prostě vám to tak vyjde, ta křížovka teplárenství-energetická bilance-výhřevnost-stále cennější surovina-dobývací prostor a tak dále. Uhlí „potřebujeme". Nebo snad ne?

 

Otázka je ale špatně položená. Měla by znít: Co musíme udělat proto, aby Horní Jiřetín zůstal stát? A tomu přizpůsobit energetickou politiku. Měřítkem nemá být "výhodnost těžby", ale "úcta".

 

 

Korunovou hodnotu se zemí srovnaných měst a obcí, nejen v Severočeské pánvi, žádná expertní komise nevypočítá. A to hlavní nesečtete už vůbec - totiž škodu, jakou takové barbarství způsobilo ve společenském myšlení. Za komunistů to byly spojené nádoby. Odstřelit kostel nebyl žádný problém, vztah k minulosti se promítal do vztahů k lidem, a naopak.

Pohled na ruiny a vědomí, že to patří k věci, protože staré musí ustoupit novému - k nezaplacení.

Horní Jiřetín se nesmí bourat. Ne proto, že by někdo spočítal, že se to nevyplatí (což věru nevyplatí). Ale hlavně kvůli nevyčíslitelné mravní škodě.

Komu to přijde moc patetické a málo přízemní, má smůlu. Alespoň u nás. Zprávy o páté, to je kultůrní rubrika. Ceny komodit sledujeme, ale barokní kostel je víc.

 

Naposledy takhle zrušili Libkovice. Bylo to před 18 lety a dodneška se tam můžete zajet podívat, uvidíte zemi nikoho, žádná uhelná jáma, dost možná se tu ani nikdy těžit nebude.

 

 

Dlouholetý „standard" - ve jménu údajné budoucnosti ničit minulost - se dodneška odráží v desítkách jiných věcí, nesmyslným bořením industriální architektury počínaje a budováním velkoskladišť na zelené louce konče. V zemi, kde mají úctu k místům, by vám před okny nezakořenil obrovský otáčecí billboard.

 

 

Změňme téma. Utahování opasků, respektive zvyšování daní a škrty na jedné, a korupce na druhé straně, má jeden nepříjemný aspekt. Dvě za normálních okolností mocné kontrolní instituce nepracují dobře. Řeč je o nejvyšším kontrolním a antimonopolním úřadě.

NKÚ úspěšně paralyzoval spor poslanců s prezidentem Dohnalem, jedna žaloba stíhá druhou. Antimonopolní úřad zase poznamenává působení slabého předsedy Rafaje, vyzdviženého bez kvalifikace rovnou z poslaneckých lavic sociální demokracie.

Šance, že si tito hlídací psi došlápnou na skutečně velkou rybu, se blíží nule. Ve chvíli, kdy by stát měl - a voliči budou muset - obracet každou korunu.

 

Václav Klaus se zastal Ladislava Bátory, bývalého lídra extrémně pravicové Národní strany, propíraného médii coby neuvěřitelného adepta na náměstka ministra školství. Prý to na Bátoru byla „malá česká hilsneriáda". Přirovnání k hilsneriádě považujeme za nevkusné, místo Klause si už čítáváme Janu Bobošíkovou, ale přesto si dovolíme malou analýzu.

Prezidentův mandát za dva roky končí a je bohužel stále jasnější, s jakými názory a jakým spřízněným názorovým okolím bude Hrad opouštět. Považujeme za pravděpodobné, že Klaus zůstane v politice, z čehož vyplývají dvě možnosti: buď své myšlenky vloží do ODS, nebo jimi obohatí nějakou novou, případně dosud okrajovou stranu.

V obou případech to vidíme maximálně na 15 procent hlasů. Lidí, co nesnáší „Havlův mravní pelech" a mají radši „jihočeskou selku" než „pražskou intelektuálku" (citován Klausův oblíbenec Bátora) je asi dost; ale voliče je potřeba utahovat i na hmotnějších, méně efemérních vařených nudlích. 

 

Ceny v parlamentním bufetu jsou lidové. Ovšem zprávu, za co utrácejí senátoři vaše peníze, prodává Kancelář Senátu za 27 840 korun.  Obáváme se, že po zdražení DPH podraží i parlamentní informace, takže jestli chcete ještě něco vědět, měli byste si pospíšit.

Zpět

Novinky

TĚŽBA A ZDRAVÍ - odborný seminář pořádaný Komisí pro životní prostředí akademie věd a Městem Litvínov

12.05.2015 10:00

Setkání LIMITY JSME MY v Litvínově

05.02.2015 18:00
Litvínovské občanské spolky LITVÍNOV PATŘÍ OBČANŮM, KOŘENY a TESTAMENT se připojují k celorepublikové akci LIMITY JSME MY, která vyhlásila čtvrtek 5. 2. za den akcí na památku obcí zničených těžbou a za budoucnost bez uhlí. Připojte se a přijďte ve čtvrtek v 18.00 na náměstí T.G.Masaryka před...

Jen víru mít a my to vyhrajeme, zpívali lidé na demonstraci v Horním Jiřetíně

28.01.2015 20:00
Horní Jiřetín - Na protestní akci se sešli ve středu odpoledne obyvatelé Horního Jiřetína na Mostecku. Několik stovek lidí vyjádřilo před tamním kulturním domem svůj nesouhlas se záměry těžařů na dobývání uhlí za současné limity těžby platné od roku 1991. Znovu se o limitech chránících Horní...

SHROMÁŽDĚNÍ ZA ZACHOVÁNÍ LIMITŮ TĚŽBY A VZPOMÍNKA NA OBCE ZNIČENÉ TĚŽBOU

28.01.2015 15:30
Vláda se bude v únoru rozhodovat mezi 4 scénáři státní energetické koncepce: 1) bez prolomení limitů // 2) s prolomením limitů na velkolomu Bílina // 3) s prolomením limitů na velkolomu ČSA a tzv. "malým bouráním" Horního Jiřetíma (bourání téměř 200 domů, zbytek města a západní část Litvínova až...

S Horním Jiřetínem by zaniklo 811 pracovních míst

22.01.2015 22:25
Reakce města Horního Jiřetína na dnešní vyjádření předsedy ČKMOS Josefa Středuly Předseda ČMKOS Josef Středula dnes v Právu a Radiožurnálu vytáhl do boje za zbourání Horního Jiřetína a Černic. Pokusil se přitom zaštítit i údajnými zájmy obyvatel Horního Jiřetína. Starosta Horního Jiřetína Vladimír...

Litvínov povede ANO společně s KSČM a STAN

21.10.2014 02:14
V Litvínově na Mostecku se na koaliční spolupráci dohodli zástupci vítězného hnutí ANO 2011 s pěti mandáty ve třiadvacetičlenném zastupitelstvu, KSČM a hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Tyto subjekty mají po čtyřech mandátech. Strany se shodují na potřebě zachovat limity těžby...

Limity těžby na Velkolomu ČSA opět na scéně aneb zasedá-li Tripartita za účasti prezidenta Zemana, jde o obecné ohrožení?

20.10.2014 02:16
Ing. arch. Martin Říha   Jak jsme se dnes mohli dozvědět z České televize, odboráři, podnikatelé, vláda i prezident Zeman si na dnešním zasedání Tripartity, kde byl hostem, opět vzpomněli na Severočeskou hnědouhelnou pánev. Nikoliv v tom žádoucím smyslu, jak konečně tuto oblast...

Zeman je přesvědčen o tom, že se limity těžby uhlí prolomí

20.10.2014 02:13
Praha - Prezident Miloš Zeman je přesvědčen o tom, že se v Česku "dříve či později" prolomí limity těžby uhlí. Podpořil by k této otázce konání referenda v Ústeckém kraji. Řekl to po své dnešní návštěvě tripartity. Ta by měla o energetické koncepci a surovinové politice státu jednat 1. prosince. Po...

Slíbili novou vesnici, dali panelák, vzpomínají lidé ze zbourané obce

19.10.2014 02:07
V jízdárně teplického zámku začala výstava Radovesice - příběh jedné zmizelé vesnice. Obec, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1254, přestala oficiálně existovat 15. února 1971. Společně s Hetovem, Dřínkem, Lískovicemi a Chotovenkou musela ustoupit výsypce velkolomu Maxim...

Severočeské doly propustí na 400 lidí, nařídil to ČEZ

16.10.2014 02:09
Ústecký kraj - Akciová společnost ČEZ z pozice většinového vlastníka nařídila propouštění 273 zaměstnanců společnosti Severočeské doly a dalších 130 zaměstnanců v jejich dceřiných společnostech v Ústeckém kraji. Další pracovní místa ruší v Děčíně a Ostravě z důvodu centralizace některých...