Pačesova komise chce zachovat Horní Jiřetín

04.07.2008 16:55

Premiér: Energetika je globální problém současnosti - tisková informace

Premiér: Energetika je globální problém současnosti (mp3) - 4559 kB

 

 

 

Pačesova komise chce zachovat Horní Jiřetín

Tisková zpráva Hnutí DUHA, 4. července 2008

Hnutí DUHA přivítalo názor takzvané Pačesovy komise, která se rozhodla nedoporučit rozšiřování uhelných dolů v Podkrušnohoří a prolomení takzvaných územních limitů těžby. Ochrana zbývajících obcí na Mostecku a Chomutovsku by podle ní měla zůstat zachována.

Podle Hnutí DUHA tak komise – která má pro politické strany posoudit českou energetiku – potvrdila shodu vlády, kraje i sociálních demokratů na zachování Horního Jiřetína a Černic.

Ústecké krajské zastupitelstvo loni v listopadu schválilo takzvané zadání zásad územního rozvoje, které respektuje ochranu měst a obcí před uhelnými doly. Koaliční strany v programovém prohlášení vlády potvrdily, že nehodlají obětovat další domovy povrchové těžbě. Jiří Paroubek napsal, že takzvané limity těžby „bude respektovat každá vláda“ ČSSD. Rovněž Mirek Topolánek přislíbil, že vláda nedopustí bourání dvoutisícového městečka. Hnutí DUHA prosazuje, aby ministři respektovali vůli kraje i místních a odepsali zdejší zásoby uhlí. Splnili by tak závazek z bezmála sedmnáct let starého usnesení vlády.

Postupný, do několika desetiletí rozplánovaný útlum uhelných dolů podle ekologické organizace přinese do Podkrušnohoří život a ekonomickou prosperitu. Ústecký krak se tak zbaví image beznadějného místa, který neláká k investicím.

Podrobnější názory Hnutí DUHA na zprávu Pačesovy komise v tiskové zprávě:

www.hnutiduha.cz/index.php?cat=zpravy&id=613

Jana Kubáňová z Hnutí DUHA řekla:

„Pro místní lidi v Horním Jiřetíně a Černicích to bude velké ulehčení. Už si mohou být jisti, že nad nimi přestala viset hrozba vystěhování. Rozšiřování dolů nechce kraj, nechce vláda, nechce opozice, nepožaduje platná energetická koncepce a rovněž Pačesova komise teď potvrdila, že ani ona jej nebude doporučovat. Vláda musí vyhovět městu a provést odpis zásob uhlí, které pod Horním Jiřetínem a Černicemi leží. Postupný, do několika desetiletí rozplánovaný útlum dolů oživí ekonomiku na Ústecku a přivede sem nová průmyslová odvětví.“

Kontakt:

Jana Kubáňová, Hnutí DUHA, telefon               774 422 910       , email jana.kubanova@hnutiduha.cz


Hnutí DUHA s úspěchem prosazuje ekologická řešení, která zajistí zdravé a čisté prostředí pro život každého z nás. Navrhujeme konkrétní opatření, jež sníží znečištění vzduchu a vody, pomohou omezit množství odpadu, chránit krajinu nebo zbavit potraviny toxických látek. Naše práce zahrnuje jednání s úřady a politiky, návrhy zákonů, kontrolu průmyslových firem, pomoc lidem, rady domácnostem a vzdělávání, výzkum, informování novinářů i spolupráci s obcemi. Hnutí DUHA působí celostátně, v jednotlivých městech a krajích i na mezinárodní úrovni. Je českým zástupcem Friends of the Earth International, největšího světového sdružení ekologických organizací.

 

 

Zpět