Peníze z vytunelovaných CS Fondů šly i Tykačovi, tvrdí muž. Vypral 1,23 miliardy

18.01.2012 05:14

iHNed.cz

Necelá půlmiliarda korun z vytunelovaných CS Fondů údajně skončila u uhlobarona a jednoho z nejbohatších Čechů Pavla Tykače. U soudu to řekl německý podnikatel, který měl zlegalizovat peníze vyvedené do zahraničí. Tykač však tvrdí, že podnikatele nezná. A jde jen o důsledek neúspěšného vydírání.

Schimmelpfennig k soudu přišel jako svědek. Senát si jej pozval v kauze Jiřího Kudlíka, bývalého šéfa samostatného oddělení cifršpionů z Finančně analytického útvaru ministerstva financí. Kudlíka obžaloba viní z toho, že vytunelování CS Fondů ze své pozice nezabránil, ačkoliv mohl. Obžalován je i jednatel firmy Crassus Petr Müller, oběma hrozí desetileté vězení.

Že by s kauzou měl mít něco společného i Tykač, se domnívala už dříve i policie. V roce 2006 ho zatkla i obvinila, jenže státní zástupce o dva roky později vyšetřování zastavil. Odsouzena tak byla jen čtveřice "malých ryb", která samotný převod peněz uskutečnila.

Česko prohrálo soud kvůli vytunelovaným CS Fondům. Zaplatilo téměř 80 milionů - čtěte ZDE

KDO JE KDO V TÉTO KAUZE

Pavel Tykač

Představitel tehdejší finanční skupiny Motoinvest, která spravovala CS fondy; těsně před krádeží je prodala ruské firmě Kos-Mos. Policie jej v roce 2006 za podíl na tunelu obvinila, státní zástupce jeho stíhání o dva roky později zastavil.

František Chobot (nyní Bušek) 

Obchodník a majitel tehdejší makléřské firmy Iceberg. Ta se pohybovala kolem tří zkrachovalých bank - Ekoagrobanky, První slezské banky a Podnikatelské banky. Proslavil se výrokem, že tunelování je v Česku legální.

Klaus Peter Schimmelpfennig

Jeho firmy Swirlglen a Treunion vypraly miliardu a čtvrt z CS fondů, sám z toho měl desítky milionů korun.

Josef Matoulek, Ladislav Naď, Václav Vojtíšek-Franta a Tomáš Roit

Čtveřice, které soud v roce 2005 rozdal tresty za krádež miliardy z CS fondů ve výši 5 až 9 let vězení. Sami ale byli jen nastrčení vykonavatelé.

Luboš Smrčka a Robert Pergl 

Likvidátor CS fondů a jím najatý právník, podařilo se jim po dohodě se Schimmelpfennigem do fondů vrátit zhruba 200 milionů korun výměnou za to, že již nebudou mít další požadavky, podle Schimmelpfenniga chtěli ještě 2,5 milionu marek (50 milionů korun) na "zastavení vyšetřování".

Jiří Kudlík

Tehdejší šéf Finančně analytického útvaru ministerstva financí. Jeho útvar nejdříve peníze převáděné na účet Swirlglenu zablokoval, po návštěvě Schimmelpfenniga, který hrozil žalobami a požadavkem odškodného, je ale Kudlík zase uvolnil.

Žalobce Marek Solar připustil, že Tykačův podíl na případu se může znovu otevřít. "Musíme výpověď pana Schimmelpfenniga důkladně vyhodnotit. A to zejména z hlediska důvěryhodnosti, protože jsem v ní slyšel několik rozporů ohledně rolí pana Tykače a pana Chobota," řekl Solar opatrně.

Jasno nemá ještě ani soudce Kamil Kydalka, který chtěl v úterý vynést rozsudek, ale nakonec případ odročil na konec února, kdy si ještě pozve k výslechu Františka Chobota.

Odlišná promlčecí lhůta

Právě policejní stíhání mezi lety 2006 a 2008 považuje Tykač za jeden z klíčových momentů. Tvrdí totiž, že se na něj vztahuje odlišná promlčecí lhůta než na osoby, které ve skutečnosti za kauzou stojí. A toho prý zneužili vyděrači: chtěli po něm peníze výměnou za to, že nevyužijí probíhajícího soudního projednávání případu k nové Tykačově kriminalizaci.

"Panu Tykačovi byl doručen dopis od pana Schimmelpfenniga, ve kterém mu oznamoval, že je předvolán k soudu jako svědek a nabízí možnost odmítnout výpověď. O tomto dopisu jsme informovali předsedu senátu, který se kauzou CS Fondy zabývá," uvedl Tykačův mluvčí Jan Chudomel s tím, že o všech schůzkách se znaky vydírání byly učiněny notářské zápisy(dokumenty si můžete přečíst ZDE).

Legendární tunel

Dnes již legendární tunel, kdy fondy přišly o více než miliardu korun výměnou za bezcenné akcie společnosti Drůbež Příšovice, proběhl v březnu 1997.

Peníze putovaly na účet společnosti Swirglen, kterou založil Schimmelpfennig. Ten je pak měl po dohodě distribuovat dál. Pro transakci si jej najal jeho dlouholetý obchodní partner František Chobot a jeho firma Iceberg. "Bylo jasné, že Iceberg jedná z pověření pana Tykače," uvedl v úterý před soudem Schimmelpfennig.

Jenže obchod se nečekaně zadrhl. Girocreditbank nahlásila transakci jako podezřelou a Finančně analytický útvar ministerstva financí peníze zablokoval. Jeho tehdejší ředitel Jiří Kudlík ovšem peníze následně uvolnil. Stačila prý jedna návštěva - sešel se se Schimmelpfennigem.

Ten prý ale poté podle svých slov dostal strach, že by jeho firma musela platit odškodné. A tak finance odmítl převést dál, dokud nedostane záruky, že nebude na transakci tratit v případě, že ji někdo napadne třeba u soudu.

"Dělal jsem podobných transakcí desítky a poprvé se mi stalo, že došlo k zablokování peněz. Bylo pro mě důležité vědět, co se dělo. Tak jsem nepřevedl peníze dál, jak bylo původně dohodnuto," uvedl Schimmelpfennig.

Podle něj pak došlo k dalšímu jednání. Chobot s Tykačem za ním přijeli a urgovali předávku peněz. Chobot se zároveň zaručil, že uhradí všechny případné nároky vůči Schimmelpfennigovi. Ten pak svolil k dokončení transakce a Chobot měl za svou úspěšnou intervenci dostat od Tykače polovinu zisku.

"Iceberg mohl dát záruky. Pro něj jsme v minulosti převáděli vyšší částky," vypověděl Schimmelpfennig, který současně předal soudu protokol ze schůzky v dubnu 1997, kdy se na dokončení převodu peněz všichni dohodli.

Schimmelpfennig pak při transakci postupoval podle osvědčeného modelu obchodů praktikovaných mimo jiné i s Chobotem.

"Vždy šlo o to převést peníze do zahraničí, tam byly roztříštěny a šly do různých kanálů. Pak se převedly do různých měn, putovaly dále a někdy se zase sešly na nějakém účtu," popsal transakce. Vypovídat u soudu se Schimmelpfennig rozhodl až poté, co soudce připustil, že jeho případná trestní zodpovědnost je promlčena.

Nechat Kudlíka ve vzduchu

Z jeho výpovědi vyplynula ještě jedna důležitá věc: Tykač s Chobotem údajně měli důležitou spojku na ministerstvu financí. Ta zařídila, aby Jiří Kudlík uvolnil zablokované peníze.

Když totiž cifršpioni převod peněz pozastavili, Tykač s Chobotem Schimmelpfenniga ujišťovali, že Kudlík bude muset převod nakonec povolit. Tvrdili mu, že Kudlíkův útvar je "informačně zablokován" a nebude tak moci miliardu dál brzdit. "Tykač říkal, že Veverka nechá Kudlíka viset ve vzduchu," vzpomínal u soudu Schimmelpfennig.

Právě Kudlíkův nadřízený - šéf tehdejšího Úřadu pro cenné papíry Jan Veverka - přitom tvrdil, že Kudlíkovi předal dostatek informací, aby zablokování peněz ustál. "Nic mi nikdy nesdělil. A tady jste slyšel, že naopak pan Tykač měl informace od pana Veverky," řekl soudu Kudlík, který díky této výpovědi čeká, že jej soud zprostí obžaloby.

11_11_14 Soudni podani

 

Zpět