Poddolujeme a vykutáme Beskydy. Stát lákají tuny uhlí

14.09.2011 12:02

Aktuálně.cz, autor: Pavel Baroch

Frenštát pod Radhoštěm - Česko se do budoucna neobejde bez černého uhlí, jehož rozsáhlé zásoby leží pod kopci v Beskydech.

Vyplývá to z aktuální verze nové Státní energetické koncepce, kterou připravilo ministerstvo průmyslu Martina Kocourka. Návrh počítá s přednostním využitím tuzemských energetických zdrojů, které jsou k dispozici.
 
"V neposlední řadě se předpokládá, cca po roce 2030, využití ložiska černého uhlí v lokalitě Frenštát k možné výrobě elektrické energie a tepla pro Moravskoslezský region," uvádí se v dokumentu, který se redakci Aktuálně.cz podařilo získat.
 
Rozzlobení starostové v Beskydech
 
Plány na těžbu černého uhlí v Beskydech rozzlobily tamní starosty a občanská sdružení, usilující roky o to, aby těžaři dali od ložiska se stovkami milionů tun uhlí ruce pryč.
 
Považujeme to za nehoráznost," řekl Aktuálně.cz Stanislav Uruba, předseda sdružení Naše Beskydy. Uruba připomněl únorový slib ministra Kocourka, že se v Beskydech uhlí těžit nebude.
 
"Pan ministr nám slíbil, že Důl Frenštát nebude v energetické koncepci státu vůbec zmíněn. Pokud ano, tak jen v souvislosti s jeho existencí. Ne s potřebou ložisko vytěžit," řekl tehdy Jiří Novotný, starosta beskydských Trojanovic.
 
Mluvčí ministerstva průmyslu Pavel Vlček uvedl, že se na Kocourkově slibu od té doby nic nezměnilo. "Co ministr slíbil, to dodrží," řekl Aktuálně.cz Vlček. Proč se tedy v návrhu energetické koncepce píše o těžbě uhlí v Beskydech?
 
"Je to pracovní materiál, nekompletní, nefinální," konstatoval mluvčí Vlček.
 
Chceme jednat s Nečasem
 
I tak se beskydští starostové dívají na Kocourkovy plány s nedůvěrou. "Připravujeme k energetické koncepci návrh do připomínkového řízení a chceme schůzku s premiérem Petrem Nečasem," sdělil Stanislav Uruba, předseda sdružení Naše Beskydy.
 
Připomínky k návrhu energetické koncepce chystá i starosta Trojanovic Novotný, který zároveň stojí v čele Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu. "Už máme připravené předběžné vyjádření," řekl Aktuálně.cz Novotný.
 
Proti těžbě hlasovalo 36 zastupitelstev
 
V něm chtějí odpůrci těžby uhlí v Beskydech například připomenout, že dvě třetiny dobývacího prostoru zasahují do Chráněné krajinné oblasti Beskydy, které jsou vyhledávaným turistickým regionem, nebo že se proti těžbě vyjádřilo 36 městských a obecních zastupitelstev.
 
Podle kritiků by těžba nebyla slučitelná ani s činností místních průmyslových podniků, které zaměstnávají několik tisíc lidí a na nichž jsou závislé i další firmy.
 
Starosta Trojanovic Jiří Novotný připomněl, že jen v loňském roce se z Česka vyvezlo černé uhlí za bezmála 19,5 miliard korun a dovezlo za 5,6 miliard. "Myslím, že by se s uhlím mělo hospodařit lépe," poznamenal Novotný.
 
Pod zemí leží 1,6 miliard tun uhlí
 
Majitelem Dolu Frenštát je společnost OKD, která aktuální verzi Státní energetické koncepce nepřeceňuje.
 
"Je třeba říct, že jde o návrh, o kterém se jistě bude dále diskutovat. Případná těžba by však mohla začít až po důkladném průzkumu, dosud nikdo nezná přesný charakter ložiska," řekl Aktuálně.cz mluvčí firmy Vladislav Sobol.
 
Podle současných poznatků leží pod Beskydami přibližně 1,6 miliard tun uhlí. V Beskydech se ale nikdy netěžilo, důl, kde se v 80. letech prováděl průzkum, je v současnosti zakonzervován.
 
"V tuto chvíli ale detailně nevíme, jaké jsou v místě geologické podmínky a jakou část těchto zásob je možné vytěžit," dodal mluvčí Sobol.
Zpět

Novinky

Tisková zpráva základních organizací Strany zelených v Litvínově a v Mostě

05.03.2007 17:18
  Tisková zpráva základních organizací Strany zelených v Litvínově a v Mostě   Vedení SZ v Litvínově a v Mostě touto cestou reaguje na vyjádření pana ministra Římana ze dne 27.2.2007, kdy při své návštěvě Bíliny připustil možnost prolomení ekologických limitů těžby...

Ministr Říman se plete-limity platí

28.02.2007 17:22
  Vyjádření o.s. Kořeny k výrokům ministra Římana ohledně prolomení limitů těžby ze dne 27.2.2007   Včerejší prohlášení ministra Římana, že navrhuje prolomení limitů těžby na dole Bílina, je porušením programového prohlášení vlády. Ta se zavázala, že těžební limity chránící severočeské...

Ministr Říman-proti programovému prohlášení vlastní vlády chce navrhnout prolomení limitů lomu Bílina

27.02.2007 17:23
  Ekonomické zpravodajství Ekonomika.iHNed.cz  27. 2. 2007  16:37  (aktualizováno: 27. 2. 2007  16:48)   Říman navrhuje částečné prolomení „hnědouhelných limitů“ Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) chce zrušit územní ekologické limity těžby hnědého uhlí...

Václav Havel

08.12.2005 20:08
Hovory z Lán (16.12.1992), Václav Havel o Libkovicích: Hovory z Lán (16.5.1993), Václav Havel o Libkovicích: "... je věcí nás všech, jak vypadá naše země, naše krajina. Jsou to lidé, kteří prostě protestují proti té aroganci průmyslové civilizace, která ničí třetinu naší země, proměňuje ji v...