REAKCE: Žádná vláda nemůže podvádět občany země

05.12.2013 21:47

Litvínov - Reakce starosty Litvínova Milana Šťovíčka na vyjádření předsedy vlády ČR v demisi o limitech těžby. Úvahy současného předsedy vlády v demisi o možnosti přehodnotit usnesení o územních limitech těžby na Mostecku je třeba jednoznačně odmítnout.

Uskutečnění takových úvah by byl největší podvod na obyvatele Ústeckého kraje, kteří se dosud potýkají s negativními důsledky desítky let trvajícího drancování a nuceného vysídlování přirozeného a původního osídlení. Jakákoliv vláda, tím spíše vláda s velmi omezeným mandátem, nemůže ignorovat skutečnost, že právě plošná devastace našeho kraje v minulosti způsobila jeho vykořeněnost, nezaměstnanost, sociální napětí, špatný zdravotní stav, nízkou vzdělanost a poškozené životní prostředí. Místní lidé už dlouho a opakovaně odmítají bourání dalších měst a obcí pro pochybné „světlé zítřky" tak, jak tomu bylo v totalitním režimu. Vláda nemůže obětovat domovy tisíců lidí a vyměnit je za zvýšení zisků majitelů těžební společnosti.

Limity těžby nechrání jenom naše domovy, jsou také ochranou pro tisíce pracovních míst v dotčených obcích a zejména v průmyslovém areálu mezi Litvínovem a Mostem, protože právě tam směřuje další těžba.

Je třeba důrazně žádat vládu, aby nepodléhala tlaku lobbystických skupin na prolomení limitů těžby, ale aby svou energii zaměřila na podstatné zvýšení odvodů z vytěženého uhlí, abychom z tohoto nerostného bohatství státu taky něco měli.

Mgr. Milan Šťovíček, starosta města Litvínova

e-Mostecko.cz

 

Zpět