Rusnokova vláda už prolomení těžebních limitů řešit nebude

12.12.2013 21:51

Rozhodnutí o limitech těžby hnědého uhlí na Mostecku se odkládá. Kabinet v demisi o tom už jednat nebude. Po schůzce na vládě o tom informovali jak starostové ohrožených obcí, tak mluvčí předsedy vlády v demisi Jiřího Rusnoka. Ten respektuje nové poslance, kteří kabinet vyzvali, aby o prolomení limitů už nerozhodoval.

Premiér v demisi se rozhodl dát na doporučení nových poslanců. Sněmovna totiž přijala návrh výboru pro životní prostředí a ten je jasný: Zatím nic neměnit. Starostové proto odešli z jednání velice spokojeni. 

Starosta Litvínova Milan Šťovíček tvrdí, že vláda nemůže obětovat domovy tisíců lidí a vyměnit je za zvýšení zisků majitelů těžebních společností. 

„Pokud by se měla přiblížit jámu Dolu Československé armády na dohled od sídliště Janov, je to plánováno asi na500 metrů, znamenalo by to samozřejmě výrazné zhoršení životního prostředí pro obyvatele města. Přineslo by to řadu následků, mimo jiné i pokles cen nemovitostí,“ říká. 

AudioStáhnout
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
        
 
 

O těžebních limitech diskutovali na Radiožurnálu starosta Litvínova Milan Šťovíček a předseda hornických odborů na Mostecku Jaromír Franta

„Uvědomujeme si, že zdaleka není rozhodnuto. Ale bereme to tak, že tato vláda nebude rozhodovat bez připomínkového řízení. Je velmi správné, že se premiér nakonec takto rozhodl,“ dodává. 

Jedním z nejohroženějších měst je Horní Jiřetín. „Pro těch zhruba 30 obcí, které jsou chráněny limity, jsou limity jediným účinným nástrojem pro jakýkoli rozvoj. Ve chvíli, kdy by padly, by v obcích nastala stavební uzávěra a jakýkoli rozvoj by se zastavil,“ upozorňuje místostarosta obce Vladimír Buřt. 

Jiří Rusnok podle premiérovy mluvčí Jany Jabůrkové názor nezměnil, ale přizpůsobil se poslancům. 

„Věcně pan premiér trvá na svém názoru, že v kontextu celé evropské energetické situace dříve či později bude uhlí, které je na území České republiky, potřeba, a k prolomení limitů pravděpodobně dojde,“ informuje Jabůrková. 

Horníci: Uhlí bude potřeba

Také předseda hornických odborů na Mostecku Jaromír Franta si myslí, že premiérův názor na limity zůstává stejný. 

„My jsme o prolomení limitů jednali zatím s každou vládou. Bohužel u politických vlád převažuje spíš názor politický než odborný. Proto jsme jednali i s vládou pana Rusnoka, která není zatížena žebříčky popularity a volebními preferencemi. Dívali se na to pouze z odborného hlediska,“ tvrdí Franta a doplňuje: 

„Po debatách, které jsme s nimi měli na tripartitě, myslím, že dospěl k názoru, že usnesení vlády o limitech je dnes jen nic neznamenající popsaný papír. Pro nás je pozitivní to, že i když se debata vede na odborné úrovni, je jasné, že uhlí za limity budeme do budoucna potřebovat. Bohužel ty politické debaty tu odbornou vždycky pokřiví.“ 

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka prý starostům slíbil, že by zákaz prolomení limitů mohl být v programovém prohlášení nové vlády, pokud se na tom budoucí koaliční partneři shodnou. 

Územní limity těžby uhlí v Ústeckém kraji - Foto:  ČTK

 

Český rozhlas

 

 

Zpět