Tunelování v MUS se všichni pochechtávali, tvrdí bývalý šéf Fondu národního majetku
22.11.2011 21:04
Bývalý šéf Fondu národního majetku Roman Češka si nebere servítky v kauze Mostecké uhelné společnosti. Uvedl, že o prodeji akcií společnosti věděl i bývalý poslanec ČSSD Josef Hojdar. Češka tvrdí, že policie mohla zabránit miliardovým škodám.
Policie měla už v roce 1998 podrobné informace o tom, jak Mosteckou uhelnou společnost (MUS) ovládli státem najatí manažeři. A to za peníze vytažené ze samotné firmy.
"České úřady se k případu od počátku staví jako k nechtěnému dítěti. Nejraději by viděli potrat,“ tvrdí bývalý šéf Fondu národního majetku Roman Češka. Muž, který se dnes věnuje investičnímu poradenství, kdysi sám předal policii informace o tunelování MUS.
HN: V roce 1998 jste upozorňoval na tunelování MUS. Nezajímalo to skutečně žádné politiky či úřady?
Říkal jsem od počátku, že management MUS incestně ovládá firmu. Informací jsme k tomu měli spoustu. Kromě našich ministrů Pilipa a Kühnla, se nad tím všichni jen pochechtávali, brali to na lehkou váhu.
HN: Kdy jste zjistili, že manažeři MUS z firmy berou peníze na nákup jejích akcií?
Dostali jsme tehdy tři informace. Za prvé, že manažeři skupují majoritu v Mostecké. Bylo to divné - kde by vzali peníze? Náš zdroj, člověk, který měl s MUS blízký kontakt, ale nebyl ve vedení, nám řekl, že zneužívali peníze firmy. Dále, že skupování majority je už tak daleko, že se začaly skupovat akcie od obcí (stát si v MUS nechal jen 46 procent akcií, majoritu mu podle původního záměru vlády mělo zajistit spojenectví s obcemi, jež připrivatizaci dostaly celkem 5 procent akcií. Zbylých 49 procent akcií MUS bylo rozdáno v kuponové privatizaci - pozn. red.). A že se ve skupování akcií angažuje osobně Antonín Koláček, šéf MUS.
HN: Jak jste reagovali?
Zjistili jsme, že Koláček s kolegy svěřil správu skoro tří miliard korun MUS, určených na sanace ekologických škod, společnosti Newton Capital, kterou sám spoluzakládal. Newton pak kontaktoval obchodníky s cennými papíry a ti pro něj akcie nakupovali. Když jsem dostal echo, začal obchodníky obvolávat, zda by nám akcie neprodali. A všichni shodně říkali, že by rádi, ale nemohou, protože podíly mají nakoupené pro klienta. Několik mi jich potvrdilo, že beneficientem, jemuž jsou nákupy určeny, je Newton. V určitou dobu do toho vstoupil švýcarský subjekt, za kterým stál pan Diviš (jeden z pozdějších představitelů skupiny Appian, jež doly ovládla - pozn. red.) - shodou okolností spolužák Koláčka. Ta firma se pak tvářila jako zahraniční investor.
HN: Měla ta akce politické krytí?
Já v té době začal jsem obcházet obce, aby nám prodaly své podíly, ale ty odmítaly, raději je prodávali brokerům. A právě tady se objevuje první stopa, svědčící o napojení na politiku. Za MUS chodil s obcemi vyjednávat o prodeji jejich akcií Josef Hojdar, vlivný sociálně demokratický poslanec. Jen den poté, co jsme oznámili, že budeme iniciovat mimořádnou valnou hromadu MUS a odvolání jejího managementu, seděl Hojdar na tiskovce ČSSD vedle Miloše Zemana a oba svorně nadávali na FNM.
HN: Co jste věděli o skupině Appian?
Já si nechal přes kamaráda Jirku Jonáše, českého zástupce MMF ve Washingtonu, Appian prolustrovat. Volal jsem do ní a tam nebyl jediný člověk, který by něco věděl o investici v Česku. To je nemyslitelné, aby v investiční firmě nevěděli, že dělají velkou akvizici v zámoří. Appian na tak velký obchod ani neměl, nebyl tak velký. Bylo zřejmé, že jen poskytl schránku pro skutečné investory.
HN: To vše jste tedy už v roce 1998 policii konkrétně popsali?
Jistě, toto všechno. Jenže policie nic neřešila, po několika letech kauzu odložili. Od roku 1998 byla u vlády ČSSD. Ta nikdy nekritizovala nic kolem MUS, ale kritizovala Fond národního majetku. Nakonec to skončilo tím, že odvolali prezidium FNM, protože prezidium odmítalo odvolat mne.
Celý rozhovor s Romanem Češkou si přečtěte ve středečních Hospodářských novinách
———
ZpětNovinky
TĚŽBA A ZDRAVÍ - odborný seminář pořádaný Komisí pro životní prostředí akademie věd a Městem Litvínov
12.05.2015 10:00———
Setkání LIMITY JSME MY v Litvínově
05.02.2015 18:00
Litvínovské občanské spolky LITVÍNOV PATŘÍ OBČANŮM, KOŘENY a TESTAMENT se připojují k celorepublikové akci LIMITY JSME MY, která vyhlásila čtvrtek 5. 2. za den akcí na památku obcí zničených těžbou a za budoucnost bez uhlí.
Připojte se a přijďte ve čtvrtek v 18.00 na náměstí T.G.Masaryka před...
———
Jen víru mít a my to vyhrajeme, zpívali lidé na demonstraci v Horním Jiřetíně
28.01.2015 20:00
Horní Jiřetín - Na protestní akci se sešli ve středu odpoledne obyvatelé Horního Jiřetína na Mostecku. Několik stovek lidí vyjádřilo před tamním kulturním domem svůj nesouhlas se záměry těžařů na dobývání uhlí za současné limity těžby platné od roku 1991.
Znovu se o limitech chránících Horní...
———
SHROMÁŽDĚNÍ ZA ZACHOVÁNÍ LIMITŮ TĚŽBY A VZPOMÍNKA NA OBCE ZNIČENÉ TĚŽBOU
28.01.2015 15:30
Vláda se bude v únoru rozhodovat mezi 4 scénáři státní energetické koncepce: 1) bez prolomení limitů // 2) s prolomením limitů na velkolomu Bílina // 3) s prolomením limitů na velkolomu ČSA a tzv. "malým bouráním" Horního Jiřetíma (bourání téměř 200 domů, zbytek města a západní část Litvínova až...
———
S Horním Jiřetínem by zaniklo 811 pracovních míst
22.01.2015 22:25
Reakce města Horního Jiřetína na dnešní vyjádření předsedy ČKMOS Josefa Středuly
Předseda ČMKOS Josef Středula dnes v Právu a Radiožurnálu vytáhl do boje za zbourání Horního Jiřetína a Černic. Pokusil se přitom zaštítit i údajnými zájmy obyvatel Horního Jiřetína.
Starosta Horního Jiřetína Vladimír...
———
Litvínov povede ANO společně s KSČM a STAN
21.10.2014 02:14
V Litvínově na Mostecku se na koaliční spolupráci dohodli zástupci vítězného hnutí ANO 2011 s pěti mandáty ve třiadvacetičlenném zastupitelstvu, KSČM a hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Tyto subjekty mají po čtyřech mandátech. Strany se shodují na potřebě zachovat limity těžby...
———
Limity těžby na Velkolomu ČSA opět na scéně aneb zasedá-li Tripartita za účasti prezidenta Zemana, jde o obecné ohrožení?
20.10.2014 02:16
Ing. arch. Martin Říha
Jak jsme se dnes mohli dozvědět z České televize, odboráři, podnikatelé, vláda i prezident Zeman si na dnešním zasedání Tripartity, kde byl hostem, opět vzpomněli na Severočeskou hnědouhelnou pánev. Nikoliv v tom žádoucím smyslu, jak konečně tuto oblast...
———
Zeman je přesvědčen o tom, že se limity těžby uhlí prolomí
20.10.2014 02:13
Praha - Prezident Miloš Zeman je přesvědčen o tom, že se v Česku "dříve či později" prolomí limity těžby uhlí. Podpořil by k této otázce konání referenda v Ústeckém kraji. Řekl to po své dnešní návštěvě tripartity. Ta by měla o energetické koncepci a surovinové politice státu jednat 1. prosince. Po...
———
Slíbili novou vesnici, dali panelák, vzpomínají lidé ze zbourané obce
19.10.2014 02:07
V jízdárně teplického zámku začala výstava Radovesice - příběh jedné zmizelé vesnice. Obec, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1254, přestala oficiálně existovat 15. února 1971. Společně s Hetovem, Dřínkem, Lískovicemi a Chotovenkou musela ustoupit výsypce velkolomu Maxim...
———
Severočeské doly propustí na 400 lidí, nařídil to ČEZ
16.10.2014 02:09
Ústecký kraj - Akciová společnost ČEZ z pozice většinového vlastníka nařídila propouštění 273 zaměstnanců společnosti Severočeské doly a dalších 130 zaměstnanců v jejich dceřiných společnostech v Ústeckém kraji. Další pracovní místa ruší v Děčíně a Ostravě z důvodu centralizace některých...