Tykač zcela ovládl mostecké doly, ceny uhlí požene nahoru

16.12.2010 16:23

Tykač v Czech Coal rozehrává nový pokerPavel Tykač © ČTK

Hospodářské noviny, 16.12.2010

Multimiliardář raději nechá své uhlí nějakou dobu pod zemí Nechce prodávat teplárnám a elektrárnám pod cenou.

Desetiletá hra na schovávanou končí. Finančník Pavel Tykač, který přebírá vládu nad uhelnou společností Czech Coal, se přestává tvářit jako pasivní tichý společník a otevřeně táhne do války o ceny.

Akcionáři včera podepsali smlouvy, podle nichž Tykačova firma Indoverse zvýší poloviční podíl v dolech na sto procent. Až bude obchod vypořádán, zasedne Tykač v dozorčí radě. Do vedení nastoupí jeho spojenec - dávný partner ze skupiny Motoinvest a kamarád Jan Dienstl mířící do představenstva Czech Coal. Je to příznačná změna. Jako poloviční vlastník se Tykač držel v pozadí, obchodní jednání nechával společníkům. Vstupem do vedení signalizuje, že se hodlá plně zapojit do cenové války, která hýbe energetikou. Střet bude tvrdý.

Jako koňak ve sklepě

Czech Coal tlačí na zvýšení ceny uhlí pro odběratele, k nimž patří skupiny ČEZ, Energetický a průmyslový holding (EPH), Unipetrol a teplárny. Uhlobaroni žádají ceny až o polovinu vyšší, než je dnešní průměr kolem 30 korun za gigajoul výhřevnosti. Zákazníci to odmítají. Jenomže postupně jim budou končit smlouvy na uhlí, musí si zajistit dodávky do budoucna a šance objednat je jinde než u Czech Coal mají omezené. Na to Tykač sází.

Tvrdí, že ho nic nenutí jít s cenou dolů. Své uhlí přirovnává ke sklepu s kvalitním koňakem. Jen blázen by ho prý prodával pod cenou. Když zákazníci nekývnou na jeho podmínky, nechá "lahve" klidně pod zemí, však on je jednou někdo za jeho cenu koupí. Jestli kvůli tomu bude mít v příštích letech zisky o pár set milionů nižší, prý nevadí, Tykač peníze nepotřebuje, má jich dost.

Právě v tom se liší od společníků Petra Pudila a Vasila Bobely. Ti své akcie nakoupili na dluh, dodnes splácejí úvěry. Czech Coal jen za poslední dva roky rozdělil na dividendách 6,4 miliardy korun. Pudilovi s Bobelou to nestačí ani na úhradu dluhů. Tykač si k dividendám přihodil výtěžek ze spekulace s firmou Petrcíle (získal díky ní levně akcie hutí, které obratem prodal) a společníky vyplatil z vlastních peněz.

Zatímco Pudil s Bobelou potřebovali z dolů každoroční pravidelný a jistý zisk, Tykač může zariskovat, snížit těžbu, uměle zvýšit poptávku na trhu a nutit odběratele, aby v nouzi přistoupili na jeho podmínky.

"Cena elektřiny vyrobené v Česku je srovnatelná s cenou v Německu. Ceny českého uhlí tomu neodpovídají. Tykač to chce narovnat, žádá za své uhlí cenu obvyklou v Evropě," říká Tykačův mluvčí Jan Chudomel. Že jeho tlak zdraží kromě elektřiny také teplo, byznysmena netrápí. Případné sociální dopady by měl podle něj řešit stát.

Tykač nespěchá

Tykač se tváří, že uhelný poker může hrát léta. A že převzetí Czech Coalu pro něj není životní zlom, jen běžná investice. Včera, v den podpisu klíčových smluv, chodil Tykač v Praze po schůzkách neoholený, ve vyrudlé mikině, sálala z něj pohoda. Koncem týdne se chystá na vánoční dovolenou a je prý vcelku jedno, zda do té doby bude desetimiliardový obchod vypořádán, nebo ještě ne. Umí čekat.

Lidi z energetiky jeho bohorovný postoj dráždí. Manažeři elektráren a tepláren, kterým jeho hra komplikuje plánování do budoucna, mu většinou nemohou přijít na jméno. Připomínají jeho kontroverzní minulost - expanzi Motoinvestu, za nímž zůstaly padlé banky a vytunelované CS Fondy. Zvědaví na jeho postup jsou všichni: "Uvidíme, jak se zachová. Osobně jsme s ním nebyli několik měsíců v kontaktu, netuším, jak bude postupovat," říká Daniel Beneš, výkonný ředitel ČEZ - firmy, jež s Czech Coal vede kvůli kontraktům na uhlí řadu právních sporů.

Podle Petra Pauknera, majitele firmy Carbounion, jde Tykač do velkého rizika. "Prostor na zdražení uhlí u nás je, třeba na Slovensku jej teplárny kupují asi o 30 procent dráž. Tykačovy argumenty zčásti chápu. Ale musí si uvědomit, že hranice únosnosti cenového růstu pro teplárny je velmi citlivá," říká zkušený obchodník s uhlím. Pokud Tykač cenové nároky a pokus vyhladovět odběratele přežene, vyplatí se elektrárnám a teplárnám přejít na drahý zemní plyn a Tykačův "koňak ve sklepě" nebude mít kdo pít.

František Štěpánek, spolumajitel Sokolovské uhelné (sám se několik let brání nepřátelskému vstupu Tykače do své firmy), připomíná ještě jedno riziko uhelného byznysu. "Atraktivitu uhlí ovlivňují takové nečekané zásahy státu, jako je zdanění emisních povolenek. Bude-li podobných kroků víc, ceny růst nemohou," říká.

Proti politickým zásahům do podnikání se ovšem Tykač dopředu jistí. Mostecké doly chce dál vlastnit prostřednictvím kyperské firmy. Jako zahraniční vlastník by se mohl v případě administrativního omezení svých zisků bránit arbitrážemi. Má v takových žalobách praxi a dost času na to, aby spory táhl věky.

Firmy skupiny Czech Coal

Czech Coal, a.s. - obchodník s hnědým uhlím, elektřinou a povolenkami na CO2.

Litvínovská uhelná - Její zásoby uhlí do územních limitů představují 41,6 miliony tun. Za limity se dále nachází 750 milionů tun hnědého uhlí.

Vršanská uhelná - Disponuje uhelnými zásobami s nejdelší životností v Česku. V rámci limitů až do roku 2058. K vytěžení je zde zhruba 323 milionů tun uhlí.

Czech Coal Services - Poskytuje sdílené služby těžebním společnostem

REN Power CZ - yrábí fotovoltaické panely, staví a provozuje solární elektrárny. Připadne Petru Pudilovi a Vasilu Bobelovi.

100 % skupiny Czech Coal přebírá kyperská firma Indoverse Czech Coal (dosavadní majitel 50 procent akcií), za níž stojí finančníci Pavel Tykač (na snímku z roku 1999) a Jan Dienstl. Za cenu přes deset miliard korun odkoupí zbylých 50 procent společnosti, kterou přes nizozemskou Czech Coal N. V. vlastnili Petr Pudil a Vasil Bobela.

3,29 miliardy korun byl loni čistý zisk skupiny Czech Coal a to při konsolidovaných tržbách ve výši 11,97 miliardy korun.

2,62 milioardy korun byla loni včetně distribučních poplatků hodnota elektrické energie, kterou zákazníkům dodala firma Czech Coal.

14,2 miionů tun uhlí loni dodaly na trh firmy skupiny Czech Coal. Na celkové produkci hnědého uhlí v Česku se podílely 32,06 procenta.

5529 zaměstnanců měla skupina na konci roku 2009.

Zdroj - Czech Coal, ČTK, HN

 

Czech Coal s Tykačem přitvrdí boj o ceny uhlí

Mladá fronta Dnes, 16.12.2010

Firma Indoverse Czech Coal, za níž stojí finančník Pavel Tykač, podepsala smlouvu o ovládnutí sta procent mosteckých dolů za 10 miliard. Do firmy přijde i další dravec a Tykačův kamarád Jan Dienstl.

PRAHA Hnědouhelná firma Czech Coal bude chtít v příštích letech prosadit na tuzemském trhu zvýšení cen uhlí. To by mohlo znamenat především zdražení tepla.

S novou strategií přichází Czech Coal poté, co ho ze sta procent ovládne kyperská společnost Indoverse Czech Coal Investment Limited. Za ní stojí tuzemský finančník Pavel Tykač.

Indoverse měl doposud ve skupině Czech Coal, která ovládá uhelné doly na Mostecku, jen 50 procent. Včera však firma podepsala kupní smlouvu i na dalších 50 procent akcií, jež držela nizozemská společnost Czech Coal N. V. Jejími majiteli jsou napůl Petr Pudil a Vasil Bobela. Celá transakce včetně převodu akcií měla být původně dokončena už včera, podle jednoho z akcionářů však kvůli "technickým problémům při platbě" akcií dojde k vypořádání v pátek. Do té doby se ani jedna ze stran nechce ke koupi vyjadřovat.

Podle neoficiálních informací zaplatí Indoverse za půlku firmy 10,3 miliardy korun, část této ceny je závislá na zisku firmy. Na financování se bude z menší části zřejmě podílet i Tykačův kamarád, dlouholetý obchodní partner a vinař Jan Dienstl, který se také stane novým členem představenstva skupiny Czech Coal.

Nová jednání o cenách uhlí budou podle Tykačova mluvčího Jana Chudomela během na dlouhou trať a budou se týkat hlavně polostátní elektrárenské firmy ČEZ. Ta je největším odběratelem mosteckého uhlí pro několik svých elektráren.

"Je zřejmé, že do poslední chvíle na sebe (s ČEZ) budeme machrovat, očekávám tedy nějakou dohodu až v roce 2012," uvedl Chudomel. V tomto roce totiž skončí smlouva na dodávky mosteckého uhlí například pro elektrárny Počerady, Mělník či Chvaletice, v dalších letech končí kontrakty Elektrárnám Opatovice v majetku Energetického a průmyslového holdingu ze skupiny J&T a PPF.

"Budeme chtít odstranit tu anomálii, která v cenách tuzemského uhlí stále přetrvává," dodává Chudomel. 

Czech Coal s Tykačem přitlačí na ceny uhlí

Anomálie podle Czech Coalu spočívá v tom, že se ceny hnědého uhlí drží na mnohem nižší úrovni, než jakou mají ostatní energetické komodity, především pak ceny elektřiny. Elektrárny pak mají díky levnému uhlí na elektřině, kterou prodávají za světové ceny, vysokou marži a doly z ní chtějí získat část pro sebe.

Prosazení zdražení je však sporné. Czech Coalu se například už podařilo zvýšit ceny o polovinu, na zhruba 70 Kč za megajoule v případě dodávek pro teplárnu v Otrokovicích. Podle dostupných informací ale chce teplárna vyvolat nové jednání o cenách, protože se jí při takové výši nevyplácí vyrábět elektřinu a její výkonnost i odběry uhlí rapidně klesají.

"Hnědé uhlí u nás skutečně je levné. Například v sousedním Slovensku je o 40 až 45 procent dražší. Zvýšení cen ale má svá velká rizika i strop," upozorňuje šéf Carbounionu Bohemia Petr Paukner. Poptávka tepláren totiž může výrazně klesnout, uhlí také může do budoucna nahradit konkurenční plyn nebo palivo ze zahraničí.

Tykač nespěchá...

Tykač podle informací MF DNES při vyjednáváních nechce dělat kompromisy a nikam také nepospíchá. Koupi druhé poloviny firmy bere jako dlouhodobou investici. Čas si chce dát jak na jednání o cenách, tak i o případném prolomení limitů těžby uhlí v severních Čechách, které odmítá vláda.

"Názor na jadernou energetiku se také měnil 20 let, nečekáme, že to půjde nějak rychle," uvedl Chudomel. To je rozdíl oproti Pudilovi s Bobelou, kteří museli své podíly splácet, a potřebovali tedy imenší, ale jisté výnosy firmy a byli ochotnější se dohodnout. "Pavel Tykač nic nesplácí a je mnohem větší hráč než my," říká zdroj ze skupiny prodávajících.

Stejná "krevní skupina" je i Jan Dienstl, který by mělmít na starosti to, co pro dosavadní akcionáře dělal Jan Dobrovský - ten firmu také opouští. Jeho parketou byla komunikace firmy navenek, například lobbing na úrovni vlády. Pavel Tykač osobně usedne v dozorčí radě Czech Coalu. Oficiálně se totiž k vlastnictví nehlásí.

Důvodem je, že Indoverse je postaven čistě jako zahraniční subjekt. "Je to ochrana Tykačova majetku v Česku, pokud by došlo k nějakým zásahům státu do trhu, například regulaci cen uhlí či něčemu podobnému jako zdanění solárních elektráren. Toto je tedy forma pro co nejlepší případnou arbitráž kvůli ochraně investic," uvedl zdroj z firmy.

***

PROFIL Pavel Tykač Jeden z nejbohatších Čechů začínal obchodem s počítači. V 90. letech ho proslavila firma Motoinvest, která skupovala akcie z kuponové privatizace. Ovládla Agrobanku, Plzeňskou banku či CS fondy, ale všechny nakonec zkrachovaly. Miliardy vydělal na akciích ČEZ či prodeji Českých radiokomunikací. Kromě Czech Coal stojí za třetinovým podílem v další těžební firmě, Sokolovská uhelná, o jeho skutečné vlastnictví vede tuhý boj s dalšími akcionáři, kteří mají předkupní právo. Tykač přebírá celý Czech Coal, což jsou kromě dolů i teplárny a obchod s elektřinou. Mimo zůstává jen firma Ren Power.

 

Tykač ovládl mostecké doly

Lidové noviny, 16.12.2010

Známý finančník již polovinu akcií skupiny Czech Coal vlastnil, nyní dokoupil zbytek. Údajně za 10 miliard

PRAHA Největší český obchod roku je zpečetěn. Finančník Pavel Tykač kupuje polovinu těžební firmy Czech Coal, cena se odhaduje na zhruba deset miliard korun.

Tykač ve firmě již polovinu vlastnil, druhou mu prodali dosud čtvrtinoví vlastníci - Petr Pudil a Vasil Bobela.

Czech Coal je druhou největší firmou, která těží hnědé uhlí. S Tykačem bude patrně dál růst tlak na zdražování uhlí a také na prolomení těžebních limitů. Firma má na území, kde nyní nesmí těžit, obří zásoby. Do skupiny Czech Coal patří dva doly na Mostecku, společnost obchodující s uhlím a elektřinou a také menšinové podíly ve dvou teplárnách.

Informaci o prodeji poloviny firmy, kterou přinesl server iDnes.cz, potvrdil LN generální ředitel Czech Coal Luboš Pavlas. K vypořádání transakce má dojít v pátek.

Tykačova firma Indoverse do Czech Coal kapitálově vstoupila na jaře roku 2006. Již první polovina akcií vyšla na necelých deset miliard korun.

Pavel Tykač se proslavil již v devadesátých letech svým pokusem o ovládnutí velkých fondů, které nabyly majetek během kupónové privatizace. Později vydělal na obchodech s akciemi ČEZ a Českých radiokomunikací.

Změna ve struktuře vlastníků prý nepovede k zásadním změnám ve strategii skupiny Czech Coal. "Budeme pokračovat v úsilí, jak co nejvíc zhodnotit uhlí, které máme k dispozici," říká Pavlas. Stále též platí zájem skupiny Czech Coal o prolomení těžebních limitů na Mostecku. To by v praxi znamenalo přestěhování a zbourání třítisícového Horního Jiřetína.

Od příchodu Tykače před necelými pěti roky má Czech Coal pověst razantního hráče, který usiluje o co možná nejvyšší ceny uhlí. Většina velkých zákazníků Czech Coal, mezi něž patří ČEZ, Unipetrol, Elektrárny Opatovice, Pražská teplárenská a mostecká teplárna United Energy, má smluvně zajištěné uhlí jen na několik dalších let. Czech Coal je ochoten smlouvy prodloužit jen s podmínkou výrazného navýšení ceny. Odběratelé uhlí zatím nechtějí posílení Tykačova vlivu příliš komentovat. "Teprve uvidíme, jak se tato změna promítne do dalších jednání," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Právě ČEZ nyní vede s Czech Coal soudní spor, ve kterém se domáhá náhrady ve výši přes deset miliard korun. Czech Coal totiž nepodepsal smlouvu o dlouhodobých dodávkách uhlí, k níž se podle společnosti ČEZ zavázal před pěti lety. ČEZ tudíž nemůže investovat do nových bloků uhelné elektrárny Počerady. Czech Coal též uvažuje o výstavbě uhelné elektrárny. Zatímco důl u Litvínova je omezen územními limity těžby, důl Vršany nabízí i v rámci limitů dostatek uhlí na nejméně 45 let. Zatím má Czech Coal na výběr, zda uhlí z Vršan prodá svým zákazníkům, a nebo jej ušetří pro vlastní elektrárnu.

***

ČESKÉ HNĚDOUHELNÉ SPOLEČNOSTI

Severočeské doly Vlastník: ČEZ Lokality: Důl Bílina a Tušimice Roční těžba: 23 mil. tun Czech Coal Vlastník: Pavel Tykač Lokality: Důl ČSA, Důl Vršany Roční těžba: 15 mil. tun Sokolovská uhelná Vlastníci: František Štěpánek (40 %), Jaroslav Rokos, Jan Kroužecký (po 30 %) Lokality: Důl Jiří, Důl Družba Roční těžba: 9 mil. tun

 

Tykač v Czech Coal požene ceny uhlí nahoru

Hospodářské noviny, 16.12.2010

NADTITULEK: Energetika

Na energetickém trhu bude horko. Hnědouhelnou dvojku, mostecký Czech Coal, přebírá finančník Pavel Tykač. A netají se tím, že bude dál tlačit na růst ceny uhlí.

Včera byly podepsány smlouvy, na jejichž základě Tykačova kyperská firma Indoverse Czech Coal přebírá v mosteckých dolech polovinu akcií od Petra Pudila a Vasila Bobely. Zbývající polovinu už Tykač vlastní. Cena, kterou za podíl zaplatil, převyšuje deset miliard korun.

Tykačovým společníkem v Indoverse je Jan Dienstl, někdejší partner z firmy Motoinvest, v níž oba před patnácti lety vydělali první miliardy.

Produkci Czech Coal odebírají velké energetické firmy - ČEZ, EPH, Unipetrol či Teplárna Strakonice. Ty mohou čekat, že doly nyní pod Tykačovou taktovkou budou ještě víc tlačit na růst cen uhlí.

"Cena elektřiny vyrobené v Česku je srovnatelná s cenou v Německu. Ceny českého uhlí tomu neodpovídají. Pavel Tykač chce jen narovnat tento vztah a bude chtít za své uhlí cenu obvyklou v zahraničí," říká Tykačův mluvčí Jan Chudomel. Tykač žádá v některých případech růst ceny až na dvojnásobek, pro odběratele je to ale nepřijatelné a diktátu se zatím brání.

 

Finančník Tykač údajně zcela ovládl Czech Coal

Právo, 16.12.2010

Finančník Pavel Tykač, kterému dosud patřila polovina uhelné společnosti Czech Coal, se údajně stal majitelem zbylých 50 procent jejích akcií. Uvedl to server iDnes.cz. Tykač by za akcie měl zaplatit 10,3 miliardy korun.

Obchod má být technicky dokončen v pátek, kdy má dojít k převodu akcií. Obě strany do té doby nechtěly zveřejnit žádné podrobnosti.

Prodávajícími mají být současní akcionáři Petr Pudil a Vasil Bobela. Ti byli menšinovými vlastníky od roku 2005, dohromady měli 10 procent.

Zbylých 40 procent patřilo Antonínu Koláčkovi a Luboši Měkotovi, kteří se rozhodli o tři roky později uhelný byznys opustit. Své podíly tehdy převedli na Pudila s Bobelou. Cena transakce zveřejněna nebyla, údajně byla tehdy celá polovina oceněna na 10 až 11 miliard korun. To by znamenalo, že Koláček s Měkotou měli dostat každý 4,5 až 5 miliard, a to se splatností do roku 2013.

Skupina Czech Coal vlastní největší zásoby uhlí v České republice, které dodává energetickým společnostem i malospotřebitelům. Czech Coal zaměstnává asi 5500 lidí.

Ovládnutí dolů Tykačem může přinést další změny na energetickém trhu. Tykač je totiž zastáncem zvýšení cen hnědého uhlí, protože jeho zásoby docházejí a v nejbližších letech ho může být hlavně pro teplárny nedostatek.

 

Zpět

Novinky

V Litvínově dostaly strany podporující prolomení limitů těžby jen 22 procent hlasů

11.10.2014 19:38
Na radnici může vzniknout protiuhelná i prouhelná koalice   Litvínov, 11. října 2014 – Strany, které odmítají prolomení limitů těžby hnědého uhlí, získaly v Litvínově ve volbách 47 procent hlasů, zatímco strany otevřeně podporující plány těžebních společností jen 22 procent...

Volby v Horním Jiřetíně vyhráli odpůrci těžby

11.10.2014 18:53
V zastupitelstvu získaly jasnou většinu strany, které bojují za záchranu města    Horní Jiřetín, 11. října 2014 – Volby v Horním Jiřetíně jasně vyhráli odpůrci těžby: z celkového počtu 11 mandátů získali 7 míst (1). Pohodlně tak dokáží sestavit povolební „protiuhelnou“ koalici....

Den pro limity v Litvínově již potřetí

07.10.2014 14:00
V úterý 7. října 2014 se konal v Litvínově již třetí Den pro limity – akce nevládních ekologických organizací, zástupců samospráv, sdělovacích prostředků a aktivních lidí, kterým není lhostejný osud kraje tolik poznamenaného povrchovou těžbou uhlí, že dokáží veřejně vyjádřit podporu zachování...

Litvínovská opozice utekla před názorem občanů

12.09.2014 15:56
Vyjádření o. s. Kořeny k jednání opozičních zastupitelů na zastupitelstvu 11.9.2014 Groteskní a zároveň smutné představení předvedli na včerejším zastupitelstvu zástupci stran ČSSD, SNK-ED, TOP09 a Otevřenou radnici. Zatímco veřejně se tváří zejména ČSSD, že je pro přímou demokracii a dokonce...

Radní Litvínova referendum chtějí, teď jsou na řadě zastupitelé

08.09.2014 06:43
Litvínov – Litvínovští radní na svém posledním jednání podpořili myšlenku starosty Milana Šťovíčka, aby se v rámci říjnových komunálních voleb v Litvínově zároveň uskutečnilo referendum, při němž by obyvatelé vyjádřili svůj postoj k limitům a hazardu. Ve čtvrtek bude o referendu...

OBČANÉ LITVÍNOVA MOHOU PODPOŘIT VYPSÁNÍ REFERENDA K OTÁZCE LIMITŮ TĚŽBY A PROVOZOVÁNÍ HAZARDU

05.09.2014 09:25
Tisková zpráva přípravného výboru, 5.9.2014   Několik let trvající diskuse nad prolomením limitů těžby a přiblížení povrchového velkolomu ČSA na 500 m k Litvínovu je bezesporu stěžejní otázkou další budoucnosti Litvínova, která rezonuje na Mostecku již mnoho let. Podle jedné...

Občane, chceš referendum? V Litvínově se rozjela nová petice

02.09.2014 10:35
Litvínov – Nenápadná litvínovská hospůdka Mlsnej kocour se může zapsat do historie města, a to jako základna rozsáhlé akce, která možná v budoucnosti určí další kroky města. Právě tady se totiž zrodil nápad zorganizovat petici, jejímž cílem je ukázat politikům, že občané chtějí referendum, při...

Vavrouškovu cenu dostal bojovník proti těžbě v severních Čechách

05.06.2014 22:01
Praha - Za celoživotní ochranu životního prostředí v Severočeské hnědouhelné pánvi i záchranu zámku Jezeří dostal dnes Cenu Josefa Vavrouška soukromý zemědělec Petr Pakosta. Odborná porota ocenila také jeho aktivity pro obnovu osídlení a lesů na Krušných horách nejen na Mostecku. Pakosta ocenění...

Ministr Mládek: O limitech rozhodneme možná už příští rok

07.03.2014 17:37
Horní Jiřetín, Litvínov - Jan Mládek přijel na sever Čech na doporučení svého externího poradce. Setkal se například s litvínovským starostou Milanem Šťovíčkem. Známý odpůrce pokračování těžby ale nebyl zdaleka jediným lokálním politikem, s nímž se ministr potkal. V závěru návštěvy...

Těžbu uhlí nechceme, vzkazuje v průzkumu více než polovina Jiřetína

25.02.2014 17:54
Praha/Ústí nad Labem - Proti těžbě uhlí v Horním Jiřetíně je zásadně 57 procent obyvatel obce. Zhruba dvě třetiny očekávají, že během nejbližších deseti let budou prolomeny limity těžby uhlí. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM pro společnost Severní energetická. Zrušení limitů by postihlo...