Zeman odmítá vinu v kauze Mostecké uhelné. Fakta však mluví proti němu
21.01.2013 19:44Prezidentský kandidát Miloš Zeman se v kampani začal zbavovat odpovědnosti za privatizaci mosteckých dolů z roku 1999, kterou švýcarská prokuratura označila za zkorumpovanou. Tvrdí, že jeho vláda s ní neměla nic společného. Podle někdejšího šéfa Fondu národního majetku Romana Češky však lže.
Zeman tvrdí, že s privatizací Mostecké uhelné jeho vláda nemá nic společného. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz
Privatizace Mostecké uhelné společnosti rozvířila televizní prezidentský duel na TV Prima. Zeman v něm s naprostým klidem tvrdil, že s privatizací Mostecké uhelné společnosti (MUS) neměla jeho vláda nic společného. "Mosteckou uhelnou privatizovala vláda Josefa Tošovského," uvedl Zeman.
Jeho prezidentský protikandidát Karel Schwarzenberg mu navíc nahrál, když si spletl pořadí Zemanovy a Tošovského vlády. Důkazy švýcarské prokuratury však hovoří o tom, že Zemanova vláda prodala doly za směšnou cenu.
V sobotním prohlášení Zeman dodal: "Za mé vlády se MUS neprivatizovala. Stát měl menšinový podíl - a když prodáváte menšinový podíl, tak přece firmu neprivatizujete. Hlavní díl odpovědnosti nese Tošovského vláda."
Opak je však pravdou. "Je to naprostá a vědomá lež Miloše Zemana," reagoval pro MF DNES někdejší šéf Fondu národního majetku Roman Češka. Tošovského vláda v privatizaci dolů neměla žádnou roli.
Privatizace začala již v době kuponové privatizace, kdy stát převedl 46 procent akcií firmy na Fond národního majetku a pět procent dal zdarma městům a obcím.
Obce však své akcie záhy prodaly. V době Tošovského vlády už pouze management dolů ukrytý za schránkou zahraniční struktury Appian dokončoval tajné skupování volných akcií z trhu i od obcí, a to za peníze vytažené ze samotné firmy. Získal tak většinový podíl.
"Tošovského vláda neměla žádnou možnost, jak to řešit," uvedl Češka. Jeho fond měl na nekalé obchody s akciemi podezření a podal i trestní oznámení. Odpovědí byly tlaky od Zemanovy ČSSD.
"Poslanec Josef Hojdar tehdy vystoupil na tiskové konferenci vedle Miloše Zemana a bouřil proti fondu," upozornil Češka.
Vláda nedbala varování
Zemanova vláda šest dní po svém vzniku rozhodla, že nastrčené firmě Investenergy prodá zbylých 46 procent dolů. A to za směšnou cenu 650 milionů. Vláda přitom dostávala varování, aby to nedělala.
"Moje vláda měla dvě možnosti: buď prodat menšinové akcie na burze, anebo je prodat tomu, kdo za ně nabídne nejvíc. My jsme je prodali Appian Group, který nabídl o 30 procent víc, než byla burzovní cena, a tím jsme státnímu rozpočtu vydělali asi tak 200 milionů korun navíc," tvrdí přesto Zeman.
O podílu Zemanovy vlády na problematické privatizaci Mostecké uhelné svědčí i vyšetřování ve Švýcarsku, kde jsou exmanažeři dolů a Appianu obžalováni z praní špinavých peněz. Detektivové v minulých letech vyslýchali kvůli privatizaci ministry Zemanovy vlády i Miloše Zemana.
Exmanažery MUS loni obvinila policie i v Česku, a to z privatizačního podvodu za 1,6 miliardy, který se stal v době Zemanovy vlády.
Švýcarská prokuratura navíc považuje privatizaci menšinového podílu dolů za uplacenou.
Firma Investenergy, která doly od státu koupila, poslala asi 170 milionů na Gibraltar firmě lobbisty Pavla Musely, přítele tehdejšího šéfa poslanců ČSSD Stanislava Grosse. Peníze označila jako "provizi za pomoc". Odtud miliony putovaly řetězcem kyperských firem a účtů. K jednomu z nich měl přístup i Grossův poradce Jiří Martinek. K dalšímu Robert Sýkora, který nechal Grosse zbohatnout.
"Sýkora byl jako náměstek ministra průmyslu zodpovědný za přípravu návrhu usnesení vlády k prodeji MUS. Dostal přitom v souvislosti s prodejem akcií MUS platby od kupce. To umožňuje předpokládat, že stanovení uměle nízké ceny je zatíženo korupcí," napsala prokurátorka. Gross, Sýkora i Martinek korupci popírají.
Peníze navíc zprostředkovaně zamířily i k tehdejší ČSSD. Více než 30 milionů z provize za Mosteckou uhelnou šlo do firmy, v níž působil tehdejší šéf ekonomické sekce ČSSD Zdeněk Uhlíř. A následně do nadace špiček ČSSD.
Vyšetřování v Česku komplikuje fakt, že klíčový svědek - zbrojař Musela - před lety spadl z posedu a nic si nepamatuje. Okolnosti pádu jsou dodnes nejasné.
V případu hrají roli lidé kolem Grosse. Dělo se to však v době, kdy šéfem ČSSD i vlády byl Zeman.
———
ZpětNovinky
TĚŽBA A ZDRAVÍ - odborný seminář pořádaný Komisí pro životní prostředí akademie věd a Městem Litvínov
12.05.2015 10:00———
Setkání LIMITY JSME MY v Litvínově
05.02.2015 18:00
Litvínovské občanské spolky LITVÍNOV PATŘÍ OBČANŮM, KOŘENY a TESTAMENT se připojují k celorepublikové akci LIMITY JSME MY, která vyhlásila čtvrtek 5. 2. za den akcí na památku obcí zničených těžbou a za budoucnost bez uhlí.
Připojte se a přijďte ve čtvrtek v 18.00 na náměstí T.G.Masaryka před...
———
Jen víru mít a my to vyhrajeme, zpívali lidé na demonstraci v Horním Jiřetíně
28.01.2015 20:00
Horní Jiřetín - Na protestní akci se sešli ve středu odpoledne obyvatelé Horního Jiřetína na Mostecku. Několik stovek lidí vyjádřilo před tamním kulturním domem svůj nesouhlas se záměry těžařů na dobývání uhlí za současné limity těžby platné od roku 1991.
Znovu se o limitech chránících Horní...
———
SHROMÁŽDĚNÍ ZA ZACHOVÁNÍ LIMITŮ TĚŽBY A VZPOMÍNKA NA OBCE ZNIČENÉ TĚŽBOU
28.01.2015 15:30
Vláda se bude v únoru rozhodovat mezi 4 scénáři státní energetické koncepce: 1) bez prolomení limitů // 2) s prolomením limitů na velkolomu Bílina // 3) s prolomením limitů na velkolomu ČSA a tzv. "malým bouráním" Horního Jiřetíma (bourání téměř 200 domů, zbytek města a západní část Litvínova až...
———
S Horním Jiřetínem by zaniklo 811 pracovních míst
22.01.2015 22:25
Reakce města Horního Jiřetína na dnešní vyjádření předsedy ČKMOS Josefa Středuly
Předseda ČMKOS Josef Středula dnes v Právu a Radiožurnálu vytáhl do boje za zbourání Horního Jiřetína a Černic. Pokusil se přitom zaštítit i údajnými zájmy obyvatel Horního Jiřetína.
Starosta Horního Jiřetína Vladimír...
———
Litvínov povede ANO společně s KSČM a STAN
21.10.2014 02:14
V Litvínově na Mostecku se na koaliční spolupráci dohodli zástupci vítězného hnutí ANO 2011 s pěti mandáty ve třiadvacetičlenném zastupitelstvu, KSČM a hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Tyto subjekty mají po čtyřech mandátech. Strany se shodují na potřebě zachovat limity těžby...
———
Limity těžby na Velkolomu ČSA opět na scéně aneb zasedá-li Tripartita za účasti prezidenta Zemana, jde o obecné ohrožení?
20.10.2014 02:16
Ing. arch. Martin Říha
Jak jsme se dnes mohli dozvědět z České televize, odboráři, podnikatelé, vláda i prezident Zeman si na dnešním zasedání Tripartity, kde byl hostem, opět vzpomněli na Severočeskou hnědouhelnou pánev. Nikoliv v tom žádoucím smyslu, jak konečně tuto oblast...
———
Zeman je přesvědčen o tom, že se limity těžby uhlí prolomí
20.10.2014 02:13
Praha - Prezident Miloš Zeman je přesvědčen o tom, že se v Česku "dříve či později" prolomí limity těžby uhlí. Podpořil by k této otázce konání referenda v Ústeckém kraji. Řekl to po své dnešní návštěvě tripartity. Ta by měla o energetické koncepci a surovinové politice státu jednat 1. prosince. Po...
———
Slíbili novou vesnici, dali panelák, vzpomínají lidé ze zbourané obce
19.10.2014 02:07
V jízdárně teplického zámku začala výstava Radovesice - příběh jedné zmizelé vesnice. Obec, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1254, přestala oficiálně existovat 15. února 1971. Společně s Hetovem, Dřínkem, Lískovicemi a Chotovenkou musela ustoupit výsypce velkolomu Maxim...
———
Severočeské doly propustí na 400 lidí, nařídil to ČEZ
16.10.2014 02:09
Ústecký kraj - Akciová společnost ČEZ z pozice většinového vlastníka nařídila propouštění 273 zaměstnanců společnosti Severočeské doly a dalších 130 zaměstnanců v jejich dceřiných společnostech v Ústeckém kraji. Další pracovní místa ruší v Děčíně a Ostravě z důvodu centralizace některých...