Češi si za zelenou energii rádi připlatí, jádru a uhlí už nevěří

27.10.2009 19:46

Lidovky.cz

PRAHA - Z ekologických zdrojů energie dává téměř polovina obyvatel Česka přednost solárním panelům. Jen čtvrtina z nich je přesvědčena o tom, že uhlí, plyn a jádro by měly i nadále zůstat základem energetické koncepce Česka.

Naopak tři čtvrtiny Čechů si myslí, že by se energetika České republiky měla v budoucnosti zakládat zejména na využívání obnovitelných zdrojů. Vyplývá to ze včera zveřejněného průzkumu agentury STEM/MARK.

Nejoblíbenějším zdrojem ekologické energie je pro více než 41 procent z necelé tisícovky dotázaných slunce. To potvrzuje i Daniel Kunz, generální ředitel firmy Energy 21, která se specializuje na využívání obnovitelných zdrojů v energetice. "Solární technologie zlevňují, a pro spoustu lidí tak představují finančně dostupnou možnost, jak snížit svoje výdaje za elektřinu a teplo, a navíc udělat něco pozitivního pro životní prostředí," uvedl Daniel Kunz.

Velkou výhodou solární energie je v současnosti její finanční zvýhodnění. Stát ve snaze motivovat lidi, obce i firmy k většímu využívání ekologických zdrojů energie dotuje jejich výkupní ceny.

Dotovaná cena pro fotovoltaické elektrárny uvedené do provozu letos a s výkonem nad 30 kW činí 12,79 koruny za kWh. Pokud solární panely vyrábějí méně než 30 kW, je dotovaná cena této elektřiny 12,89 korun. Vyplývá to z údajů Energetického regulačního úřadu, který dohlíží na energetický trh. Za tuto cenu jsou totiž distributoři elektrické energie povinni od malovýrobců energii vykupovat. Tržní cena jedné kWh se přitom pohybuje zhruba kolem dvou korun.

Solární energie je navíc státem podporována i takzvanými zelenými bonusy. Pokud se malovýrobci solární elektřiny podaří prodat solární energii obchodníkovi s elektřinou nebo oprávněnému zákazníkovi za dohodnutou cenu, může si nechat nejen výtěžek z tohoto obchodu, ale navíc dostane od státu ještě zelený bonus ve výši 11,81 koruny za kWh. Ostatní druhy ekologické energie jsou sice státem podobným způsobem také dotovány, ale jejich obliba u Čechů není velká.

Další podrobnosti o zelené energii si přečtěte v úterním vydání deníku

Zpět