Česko propáslo možnost domoci se švýcarských miliard
14.11.2011 09:16
Praha - Česku se vzdaluje možnost, že dosáhne na miliardy zmrazené na účtech ve Švýcarsku v souvislosti s vyšetřováním transakcí v kauze divoké privatizace Mostecké uhelné.
Podle Nejvyššího státního zastupitelství se už český stát může domáhat náhrady škody pouze v civilním řízení.
Švýcarské orgány přitom Česko vyzývaly, aby se k trestnímu řízení, v níž bylo obžalováno šest Čechů, pravděpodobně bývalých manažerů Mostecké, připojilo jako poškozený subjekt. Nestalo se tak.
Peníze tak mohou propadnout švýcarské justici. Příhlísit se o ně také může nástupnická společnost Mostecké, Czech Coal miliardáře Pavla Tykače.
Svým nezájmem o vstup do vyšetřování se česká strana připravila o možnost čerpat z vyšetřovacího spisu, který už prokuratura odeslala na Federální trestní soud v Bellinzoně. Je velmi pravděpodobné, že se v těchto šanonech nacházejí klíčové informace ohledně politicky citlivé kauzy Mostecké uhelné, kterou provází podezření z korupce.
Čtěte více:
Nevyslyšená žádost
Obstavených 700 milionů franků (dvanáct miliard korun) mělo údajně sloužit k ovládnutí dolů. Prostředky však mají pocházet z peněz původně určených na rekultivaci krajiny po těžbě uhlí.
"Podle informace, kterou jsme ověřili u styčného důstojníka švýcarského velvyslanectví, byla v trestní věci, která je vedena ve Švýcarsku, podána obžaloba. Česká republika může o náhradu škody usilovat již pouze v civilním řízení," sdělila Aktuálně.cz mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová.
"Možnosti dalšího postupu intenzivně zkoumáme," dodala.
Bližší informace mluvčí zatím nesdělila. S případem se nyní seznamuje nově pověřený šéf Vrchního státního zastupitelství v Praze Stanislav Mečl.
"Už je trochu pozdě"
Záležitostí se zabývá ministerstvo financí, které má na starosti správu státního majetku. Úřad ministra Miroslava Kalouska však od středy do pátku na otázky Aktuálně.cz týkající se vyšetřování MUS neodpovědělo.
"Jsme v situaci, kdy je trochu pozdě. Už se dokonce do trestního řízení zřejmě přilásit nemůžeme, protože už byl zahájen soud. Můžeme se přihlásit pouze do civilního řízení, což už je komplikovanější proces," uvedla v neděli v Otázkách Václava Moravce vicepremiérka Karolina Peake.
Ta dále v ČT uvedla, že v pátek ji švýcarská strana ve věci vyšetřování privatizace Mostecké uhlené oslovila. Věcí se má v nadcházejícím týdnu zabývat vláda.
"V tomto trestním řízení, které probíhá ve Švýcarsku a které je nyní ve stádiu po podání obžaloby, zřejmě neshledává česká strana důvod pro to, aby tam stát vystupoval jako poškozený," interpretuje postoj českého státu právník Tomáš Sokol.
Švýcarský systém
Podle Sokola se v českém justici může ten, kdo se cítí být poškozený, přihlásit k trestnímu řízení až do zahájení hlavního líčení, tedy i po podání obžaloby. Švýcarsko však podle něj může mít jiné formální předpisy.
Švýcarská prokuratura Česko údajně opakovaně vyzývala, aby do vyšetřování jako poškozený subjekt vstoupilo.
Týdeník Respekt napsal, že žádost švýcarských vyšetřovatelů už loni v dubnu dorazila právě k Mečlovu předchůdci, odvolanému Vlastimilu Rampulovi.
Český distanc od spisu
Švýcarská prokuratura před měsícem obžalovala šestici českých manažerů, kteří stáli za privatizací Mostecké uhelné. Má jít o manažery Antonína Koláčka, Luboše Měkotu, Marka Čmejlu, Oldřicha Klimeckého, Petra Krause a Jiřího Diviše.
Podle předsedy Věcí veřejných Radka Johna vzbuzuje údajná neochota českých orgánů spolupracovat na vyšetřování se Švýcary podezření, že se česká strana chtěla vyhnout novým poznatkům o možné korupci během privatizace, kterou vedla vláda Miloše Zemana.
"Jiný důvod, proč se nepřipojit k vyšetřování, než je ten politický, ani naši právníci nenašli. Toto podezření je potřeba vyvrátit," uvedl John.
Vyšetřování společnosti, jejíž jméno federální prokuratura v Bernu neuvádí, Švýcaři otevřeli v červnu 2005 kvůli podezření, že ze společnosti byly přes vedení firmy nelegálně vyvedeny peníze. Významná část majetku byla podle obžaloby převedena do Švýcarska a "vyprána".
V této souvislosti vyšetřovatelé prověřili stovky bankovních kont a zablokovali kolem 600 milionů švýcarských franků (téměř 12,2 miliardy korun). Obžaloba zahrnuje skutky kvalifikované jako praní špinavých peněz, nekalá správa, podvod a falšování listin.
Švýcarští prokurátoři několikrát navštívili Prahu kvůli výslechům, například expremiéra Zemana a členů jeho někdejší vlády.
———
ZpětNovinky
Limity těžby uhlí jitří vzájemné vášně
27.11.2013 15:30
Ústí nad Labem - V Ústí se proti sobě postavili horníci a odpůrci těžby uhlí pod severočeskými městy.
Lidé žijící na severu Čech se nedokáží shodnout na tom, jak se bude těžit hnědé uhlí v místních dolech. Po vyjádření premiéra Jiřího Rusnoka, který označil limity těžby uhlí za...
———
Demonstraci zastánců limitů přijeli zválcovat horníci, dělila je ulice
27.11.2013 15:27
V Ústí nad Labem demonstrovala asi stovka lidí proti snahám prolomit územní limity těžby uhlí. Proti nim stál zhruba stejný počet horníků, které na protiakci přivezly autobusy. Kromě vzájemného pískání a troubení však ke střetům nedošlo, protože obě skupiny oddělovala rušná...
———
Uhlí, to je budoucnost, soudruzi
27.11.2013 15:24
Premiér Rusnok nadělil občanům České republiky hezký dárek k výročí Sametové revoluce. Máme si prý přetočit hodinky o dvacet čtyři let zpět. Limity těžby uhlí jsou prý k ničemu a vláda v demisi stihne projednat jejich zrušení. Takže komunistické plány zbourání Horního Jiřetína, Černic a části...
———
Zastánce limitů: Horníci se musí připravit na změnu, stále těžit nejde
27.11.2013 15:20
Jedním z účastníků středeční demonstrace zastánců těžebních limitů byl i ústecký aktivista David Daduč. Jeho matka se musela počátkem 70. let vystěhovat z Ervěnic na Mostecku, protože je komunisté nechali kvůli těžbě uhlí srovnat se zemí. "Na tohle téma jsem proto citlivý," říká...
———
Zastánci limitů budou demonstrovat. Vyburcovala je „Rusnokova otočka“
26.11.2013 18:51
Na severu Čech budou demonstrovat obhájci ekologických limitů, které chrání před těžbou zejména Horní Jiřetín a Černice na Mostecku. Impulzem se stalo prohlášení premiéra v demisi Jiřího Rusnoka, který limity označil za "vyhaslé" a připustil, že by se už jeho kabinet mohl zabývat jejich...
———
Město Horní Jiřetín zásadně odmítá výroky premiéra Rusnoka k usnesení vlády 444/1991 o územních ekologických limitech těžby uhlí
22.11.2013 19:24
Vedení města Horní Jiřetín zásadně nesouhlasí s obsahem včerejších výroků premiéra Rusnoka k problematice územních ekologických limitů těžby uhlí na Mostecku. Jiří Rusnok, který ještě v létě tohoto roku prohlašoval, že jako velký ekolog je odpůrcem prolomení limitů, nyní najednou...
———
Zemanovci chtějí po volebním debaklu bez mandátu rozhodovat o devastaci severních Čech
21.11.2013 21:58
Tisková zpráva občanského sdružení Kořeny ze dne 21. listopadu 2013
Jiří Rusnok, premiér dosluhující vlády v demisi dnes v Mostě uvedl, že usnesení o limitech je šikanózní, vyhaslé, zvyšuje nezaměstnanost, a že se jím patrně ještě jeho vláda bude zabývat. Občanské sdružení Kořeny považuje za...
———
Reakce Greenpeace ČR na oznámení Rusnoka, že zvažuje prolomení limitů
21.11.2013 21:18
Tisková zpráva - 21 listopadu, 2013
Praha, 21. listopadu 2013 – Premiér Jiří Rusnok dnes v Mostě na tiskové konferenci prohlásil, že usnesení vlády o územních limitech těžby, chránící před likvidací domovy tisíců lidí v severních Čechách, je šikanózní, vyčpělé a ještě jeho vláda se bude...
———
Premiér Rusnok označil limity pro těžbu uhlí za vyčpělé a překonané
21.11.2013 21:13
Rusnokova vláda v demisi se podle premiéra nejspíš bude zabývat limity těžby hnědého uhlí na Mostecku. Vládní usnesení, které chrání obce na Mostecku před rozšířením těžby, považuje předseda vláda Jiří Rusnok za vyčpělé a překonané. Řekl to při dnešní návštěvě Mostecka. Jeho slova ale vyvolala...
———
Rusnokova úřednická vláda uvažuje o prolomení limitů těžby na Mostecku
21.11.2013 21:10
Vláda v demisi, kterou vede premiér Jiří Rusnok, by mohla navzdory svému omezenému mandátu řešit otázku prolomení těžebních limitů na Mostecku. Rusnok ve čtvrtek uvedl, že stávající vládní usnesení je vyčpělé a nelze vyloučit i jeho přehodnocení.
Rusnok se o limitech na těžbu hnědého uhlí, které...