ČSSD černé na bílém: Nedovolíme zbourat Horní Jiřetín a Černice

08.08.2008 16:53

Sociální demokraté v příštím krajském zastupitelstvu potvrdí takzvané územní ekologické limity, které chrání zbývající obce v Podkrušnohoří před rozšiřováním uhelných dolů. ČSSD to slibuje ve svém programu pro říjnové volby.

ČSSD černé na bílém: Nedovolíme zbourat Horní Jiřetín a Černice Závazek ČSSD „zařadíme platné ekologické limity těžby uhlí do zásad pro další územní rozvoj kraje“ [1] uvítaly ekologické organizace a místní občané.

Ústecké krajské zastupitelstvo loni v listopadu schválilo takzvané zadání zásad územního rozvoje, které respektuje ochranu měst a obcí před dalším rozšiřováním uhelných dolů. Noví zastupitelé budou příští rok hlasovat, zda rozhodnutí definitivně potvrdí.

Greenpeace, litvínovské občanské sdružení Kořeny a Hnutí DUHA považují slib sociálních demokratů za hozenou rukavici pro ODS. Mirek Topolánek loni před rokem v Mostě prohlásil, že by rád přizval k jednání i důlní společnosti a začal s nimi diskutovat o odpisu uhlí v oblastech, kde by hrozil zánik obcí [2]. Na dubnové ideové konferenci ODS řekl, že by se strana měla více soustředit na ekologická témata podobně, „jako jsme nenechali socialistům monopol na témata sociální“ [3].

Tři organizace povedou v příštích týdnech kampaň, která má před volbami politiky přimět, aby aktivně prosazovali rovněž odpis zásob uhlí pod Horním Jiřetínem a Černicemi. Součástí jsou desítky billboardů a citylightů ve velkých městech Ústeckého kraje, putovní fotografická výstava, speciální webové stránky (viz. ZDE), elektronická petice či takzvaná fóra kandidátů.

Jana Kubáňová z Hnutí DUHA řekla: „Gratulujeme. Potvrzení územních limitů bude velmi populární volební slib. Závazek ČSSD je vysloveně rukavice hozená ODS. Mirek Topolánek navrhoval minulý rok jít ještě dále a uhlí pod ohroženými obcemi odepsat. Tak uvidíme. Postupný, do několika desetiletí rozplánovaný útlum dolů definitivně zbaví Ústecký kraj nálepky bezperspektivního místa, oživí zde ekonomiku a přivede nová průmyslová odvětví.“

Jan Rovenský z Greenpeace řekl: „Není tajemstvím, že právě někteří regionální politici ČSSD šli v minulosti těžařům nejvíc ‚na ruku‘. Je skvělé, že už to neplatí. Rozlišovacím znaménkem nebude propříště postoj k limitům, ale postoj k odpisu uhlí pod Horním Jiřetínem a Černicemi“

Jana Doležalová z litvínovského občanského sdružení Kořeny řekla: „Informace o tom, že ČSSD chce při rozhodování o rozvoji kraje respektovat limity těžby, je pro nás samozřejmě velmi dobrou zprávou. Daleko významnější je však závazek odepsat uhlí pod severočeskými obcemi. K tomu se doposud žádná z velkých stran zatím nerozhodla."


Poznámky:

[1] Program ČSSD: krajské volby v Ústeckém kraji 2008 ZDE.

[2] Více ZDE.

[3] Více ZDE.
 

Zpět