Desítky starostů žádají: Poslanci, nepomáhejte těžařům dál obcházet zákon!
12.03.2009 11:48Společná tisková zpráva ze dne 12. března 2009 měst Horní Jiřetín a Frenštátu pod Radhoštěm a obce Trojanovice
Starostové a místostarostové z více než šedesáti měst a obcí se dosud přihlásili k Prohlášení starostů na podporu vládní novely horního zákona. Představitelům samospráv vadí, že těžebním firmám současná právní úprava umožňuje obcházet povinnost poskytnout podklady potřebné k tzv. odpisu zásob. Kritizují i absolutní předkupní právo ke státním pozemkům v dobývacích prostorech, které nyní těžaři mají. Ti jej zneužívají k nátlaku na samosprávy obcí a omezování jejich rozvoje. Starostové proto naléhavě žádají poslance, aby podpořili vládní novelu horního zákona, která uvedené problémy řeší, a kterou začne příští týden projednávat Poslanecká sněmovna.
Na dnešním setkání s novináři zároveň autoři prohlášení ostře odmítli plány poslance Oldřicha Vojíře (ODS) spojit projednávání novely s prolomením územních limitů těžby hnědého uhlí, které chrání před likvidací přes 20 obcí a měst v předpolí hnědouhelných dolů v Severních Čechách.
Ačkoliv povinnost poskytnout orgánům státní správy podklady potřebné k odpisu zásob mají důlní společnosti již od roku 1994, zákon nestanoví přiměřenou lhůtu pro splnění této povinnosti, ani pokutu za její porušení. Důlní společnost tak může nekonečnými obstrukcemi proces odpisu blokovat. Patrně nejkřiklavějším příkladem z praxe je chování Mostecké uhelné, a.s. (nyní Litvínovské uhelné, a.s), která „pracuje“ na přípravě podkladů pro odpis zásob ložiska pod městem Horní Jiřetín již čtrnáctým rokem. Na opakované výzvy orgánů státní správy vždy odpoví, že potřebné podklady shromažďuje.
„Jedná se o precedent, který v lidech nevyhnutelně podrývá důvěru ve vymahatelnost práva. Zkuste si představit, že byste sice teoreticky museli platit daně, ale bylo by čistě na vás, kdy je zaplatíte, a stát by vám nemohl uložit sankčních úroky ani penále. Současná právní úprava odpisu zásob je přesně taková. Chápeme, že se majiteli Litvínovské uhelné panu Tykačovi podnikání v takových podmínkách líbí. Ale pokud mu to poslanci nezatrhnou, mohou rovnou zrušit lhůty a pokuty i ve všech dalších zákonech,“ uvedl místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt.
Starostové upozorňují, že tam, kde důlní společnost využije překupního práva a skoupí strategicky rozmístěné státní pozemky, ztrácí územní plánování smysl. Poukazují na zkušenost s budováním plynovodů či kanalizací kličkujících mezi pozemky blokovanými důlními společnostmi, či se šikanováním občanů, kterým je bráněno v přístupu k jejich zahradám či domům. To vše v dobývacích prostorech vyhlášených před dvaceti či třiceti lety, ve kterých se minimálně v nejbližší době těžit nepochybně nebude. Podle stávající úpravy přitom mají těžební společnosti předkupní právo i na pozemky v dobývacích prostorech určených k hlubinné těžbě. Většinu lesů, polí a nemovitostí na povrchu zde přitom k hornické činnosti nijak nepotřebují.
„Již nyní aktivně jednáme s poslanci, kteří budou o osudu novely rozhodovat. Navzdory tomu, že naše prohlášení podporuje vládní novelu, připojili se k němu starostové ze všech politických stran, včetně ČSSD a KSČM. Doufáme proto, že sociální demokracie i komunisté návrh podpoří. Nedovedeme si představit, že by chtěli umožnit uhlobaronům, aby mohli zákon dál obcházet,“ konstatoval starosta Trojanovic Mgr. Jiří Novotný
K prohlášení se připojili i náměstkové měst Plzeň a Brno, kteří tak symbolicky podpořili své kolegy ze Severních Čech a Beskydska. Starostové předpokládají, že k jejich výzvě se v nejbližších dnech připojí další kolegové a celkový počet signatářů dosáhne stovky.
Níže:
Prohlášení starostů a místostarostů ze dne 26. ledna 2009 na podporu vládní novely horního zákona
Kontaktní informace:
Ing. Vladimír Buřt, místostarosta města Horního Jiřetína. Telefon: 724 081 095. E-mail: burt.vladimir@gmail.com. Web: www.hornijiretin.cz
Mgr. Stanislav Hrabovský, starosta města Frenštát pod Radhoštěm. Telefon 724 185 452. E-mail: stanislav.hrabovsky@mufrenstat.cz, Web: https://www.mufrenstat.cz
Mgr. Jiří Novotný, starosta obce Trojanovice. Telefon: 603 450 710, E-mail: starosta@trojanovice.cz, Web: www.trojanovice.cz
Prohlášení starostů a místostarostů
ze dne 26. ledna 2009
na podporu vládní novely horního zákona
My, níže podepsaní starostové a místostarostové měst a obcí České republiky, podporujeme vládní novelu horního zákona, kterou v současnosti jako sněmovní tisk č. 625 projednává Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky. Jsme přesvědčeni, že přijetí novely ve vládou navržené podobě významně přispěje ke zlepšení českého horního práva a lepší ochraně ústavně zakotveného práva na samosprávu.
Vládní novela odstraňuje sice jen některé, ale podle našeho přesvědčení velmi vážné nedostatky dosavadní právní úpravy – nedostatečnou vymahatelnost povinností, které zákon již dnes ukládá, a snadnou zneužitelnost některých práv vyplývajících z dobývacích prostorů. S oběma uvedenými nedostatky má přitom část z nás dlouholeté a trpké zkušenosti.
Ačkoliv již od roku 1994 mají důlní společnosti povinnost poskytnout orgánům státní správy podklady potřebné pro odpis zásob navržený ex officio ve veřejném zájmu, je nyní tato povinnost prakticky nevymahatelná. Důlní společnost tak může nekonečnými obstrukcemi proces odpisu blokovat. Patrně nejkřiklavějším příkladem z praxe je chování společnosti Mostecká uhelná, a.s. (nyní Litvínovská uhelná, a.s), která „pracuje“ na přípravě podkladů pro odpis zásob ložiska pod městem Horní Jiřetín již čtrnáctým rokem. Na opakované výzvy orgánů státní správy vždy odpoví, že potřebné podklady shromažďuje. Protože platná právní úprava nestanoví přiměřenou lhůtu pro splnění této povinnosti, ani pokutu za její porušení, je popsané obcházení zákona nepostižitelné. Jedná se o precedent, který v občanech nevyhnutelně podrývá důvěru ve vymahatelnost práva.
Novela dále ruší absolutní předkupní a „přednájemní“ právo důlních společností na státní pozemky. Toto původně patrně dobře míněné ustanovení lze v současnosti snadno zneužít k paralyzování života obcí nalézajících se v dobývacích prostorech. Tam, kde důlní společnost skoupí strategicky rozmístěné státní pozemky, ztrácí územní plánování smysl. Někteří z nás mají přímou zkušenost s budováním plynovodů či kanalizací kličkujících mezi pozemky blokovanými důlními společnostmi, či se šikanováním našich občanů, kterým je bráněno v přístupu k jejich zahradám či domům. To vše v dobývacích prostorech vyhlášených před dvaceti či třiceti lety, ve kterých se minimálně v nejbližších desetiletích těžit nepochybně nebude. Podle stávající úpravy přitom mají těžební společnosti předkupní právo i na pozemky v dobývacích prostorech určených k hlubinné těžbě. Většinu lesů, polí a nemovitostí na povrchu zde přitom k hornické činnosti nijak nepotřebují.
Chápeme, že těm, kteří zákon dosud obcházejí, nebo jej zneužívají, se vládní novela nelíbí. Předpokládáme, že se ji pokusí v parlamentu zmařit či alespoň drasticky okleštit.
Naléhavě proto žádáme poslance vládních i opozičních stran, aby tomuto tlaku nepodléhali. Apelujeme na ně, aby vládní novelu podpořili a nepřipustili její znehodnocení. Doufáme naopak, že při projednávání zákona ve sněmovně se podaří odstranit i další (vládní novelou neřešené) nedostatky platné právní úpravy. Jde především o protiústavní vyloučení účasti obcí z řízení o stanovení nových chráněných ložiskových území (viz nedávný příklad CHLÚ Kotel na Liberecku).
Navržená vládní novela horního zákona nemůže nijak ohrozit budoucnost českého hornictví, jak se snaží veřejnosti namluvit odpůrci. Nejde o spiknutí vlády, místních samospráv a ekologistů, jak jsme se s překvapením dočetli ve sdělovacích prostředcích. Nikdo z nás, starostů a místostarostů, nezpochybňuje veřejný zájem na těžbě nerostných surovin. Nevoláme ani po zvýšení kompetencí orgánů životního prostředí. I po přijetí vládní novely bude o případných odpisech zásob rozhodovat ministerstvo průmyslu a obchodu, nikoliv orgány životního prostředí. Žádáme pouze, aby měl stát možnost účinně vymáhat již dnes zákonem uložené povinnosti a aby práva k dobývacím prostorům nebyla zneužívána ke spekulacím a nelegitimnímu nátlaku na místní samosprávy. Vládní novela v tomto ohledu představuje důležitý krok správným směrem.
- Ing. Pavel Ston, Bludov, starosta
- Ing. Bohumila Trčková, Borovice, starostka
- Vlastimil Krupka, Braňany, starosta
- Mgr. Martin Ander, Brno, náměstek primátora
- Josef Zeman, Čečelice, starosta
- Jiří Miler, Český Dub, starosta
- Pavel Mana, Dolní Bečva, starosta
- Josef Vynikal, Dolní Nouzov, starosta
- Mgr. Stanislav Hrabovský, Frenštát pod Radhoštěm, starosta
- Ing. Jiří Mořkovský, Frýdlant n.O., starosta
- Milan Dvořák, Hamr na Jezeře, starosta
- Zdeňka Smetanová, Havran, starostka
- Bc. Jaroslav Petržela, Hladké Životice, starosta
- Miroslav Vyhlídal, Hodslavice, starosta
- Eva Horáková, Hora Svaté Kateřiny, starostka
- Branko Glavica, Horní Jiřetín, starosta
- Vojtěch Pavlica, Hutisko-Solanec, starosta
- Jiří Kořínek, Janův Důl, starosta
- Josef Serbusek, Javornice, starosta
- Ing. Josef Jalůvka, Kopřivinice, starosta
- JUDr. Anna Bradávková, Kostice, starostka
- Ing.Miroslav Tofel, Kozlovice, starosta
- Jolana Fritschová, Krňany, starostka
- Václav Honsejk, Křížany, starosta
- Bc. Michal Pavlita, Kunčice p.O., starosta
- Radim Novák, Malé Březno, starosta
- Ing. Lukáš Halata, Metylovice, starosta
- Josef Helešic, Mikulčice, starosta
- Jana Krutáková, Moravská Nová Ves, starostka
- Josef Buzrla, Moravský Žižkov, starosta
- Mgr. Ivan Týle, Nový Jičín, starosta
- Jiří Hauzír, Osečná, starosta
- Josef Hlinka, Osek, starosta
- Ing. Hana Hauptová, Ostrava Svinov, starostka
- Ing. Petr Náhlík, Plzeň, náměstek primátora
- Jana Švehlová, Proseč pod Ještědem, starostka
- Ing. František Juřík, Prostřední Bečva, starosta
- Jan Nosek, Prušánky, starosta
- Ing. Milan Strakoš, Příbor, starosta
- ing. Luboš Kubát, Rataje nad Sázavou, starosta
- JUDr. Jaroslav Kubín, Rožnov p.Radhoštěm, starosta
- Anna Mužná, Skotnice, starostka
- Jiří Procházka, Stříbrná Skalice, starosta
- Ing. Martin Beneš, Střítež n.B. , starosta
- Ing. Richard Ehler, Suchdol nad Odrou, starosta
- Tomáš Sluka, Světlá v Podještědí, starosta
- Věra Michnová, Štramberk, starostka
- Luboš Žabka, Tichá, starosta
- Mgr. Novotný Jiří, Trojanovice, starosta
- Zdeněk Tesařík, Tvrdonice, starosta
- Mgr. Hana Zoubková, Týnec, starostka
- Knesl Zdeněk, Uhřice, starosta
- Ing. Miroslav Martinek, Valašská Bystřice, starosta
- Jiří Částečka, Valašské Meziříčí, starosta
- Ing. Břetislav Piterák, Veřovice, starosta
- Mgr. Štěpánka Mikulenková, Vidče, starostka
- Ing. Radek Porubský, Vigantice, starosta
- Květoslava Othová, Vsetín, starostka
- Ing. Anna Mikošková, Zašová, starostka
- Zdeněk Vajda, Závišice, starosta
- Ing. Vaculín Lubomír, Zubří, starosta
Za správnost:
Ing. Vladimír Buřt, Horní Jiřetín, místostarosta
Mgr. Novotný Jiří, Trojanovice, starosta
———
Zpět