Greenpeace: Premiér by neměl ustupovat výhrůžkám Mostecké uhelné

21.05.2008 17:06

 

Premiér by neměl ustupovat výhrůžkám Mostecké uhelné

Tisková zpráva Greenpeace ČR

Teplice, 21. května 2008 – Ze včerejší debaty s občany v Horním Jiřetíně je zřejmé, že premiér Mirek Toplánek bere velmi vážně výhrůžky Mostecké uhelné, a.s., mezinárodní arbitráží. Tou firma hrozí v případě, že by stát odepsal ložisko hnědého uhlí pod Horním Jiřetínem. Z premiérových výroků je patrné, že jinak odpisu zásob hnědého uhlí pod městem nic nestojí v cestě. Podle Greenpeace by premiér neměl těžařům ustupovat a naopak by měl přimět své kolegy ve vládě, aby se na provedení odpisů dohodli. Povinnost odepsat zásoby uhlí za hranicí ekologických limitů těžby uložila státním úřadům vláda svým usnesením č. 444/1991 již před sedmnácti lety, dodnes však nebyla splněna.

 

„Vyhrožovat mezinárodní arbitráží proto, že vláda chce konečně naplnit své sedmnáct let staré usnesení, je mimořádně drzé. Z uhlí, které je pod Horním Jiřetínem, ho uhlobaronům nepatří ani gram, jeho vlastníkem byl a je podle zákona stát. Rozšiřování velkolomu ČSA bylo limity těžby omezeno mnohem dříve, než se kterýkoliv ze současných majitelů Mostecké uhelné ve společnosti objevil. Její tzv. privatizace se podobala krádeži za bílého dne – manažeři státní firmy jí podle všeho koupili za její vlastní peníze. Pokud má kdokoliv ze současných majitelů pocit, že tato krádež nebyla dostatečně výhodná, stát od nich firmu za původní cenu jistě rád koupí zpátky. Bylo by velmi zajímavé všechny tyto okolnosti probrat i u arbitrážního soudu,“ uvedl dnes Jan Rovenský z Greenpeace.

 

Mluvčí Mostecké uhelné odmítla otázku arbitráže komtentovat.

 

„Odpis zásob bude klíčovým tématem podzimních krajských voleb. Uděláme vše pro to, aby tomu tak bylo. Jarní billboardová kampaň „Žít nebo těžit“ byla jen pokusným balónkem ve srovnání s tím, co chystáme na léto a začátek podzimu. Politici by neměli zapomínat, že více než 70 % občanů kraje si rozšiřování dolů nepřeje, a chovat se podle toho. Pánové Topolánek se Šulcem uvízli na půli cesty,“ uvedl ředitel kampaní Greenpeace Jan Piňos.

 

Kontaktní informace:
• Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR, tel:               723 623 238       , e-mail (soukromý, po dobu pobytu v Severních Čechách): j.rovensky@centrum.cz
• Liběna Novotná, mluvčí Mostecké uhelné, a.s., tel:               602 230 795       

 
Zpět