Horní Jiřetín zatím chrání těžební limity. Jak dlouho?
06.05.2010 09:20Téma těžebních limitů se na Mostecku řeší už přes dvacet let. Fischerova úřednická vláda ale v posledních měsících udělala k jejich prolomení nejzásadnější krok. Navržená energetická koncepce ministerstva průmyslu jasně říká, že bez dalších zásob uhlí se Česko v budoucnu neobejde. Horní Jiřetín a Černice se tak v posledních měsících těší popularitě, o kterou ani nestály.
Už za tři roky bude podle propočtů ministerstva uhlí na českém trhu chybět a zdražovalo by se teplo. Doporučuje proto za dosud stanovenými limity těžit.
O osudu obcí na Mostecku tak rozhodne až další vláda vzešlá z voleb. Ta by měla říci, jestli obce definitivně zmizí z mapy.
Obce pod Krušnými horami, které leží na strategických zásobách hnědého uhlí, o než teď bojují těžaři, zatím žijí poklidným životem.
Rachot z těžařských rypadel je neděsí. Kdyby se ale více než 2000 lidí mělo stěhovat kvůli těžbě na jiné místo, byl by to podle starosty Horního Jiřetína Branka Glavici velký problém.
„Máme tady krásné prostředí i krajinu a lidi si na to zvykli. Věřím tomu, že by si těžko zvykali někde jinde,“ říká starosta.
Podle něj by nebylo tak jednoduché celou vesnici přemístit. „Těžaři slíbili, že by se postavil nový Horní Jiřetín. Nejde to už ze zákona a každá obec nebo město vám nepřenechá svůj katastr,“ dodává Glavica.
Těžaři slibují nový Jiřetín
Názory na přestěhování se mezi místními lidmi různí. Těžaři se snaží obyvatele Jiřetína přesvědčit, aby se za tučnou finanční odměnu a vykoupení jejich domů přestěhovali jinam, jak popisuje i jedna z místních prodavaček: „Nabízeli, že postaví vesnici, že nám postaví barák. My se ale stejně nedáme.“
Ne všichni ale takhle uvažují. Petr Leichner je jedním z lidí, který je přesvědčený, že obec jednou bude muset ustoupit rypadlům. V Jiřetíně proto vede občanské sdružení Dialog, které už teď vyjednává s těžaři z Litvínovské uhelné, za kolik by lidé mohli uhlobaronům prodat své domy.
„Neděláme to na vlastní náklady, je to na náklady těžební společnosti, nicméně odhadci jsou naši. Tímto způsobem nám vyšla těžební společnost vstříc, že si můžeme najít našeho odhadce a těžební společnost to zaplatí,“ říká Leichner.
I přesto, že obec stále chrání těžební limity, Petr Pudil z uhelné společnosti Czech Coal Radiožurnálu před nedávnem potvrdil, že už existují místa, kam by se mohly obce přesunout. Jsou mezi Litvínovem a obcí Lom nebo u Vysoké Pece a Mostu.
Horní Jiřetín se také v minulých měsících musel potýkat s další komplikací. Ministr průmyslu Vladimír Tošovský chtěl zabránit, aby obec dostala dvousetmilionovou dotaci z evropských fondů na kanalizaci.
V dopisech ministerstvu životního prostředí, na které jako první Radiožurnál upozornil, ministr žádal, aby peníze Jiřetínu nebyly přiklepnuty. Podle něj by to bylo plýtvání, když už se uvažuje o zbourání Jiřetína. Obec ale nakonec dotaci dostala.
———
ZpětNovinky
Češi odmítají bourání a vyvlastňování kvůli těžbě uhlí, ukázal výzkum
25.02.2014 17:50———
Švácha: Chystáme se na záchranu kostela v Horním Jiřetíně
20.02.2014 17:47———
Nový výzkum: 70 % občanů Ústeckého kraje odmítá bourání obcí kvůli uhlí
20.02.2014 17:37———
Ministr životního prostředí Brabec je přesvědčen, že Sobotkova vláda těžební limity neprolomí
18.02.2014 17:32———
Tykačovi a Dienstlovi nejde o zaměstnanost. Jinak by nezavírali důl Centrum, říká Jan Rovenský
10.02.2014 17:29———
Horní Jiřetín shání peníze na geologický průzkum. Kvůli propadům země
03.02.2014 17:27———
ČT: Miliardář Tykač se možná vrátí před soud
03.02.2014 17:23———
Nová ministryně zasáhla. Tykač zřejmě kvůli CS Fondům zamíří před soud
03.02.2014 17:20———
Miliardář Tykač má smůlu, nová ministryně rázně zakročila
03.02.2014 17:16———