„Kdo vám slíbí hory doly?“

06.08.2008 16:55

 

Ekologické a místní  organizace zahájily před krajskými volbami druhou fázi kampaně za odpis zásob uhlí pod Horním Jiřetínem

Ústí nad Labem, 6. srpna 2008 – Greenpeace ČR, Hnutí DUHA a litvínovské občanské sdružení Kořeny dnes zahájili druhou část své kampaně „Žít nebo těžit“. Jejím cílem je přesvědčit kandidáty do blížících se krajských voleb, aby aktivně prosazovali odpis zásob uhlí pod Horním Jiřetínem a Černicemi. Předpokládají, že tato otázka bude jednou z těch, které rozhodnou o výsledku krajských voleb.  Více než dvouměsíční kampaň nevládních organizací vyvrcholí před krajskými volbami v polovině října. Její součástí bude 45 billboardů a citylightů umístěných ve větších městech kraje (1), putovní fotografická výstava o vlivu těžby na severočeskou krajinu, speciální webové stránky www.zitnebotezit.cz, elektronická petice či tzv. fóra kandidátů, na kterých budou mít občané možnost klást kandidátům osobně otázky týkající se těžby a životního prostředí. Ekologické a místní občanské organizace budou dále pokračovat v přímých jednáních s politiky a provedou mezi stranami dotazníkový průzkum, který umožní jejich objektivní porovnání. O postojích stran a jejich případném vývoji budou nevládní organizace průběžně informovat voliče. Současné postoje politických stran k problematice těžby se překvapivě příliš neliší. Zatímco ještě před čtyřmi lety někteří politici otevřeně uvažovali o možnosti zrušení územích ekologických limitů těžby, dnes jejich platnost nikdo relevantní nezpochybňuje.Jan Rovenský z Greenpeace k tomu dnes uvedl: „Prolomení limitů pod Horním Jiřetínem je passé – jediný, kdo o něm ještě mluví, je Mostecká uhelná, které pro tento záměr ale ztratila jakoukoliv politickou podporu. Otázka dne nezní, zda zachovat či prolomit limity, ale kdy a jak odepsat zásoby uhlí, které se pod Horním Jiřetínem nacházejí.“ Emil Jeníček z litvínovského občanského sdružení Kořeny dodal: „Jsem pevně přesvědčený, že ta z velkých politických stran, která návrh na odpis veřejně podpoří jako první, na tom ve volbách výrazně vydělá. Je třeba připomenout, že podle výzkumů veřejného mínění je proti rozšiřování dolů přes 70 % občanů kraje.“Jana Kubáňová z Hnutí DUHA řekla: „Protože ochrana obcí před doly má v kraji velkou podporu, zvolili jsme kampaň, která v příštích týdnech osloví desetitisíce lidí. Vyzvat vládu k odpisu uhelných zásob pod Horním Jiřetínem bude jeden z hlavních úkolů nového krajského zastupitelstva. Jednoznačný podnět z kraje by v Praze dal věci do pohybu.“Poděkování:
Greenpeace ČR děkují reklamní agentuře Euro RSCG Prague (www.eurorscg.cz), která pro bono připravila grafickou podobu druhé fáze kampaně, a fotografovi Ibrovi Ibrahimovičovi za poskytnutou fotografii.
Poznámky pro editory:
(1)   Billboardy a citylighty jsou umístěny v následujících osmi městech: Děčín, Ústí nad Labem, Teplice, Most, Litvínov, Chomutov, Kadaň a Klášterec nad Ohří.
Kontakty:

Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR
Tel:               +420 739 085 118       , E-mail: jan.rovensky@greenpeace.org, URL: www.greenpeace.cz
Jana Kubáňová, koordinátorka severočeské kampaně Hnutí Duha
Tel:               +420 774 422 910       , E-mail: jana.kubanova@hnutiduha.cz
 Emil Jeníček, člen výboru občanského sdružení Kořeny
Tel:               +420 608 555 828       , E-mail: jenicek@transcontrol.cz

Zpět