Sociální demokracie bude v Senátu rozhodovat o svém charakteru

25.10.2012 23:00

Deník Referendum

Ve čtvrtek bude Senát hlasovat o vyškrtnutí vyvlastňovacích paragrafů z horního zákona. Novela, kterou schválila Sněmovna, bere důlním společnostem právo na vyvlastnění domů a pozemků lidí žijících na ložiscích uhlí či jiných nerostů.

Horní komora parlamentu ve čtvrtek rozhodne o osudu horního zákona. Předseda nejsilnějšího senátního klubu ČSSD Petr Vícha přitom na středeční tiskové konferenci výslovně odmítl možnost, že by se ČSSD pokusila údajné vady novely schválené Poslaneckou sněmovnou odstranit formou pozměňovacích návrhů. Pozměňovací návrh měli přitom podle informací Greenpeace senátoři k dispozici, senátní klub ČSSD se jej však rozhodl nevyužít.


Podle vedoucího energetické kampaně Greenpeace Jana Rovenského přitom nejde o žádnou akademickou či právně-teoretickou debatu. „Ačkoliv byly vyvlastňovací paragrafy v posledních dvaceti letech použity pouze jednou, Damoklův meč vyvlastnění visí nad hlavou tisícům obyvatel Karviné - Starého Města, Horního Jiřetína a Černic,“ uvedl Rovenský pro Deník Referendum.

„Likvidace těchto obcí, o kterou usilují firmy pánů Bakaly (Karviná) a Tykače (Horní Jiřetín a Černice) není nic hypotetického. Vyvlastňování v Karviné může podle dosavadní právní úpravy začít teoreticky již zítra, Horní Jiřetín a Černice chrání jen tenká červená linie územních ekologických limitů těžby,“ doplnil expert Greenpeace s tím, že by vyškrtnutí totalitních vyvlastňovacích paragrafů z horního zákona poskytlo tisícům obyčejných lidí po letech obav konečně slušnou jistotu, že o svůj domov nuceně nepřijdou.

„Nepřekvapuje mne, že má většina sociálních demokratů a komunistů sentimentální vztah k vyvlastňování – každý máme své úchylky. Proč ale nechtějí vyvlastňovat doly uhlobaronům (jak by se od levice dalo čekat), ale domy obyčejným lidem, které pak chtějí dát uhlobaronům? Svět se opravdu zbláznil,“ komentuje aktuální vývoj Rovenský.

Podle zjištění Deníku Referendum je nicméně klub ČSSD ve věci horního zákona rozštěpený. Navíc se podle Rovenského mnozí z nich evidentně tématem nezabývají. „Velká část zákonodárců dá v oblastech, které podrobněji nesledují, na ,stranické experty‘,“ poznamenává Rovenský. Většina poslanců a senátorů tak nejspíš nepodporuje majitele těžebních společností úmyslně či dokonce programově. Jak podotýká Rovenský, v konečném důsledku to bohužel vyjde nastejno.

„Ve skutečném světě budou působit důsledky jejich hlasování, nikoliv jejich motivy. Snad to na poslední chvíli pochopí a alespoň se zdrží hlasování,“ dodal Rovenský s tím, že největší zájem na zachování vyvlastňovacích paragrafů v horním zákoně mají majitelé uhelných společností Czech Coal (Pavel Tykač) a OKD (Zdeněk Bakala). Rozšiřování jejich dolů totiž stojí místní lidé v Horním Jiřetíně, Černicích a Karviné – Starém Městě, jejichž domy zjevně nejsou schopni získat po dobrém.

„V ČSSD jsou na rozdíl například od ODS i na vysokých místech lidé, pro které není deklarovaná pomoc slabým proti silným pouhým marketingovým heslem a jejich nechuť k tunelářům typu Tykače je nepochybně upřímná,“ myslí si Rovenský. „Nicméně z těžko pochopitelných důvodů jsou – pokud se jedná o zájmy těžebních firem – prakticky neviditelní,“ dodal.

Zástupci Greenpeace se podle něj přesto pokoušejí senátory ČSSD přesvědčit, aby se přece jenom při čtvrtečním hlasování postavili na stranu obyčejných lidí. O tom, zda senátoři přistoupí na argumenty ekologů, bude přitom jasno již ve čtvrtek po polední, nicméně včerejší tisková konference senátního klubu k žádnému zvláštnímu optimismu nepobízí. V této souvislosti se podle Rovenského neodbytně vtírá otázka, proč to ČSSD dělá. Odpovědi se podle jeho mínění nabízejí tři.

První příčinou podle něj bude nejspíš propojení politiky a byznysu. „Že mají poslanci Urban či Petr nebo senátor Bis blízko ke kapitánům průmyslu, víc než je zdrávo, si musí všimnout i notně naivní a nepozorný divák přenosů z parlamentu,“ připomína Rovenský o dodává, že na další jména lze narazit, prozkoumá-li člověk například archivní zprávy o privatizaci Mosteské uhelné, kterou politicky společně kryli šíbři z ODS a ČSSD.

Druhou příčinou, jež může stát za chováním mnoha sociálních demokratů, jsou podle Rovenského Tykačovi odboráři. „Vazba odborů Czech Coal na management a majitele firmy by si zasloužila samostatný analytický článek. Pro tuto chvíli se spokojme s faktem, že pokud pozvou do televizní debaty některého z ředitelů firmy, dorazí místo něj předseda odborů pan Franta s plnou mocí mluvit jménem firmy,“ uvedl Rovenský.

Podle Greenpeace se nakonec Milanu Urbanovi z ČSSD podařilo většinu spolustraníků zmást historkou o tom, že pokud novela horního zákona v parlamentu neprojde, poslanec Šťovíček (starosta Litvínova a hlavní sněmovní bojovník za vyškrtnutí vyvlastňovacích paragrafů) shodí vládu.

„Ve skutečnosti je tomu přesně opačně – faktická podpora uhlobaronů, spojená s usilovným okopáváním Šťovíčkových kotníků naopak možnost jeho případné budoucí spolupráce se sociálními demokraty sráží k nule,“ vyvrací kalkul Rovenský. Ať jsou příčiny jakékoli, podle Rovenského se bude ve čtvrtek v Senátu rozhodovat nejen o budoucnosti obcí ohrožených těžbou, nýbrž zčásti i o duchu a podobě zdejší sociálně demokratické strany.

„Česká strana sociálně demokratickou je, nebo alespoň bývala, stranou obyčejných lidí, nikoliv stranou uhlobaronů. Senátoři, kteří se k této ideji hlásí, mají dnes skvělou příležitost to dokázat. K tomu, aby zákon senátem prošel, se stačí prostě zdržet hlasování,“ uvedl Rovenský.

Na to, že ČSSD v parlamentu fakticky hájí zájmy uhlobaronů, upozornili Greenpeace 10. října, kdy ČSSD symbolicky vyvlastnili Lidový dům. Vyzvali přitom sociální demokracii, aby veřejně potvrdila, že vyvlastňování obyčejných lidí kvůli rozšiřování dolů odmítá.

Zpět

Novinky

Češi odmítají bourání a vyvlastňování kvůli těžbě uhlí, ukázal výzkum

25.02.2014 17:50
Vyvlastňování pozemků a bourání obcí kvůli těžbě uhlí je mezi Čechy nepopulární. Většina lidí si navíc přeje zachování ekologických limitů pro těžbu. Vyplývá to z výzkumu agentury Ipsos. Bourání obcí v něm odmítlo 68 procent dotázaných. Přímo jej podpořilo pouze jedenáct procent lidí, nejčastěji...

Švácha: Chystáme se na záchranu kostela v Horním Jiřetíně

20.02.2014 17:47
Rostislav Švácha, profesor dějin architektury a bojovník za záchranu uměleckého dědictví, připravuje společně s dalšími odborníky z univerzit v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Českých Budějovicích, Ústí nad Labem a v Opavě odbornou konferenci, která má poukázat na historickou a uměleckou cenu...

Nový výzkum: 70 % občanů Ústeckého kraje odmítá bourání obcí kvůli uhlí

20.02.2014 17:37
Tisková zpráva Greenpeace ČRÚstí nad Labem, 20. února 2014 - Přesně 70 % občanů Ústeckého kraje odmítá bourání obcí kvůli těžbě uhlí. Krom toho 51 % obyvatel kraje zcela odmítá prolomení územních ekologických limitů těžby hnědého uhlí, a dalších 18 % by je zachovalo v místech, kde chrání před...

Ministr životního prostředí Brabec je přesvědčen, že Sobotkova vláda těžební limity neprolomí

18.02.2014 17:32
Ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO je přesvědčen, že k prolomení těžebních limitů, před kterým setrvale varují ekologické organizace i někteří opoziční politici, během úřadování vlády Bohuslava Sobotky nedojde. Řekl to v rozhovoru pro Český rozhlas Plus. To, že tento příslib...

Tykačovi a Dienstlovi nejde o zaměstnanost. Jinak by nezavírali důl Centrum, říká Jan Rovenský

10.02.2014 17:29
Litvínovsko - Těžaři Pavel Tykač a Jan Dienstl chtějí prosadit prolomení těžebních limitů a zavření hlubinného dolu Centrum jen kvůli svému ekonomickému zájmu. Tvrdí to Jan Rovenský z Greenpeace."Neexistuje přímo studie, ale my i dotčené obce máme  poměrně podrobně zpracovanou bilanci...

Horní Jiřetín shání peníze na geologický průzkum. Kvůli propadům země

03.02.2014 17:27
Český Rozhlas Lidé v Horním Jiřetíně na Mostecku mají strach z propadů země. Pod obcí totiž vedou staré důlní štoly. Naposledy se vytvořil velký kráter po propadu země v zahrádkářské kolonii loni na podzim. Vedení Horního Jiřetína proto chce od státu peníze na geologický průzkum."Tady ta sloj končí...

ČT: Miliardář Tykač se možná vrátí před soud

03.02.2014 17:23
REPORTÁŽ ONLINEPraha - Podnikatel Pavel Tykač by mohl jít znovu k soudu kvůli vytunelování CS Fondů. Ministryně spravedlnosti Helena Válková totiž stáhla stížnost, kterou ve prospěch Tykače podala její předchůdkyně Marie Benešová. Krok nové ministryně může zabránit tomu, aby bylo Tykačovo stíhání...

Nová ministryně zasáhla. Tykač zřejmě kvůli CS Fondům zamíří před soud

03.02.2014 17:20
PRAHA -Ministryně spravedlnosti Helena Válková vzala zpět stížnost pro porušení zákona, kterou její předchůdkyně Marie Benešová podala ve prospěch miliardáře Pavla Tykače v kauze CS Fondů. V tiskové zprávě o tom dnes informoval tiskový odbor ministerstva. Pokud by Nejvyšší soud stížnosti vyhověl,...

Miliardář Tykač má smůlu, nová ministryně rázně zakročila

03.02.2014 17:16
Praha - Ministryně spravedlnosti Helena Válková vzala zpět stížnost pro porušení zákona, kterou její předchůdkyně Marie Benešová podala ve prospěch miliardáře Pavla Tykače v kauze CS Fondů. V tiskové zprávě o tom dnes informoval tiskový odbor ministerstva. Pokud by Nejvyšší soud stížnosti vyhověl,...

Loni ČR vyvezla více elektřiny, než spotřebovaly všechny české domácnosti

30.01.2014 19:31
Domácnosti a veřejné rozpočty doplatily v externích nákladech na vývoz elektřiny přibližně 12 miliard Kč Tisková zpráva Greenpeace ČR 4/2014 Praha, 30. ledna 2014 – Česká republika vyvezla v roce 2013 více elektřiny, než spotřebovaly všechny české domácnosti dohromady. Vyplývá to z...