Špioni varují vládu: Ženete Česko do problémů s uhlím

26.09.2011 22:14

Aktuálně.cz

Praha - Ohrožujete energetickou bezpečnost země a dáváte prostor korupci.

Tak by se daly shrnout výtky, které Nečasově vládě adresoval Úřad pro zahraniční styky a informace nebo-li civilní rozvědka v souvislosti s úpravami horního zákona.
 
Změny navrhuje ministerstvo průmyslu a obchodu. O plánech vlády, které jsou vepsány i do koaliční smlouvy, rozvědka v připomínkovém řízení napsala, že s nimi zásadně nesouhlasí, a uvedla hned několik důvodů.
 
Dokument s připomínkami má Aktuálně.cz k dispozici.
 
Pozor, korupce
 
Kromě varování, že novela by mohla mít negativní dopad na budoucí využití domácího nerostného bohatství a ohrozit energetickou bezpečnost republiky, ztratí stát podle rozvědky "zákonný a účinný prostředek pro využívání svého vlastnictví".
 
Mezi připomínkami najdeme i poznámku, že změnou zákona vznikne prostor pro korupci a kriminální činnost.
 
Své připomínky pak rozvědka označila jako "zásadní".
 
Rozvědka reaguje na vládní novelu, která škrtá z dosavadního znění zákona pasáž o vyvlastňování, čímž výrazně posiluje práva majitelů pozemků a nemovitostí v místech dotčených těžbou. Prolomení těžebních limitů by nově mělo záviset jen na dohodě mezi majiteli a těžaři.
 
Tajnosti úřadů
 
Fakt, že novelu zákona rozvědka posuzovala, potvrdilo ministerstvo i Úřad pro zahraniční styky a informace, ale vznesené připomínky nechce více rozvádět ani jedna strana.
 
Když deník Aktuálně.cz žádal rozvědku, aby možné hrozby plynoucí z novely upřesnila, kancelář ředitele to formálním způsobem odmítla s tím, že se úřad nevyjadřuje k probíhajícím legislativním iniciativám "mimo okruh institucí, které jsou účastníky připomínkového řízení".
 
Ministerstvo průmyslu pak na otázku, do jaké míry považuje varování rozvědky za zásadní, odpovědělo zprvu také jenom obecně.
 
Později mluvčí resortu Jiří Sochor doplnil, že "v rámci připomínek nebylo konkretizováno, jakým způsobem by novela měla negativně zasáhnout do protikorupční strategie vlády."
 
"Vláda upřednostňuje to, aby řešení sporů v souvislosti s těžbou mohlo vzejít ze svobodné dohody všech dotčených subjektů na základě rovných pravidel," uvedl dále s tím, že stejně za posledních dvacet let nebyl institut vyvlastnění použit a stát při privatizaci těžebního sektoru žádné závazky, na nichž by mohli těžaři stavět své případné stížnosti, nepřijal.
 
Přesevše podle zjištění Aktuálně.cz ministerstvo s vyvlastňováním nadále počítá. Jen místo horního zákona se požadavek zachování vyvlastňování objevil v návrhu nové Státní energetické koncepce. V něm Kocourkův úřad píše, že by se mělo zachovat jako mezní možnost pro případy, kdy by energetická a surovinová politika narazila na účelové blokace.
 
Do vládního prohlášení daly vyvlastnění jako svou prioritu Věci veřejné, o vyškrtnutí vyvlastňování z horního zákona ovšem před volbami hovořily i ODS a TOP 09.
 
Šťovíček: Je to totalitní paragraf
 
Námitky rozvědky k novele zákona odmítá starosta Litvínova a místopředseda VV Milan Šťovíček, který má za nejmenší vládní stranu agendu týkající se prolomení těžebních limitů na starosti.
 
Redakci Aktuálně.cz řekl, že dokument z dílny špionů vidí prvně.
 
"Pokud se zde mluví o korupci, je to naprosto liché. Teď je to daleko větší korupční prostředí, za stavu, kdy o věci rozhoduje nějaký úředník," reagoval na připomínky rozvědky.
 
Navíc je požadavek vyškrtnutí vyvlastňování ve veřejném zájmu.
 
"Dlužíme to majitelům nemovitostí a pozemků. Všechny tři vládní strany to měly ve svých programech, přirozeně se to tedy dostalo do koaliční smlouvy," argumentuje s tím, že je naprosto přirozené, že se vládní koalice snaží vypustit paragrafy, které označuje za totalitní.
 
V současnosti je připomínkové řízení k novele horního zákona už uzavřené. Podle ministerstva materiálu chybí již jen formality, než jej odešle na vládu.
Zpět

Novinky

Češi odmítají bourání a vyvlastňování kvůli těžbě uhlí, ukázal výzkum

25.02.2014 17:50
Vyvlastňování pozemků a bourání obcí kvůli těžbě uhlí je mezi Čechy nepopulární. Většina lidí si navíc přeje zachování ekologických limitů pro těžbu. Vyplývá to z výzkumu agentury Ipsos. Bourání obcí v něm odmítlo 68 procent dotázaných. Přímo jej podpořilo pouze jedenáct procent lidí, nejčastěji...

Švácha: Chystáme se na záchranu kostela v Horním Jiřetíně

20.02.2014 17:47
Rostislav Švácha, profesor dějin architektury a bojovník za záchranu uměleckého dědictví, připravuje společně s dalšími odborníky z univerzit v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Českých Budějovicích, Ústí nad Labem a v Opavě odbornou konferenci, která má poukázat na historickou a uměleckou cenu...

Nový výzkum: 70 % občanů Ústeckého kraje odmítá bourání obcí kvůli uhlí

20.02.2014 17:37
Tisková zpráva Greenpeace ČRÚstí nad Labem, 20. února 2014 - Přesně 70 % občanů Ústeckého kraje odmítá bourání obcí kvůli těžbě uhlí. Krom toho 51 % obyvatel kraje zcela odmítá prolomení územních ekologických limitů těžby hnědého uhlí, a dalších 18 % by je zachovalo v místech, kde chrání před...

Ministr životního prostředí Brabec je přesvědčen, že Sobotkova vláda těžební limity neprolomí

18.02.2014 17:32
Ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO je přesvědčen, že k prolomení těžebních limitů, před kterým setrvale varují ekologické organizace i někteří opoziční politici, během úřadování vlády Bohuslava Sobotky nedojde. Řekl to v rozhovoru pro Český rozhlas Plus. To, že tento příslib...

Tykačovi a Dienstlovi nejde o zaměstnanost. Jinak by nezavírali důl Centrum, říká Jan Rovenský

10.02.2014 17:29
Litvínovsko - Těžaři Pavel Tykač a Jan Dienstl chtějí prosadit prolomení těžebních limitů a zavření hlubinného dolu Centrum jen kvůli svému ekonomickému zájmu. Tvrdí to Jan Rovenský z Greenpeace."Neexistuje přímo studie, ale my i dotčené obce máme  poměrně podrobně zpracovanou bilanci...

Horní Jiřetín shání peníze na geologický průzkum. Kvůli propadům země

03.02.2014 17:27
Český Rozhlas Lidé v Horním Jiřetíně na Mostecku mají strach z propadů země. Pod obcí totiž vedou staré důlní štoly. Naposledy se vytvořil velký kráter po propadu země v zahrádkářské kolonii loni na podzim. Vedení Horního Jiřetína proto chce od státu peníze na geologický průzkum."Tady ta sloj končí...

ČT: Miliardář Tykač se možná vrátí před soud

03.02.2014 17:23
REPORTÁŽ ONLINEPraha - Podnikatel Pavel Tykač by mohl jít znovu k soudu kvůli vytunelování CS Fondů. Ministryně spravedlnosti Helena Válková totiž stáhla stížnost, kterou ve prospěch Tykače podala její předchůdkyně Marie Benešová. Krok nové ministryně může zabránit tomu, aby bylo Tykačovo stíhání...

Nová ministryně zasáhla. Tykač zřejmě kvůli CS Fondům zamíří před soud

03.02.2014 17:20
PRAHA -Ministryně spravedlnosti Helena Válková vzala zpět stížnost pro porušení zákona, kterou její předchůdkyně Marie Benešová podala ve prospěch miliardáře Pavla Tykače v kauze CS Fondů. V tiskové zprávě o tom dnes informoval tiskový odbor ministerstva. Pokud by Nejvyšší soud stížnosti vyhověl,...

Miliardář Tykač má smůlu, nová ministryně rázně zakročila

03.02.2014 17:16
Praha - Ministryně spravedlnosti Helena Válková vzala zpět stížnost pro porušení zákona, kterou její předchůdkyně Marie Benešová podala ve prospěch miliardáře Pavla Tykače v kauze CS Fondů. V tiskové zprávě o tom dnes informoval tiskový odbor ministerstva. Pokud by Nejvyšší soud stížnosti vyhověl,...

Loni ČR vyvezla více elektřiny, než spotřebovaly všechny české domácnosti

30.01.2014 19:31
Domácnosti a veřejné rozpočty doplatily v externích nákladech na vývoz elektřiny přibližně 12 miliard Kč Tisková zpráva Greenpeace ČR 4/2014 Praha, 30. ledna 2014 – Česká republika vyvezla v roce 2013 více elektřiny, než spotřebovaly všechny české domácnosti dohromady. Vyplývá to z...