Stát se nevzdává, chce dát uhlí teplárnám
09.05.2011 13:28Ministerstvo životního prostředí navrhuje další způsoby, jak zajistit uhlí pro teplárny a nevzdává souboj s uhelnou společností Czech Coal Pavla Tykače. Český báňský úřad sice minulý týden odmítl požadavek úřadu Tomáše Chalupy, aby uhlí z dolu Vršany získaly přednostně teplárny. Ministerstvo ale žádá, aby stát definoval veřejný zájem a upravil zákony, díky nimž teplárny uhlí přece jen získají. Na pražské energetické konferenci Leading Minds Forum organizované vydavatelstvím Mladá fronta to v pátek řekl náměstek ministra Ivo Hlaváč.
"Ministerstvo se domnívá, že existuje řada způsobů, jak zajistit teplárnám dostatečné množství hnědého uhlí bez prolomení stávajících limitů těžby," uvedl Hlaváč. Stát podle něj může prosazovat svůj zájem tím, jak ovlivní cenu emisních povolenek, nastaví emisní stropy nebo podpoří spalování odpadu a bioplynu. "Pokud definujeme centrální zásobování teplem jako veřejný zájem, budeme muset zajistit, aby byla určitá část uhlí k dispozici," zdůrazňuje Hlaváč. Uhlí před územními limity těžby je podle něj zatím ještě pořád dost. Zároveň by ale stát neměl opomíjet trendy vedoucí k decentralizaci výroby tepla, dodává Hlaváč.
Náměstek ministra průmyslu Tomáš Hüner souhlasí s tím, že bude třeba změnit řadu zákonů právě s ohledem na racionální využití nerostných surovin. Na druhé straně ale upozorňuje, že netržní vstupy vyžadují domyšlení toho, jak funguje celý řetězec od těžby přes prodej surovin až po jejich využití v energetice. Hüner již dříve upozorňoval na to, že přednostní dodávky hnědého uhlí pro teplárny znamenají riziko soudních sporů s těžaři.
Pochybnosti o návrhu Chalupova úřadu má energetický expert Jiří Gavor z poradenské společnosti ENA. Povinnost prodávat uhlí předem stanovenému zájemci, ale za tržní ceny, podle něj vyústí v pokřivení tržního prostředí. Hlaváč namítá, že energetika tak jako tak není čistě tržní záležitostí a stát nemůže být v roli "truhlíka", který pouze vykolíkuje prostor pro těžbu. S požadavkem přednostního přidělení uhlí, které ještě není prodané, přišlo také Teplárenské sdružení. Takový postup by měl podle něj zabránit postupnému úpadku českého teplárenství kvůli nedostatku uhlí a skokovému zdražování tepla pro domácnosti.
Rezort životního prostředí se pokoušel o zajištění uhlí právě požadavkem, aby firma Czech Coal získala povolení pro těžbu v dolu Vršany jen v případě, že do tepláren dodá 60 procent suroviny. Czech Coal následně oznámil, že se bude bránit soudní cestou. První pokus ministerstva ale neschválila regionální pobočka Českého báňského úřadu v Mostě a její stanovisko teď potvrdil i báňský úřad samotný.
(Jan Žižka l Praha)
———
ZpětNovinky
Češi odmítají bourání a vyvlastňování kvůli těžbě uhlí, ukázal výzkum
25.02.2014 17:50———
Švácha: Chystáme se na záchranu kostela v Horním Jiřetíně
20.02.2014 17:47———
Nový výzkum: 70 % občanů Ústeckého kraje odmítá bourání obcí kvůli uhlí
20.02.2014 17:37———
Ministr životního prostředí Brabec je přesvědčen, že Sobotkova vláda těžební limity neprolomí
18.02.2014 17:32———
Tykačovi a Dienstlovi nejde o zaměstnanost. Jinak by nezavírali důl Centrum, říká Jan Rovenský
10.02.2014 17:29———
Horní Jiřetín shání peníze na geologický průzkum. Kvůli propadům země
03.02.2014 17:27———
ČT: Miliardář Tykač se možná vrátí před soud
03.02.2014 17:23———
Nová ministryně zasáhla. Tykač zřejmě kvůli CS Fondům zamíří před soud
03.02.2014 17:20———
Miliardář Tykač má smůlu, nová ministryně rázně zakročila
03.02.2014 17:16———