Tato vláda těžební limity nezruší, řekl Nečas. Na kaly je však krátká
07.12.2011 03:07
Dovážení ropných kalů z Ostravska na sever Čech a budoucnost územních těžebních limitů - témata, která trápí severočeskou veřejnost. Podle premiéra Petra Nečase vláda pálení kalů zarazit nemůže. Ochranu limitů zaručil jen do konce svého volebního období.
Krajští představitelé slíbili, že se obrátí na vládu, aby jim se zastavením dovozu a pálením kalů pomohla. Už to udělali?
Považuji to za vážný problém, který nevyrobila tato vláda, to chci zdůraznit. Tento problém pochází z první poloviny minulého desetiletí, vznikl mimochodem za vlády sociální demokracie. Samozřejmě jednám s ministerstvem životního prostředí, aby zaúkolovalo Českou inspekci životního prostředí a celá tato věc se prověřila.
Kaly na severu
110 tisíc tun kalů z ostravských lagun se změnilo přidáním vápna na palivo nazvané Geobal 4. Na skládku Celio se má vozit do konce roku. Jde vždy o jeden vlak z Ostravy denně.
V následujících šesti letech tam bude materiál uložen a postupně spalován v cementárně Lafarge v Čížkovicích u Lovosic. Jde o likvidaci starých ekologických zátěží, za níž platí stát miliardy sdružení Čistá Ostrava.
Má vláda vůbec nějaké nástroje, jak dovoz a pálení kalů na severu Čech může zarazit?
Nechci říkat, zda máme, nebo nemáme účinné nástroje. Celá ta záležitost je několik let stará a my musíme prověřit jednotlivé smluvní svazky tam, kde vláda má možnost do nich účinně vstoupit v zájmu ochrany životního prostředí. Využijeme právní prostředky, které máme k dispozici.
Co to znamená? Můžete tedy garantovat zastavení dovozu, který bude probíhat do konce roku, a následné pálení kalů, nebo ne?
Považoval bych za velmi laciné, kdybych řekl, že to mohu garantovat. Jsou to velmi často právní vztahy na smluvním základě mezi soukromými společnostmi, takže tam vláda samozřejmě má velmi omezený způsob, jak zasáhnout. Je možné dosáhnout pouze například nějakého soudního zrušení nebo něco podobného. Vláda využije všech právních nástrojů, které má k dispozici k tomu, aby byla zajištěna ochrana životního prostředí.
Podle zadávací dokumentace na celou zakázku se přitom kaly měly pálit na sedmi místech v zemi. Nakonec se všech 110 tisíc tun bude pálit po Novém roce pouze v Čížkovicích. Jak si to vysvětlujete?
Vysvětluji si to jako selhání státní správy v letech 2004 a 2005, kdy mělo být jednoznačně smluvně podloženo, jakým způsobem budou reálně tyto odpady likvidovány.
Pojďme od kalů k limitům těžby. Zaregistroval jste před týdnem vzkaz na jednom z rypadel dolu ČSA u Jiřetína, na který aktivisté pověsili nápis, cituji: "Nečasi, zastav!"? Jak jste si ho přeložil?
Já se naopak snažím být pořád v pohybu, takže mě jde zastavit jen velmi těžko, takže ani Greenpeace mě nezastaví (úsměv). Považuji to za docela dětinské a hloupé gesto. Jednoznačně platí závazek z vládního programového prohlášení, že vláda nebude prolamovat územní limity. Na druhé straně nebudeme lidem lhát, že to má i své negativní konsekvence.
Mimo to jiné znamená riziko nedostatku kvalitního hnědého uhlí pro oblast centrálního zásobování teplem, na které jsou napojeny 2 miliony lidí v této zemi. Nedostatek uhlí může vést k tomu, že bude buď dražší, bude se muset dovážet, bude se muset předělávat na plynové zdroje, nebo jiné zdroje typu biomasa. Ale ty jsou dražší, což se může projevit ve zvýšených cenách v rámci centrálního dodávání tepla.
Těžební limity
Hranice mezi dobývacím prostorem a okolím, ve kterém jsou zásoby uhlí odepsané. V roce 1991 je vytyčilo usnesení vlády pro uhelné lomy Bílina, ČSA a Nástup - Tušimice. Vláda se tím chtěla zaručit obcím v okolí, že se mohou nerušeně rozvíjet.
Těžaři a někteří politici se dlouhodobě snaží limity zrušit, aby těžba mohla pokračovat i za tyto hranice. Pokud by se to stalo, těžba by na Mostecku mohla zničit město Horní Jiřetín a vesnici Černice.
Greenpeace totiž chtěli poukázat na to, že vláda projednává a míří ke schválení energetické koncepce země, jejíž jedna varianta počítá s prolomením limitů. Můžete slíbit, že vláda neschválí koncepci počítající s prolomením limitů?
Mohu garantovat to, co se týká mandátu této vlády. Za nás se nebudou prolamovat územní limity a vláda nepředloží žádný dokument, který by předpokládal prolomení územních limitů. Ale současně v té energetické koncepci řekneme, že důsledkem neprolomení limitů bude poměrně razantní zvýšení cen tepla tam, kde jsou napojeny na centrální dodávky.
Říkáte, že zachování limitů můžete slíbit jen do konce volebního období. V koaliční smlouvě však stojí, že limity zajistíte legislativně. To jsem pochopil tak, že vznikne zákon platný bez ohledu na to, kdo je u moci. Takže jsem si tu smlouvu vysvětlil špatně?
Četl jste ji trošku dezinterpretačně. Tam je, ano, je tam jako že se pokusíme, zanalyzujeme a podobně. Na druhé straně, jestliže tady někdy v budoucnosti bude politická vůle prolomit územní limity, tak se prostě ten příslušný zákon zruší. To je jednoznačné, samotné legislativní zakotvení není vůbec žádnou pojistkou.
———
ZpětNovinky
Češi odmítají bourání a vyvlastňování kvůli těžbě uhlí, ukázal výzkum
25.02.2014 17:50
Vyvlastňování pozemků a bourání obcí kvůli těžbě uhlí je mezi Čechy nepopulární. Většina lidí si navíc přeje zachování ekologických limitů pro těžbu. Vyplývá to z výzkumu agentury Ipsos. Bourání obcí v něm odmítlo 68 procent dotázaných. Přímo jej podpořilo pouze jedenáct procent lidí, nejčastěji...
———
Švácha: Chystáme se na záchranu kostela v Horním Jiřetíně
20.02.2014 17:47
Rostislav Švácha, profesor dějin architektury a bojovník za záchranu uměleckého dědictví, připravuje společně s dalšími odborníky z univerzit v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Českých Budějovicích, Ústí nad Labem a v Opavě odbornou konferenci, která má poukázat na historickou a uměleckou cenu...
———
Nový výzkum: 70 % občanů Ústeckého kraje odmítá bourání obcí kvůli uhlí
20.02.2014 17:37
Tisková zpráva Greenpeace ČRÚstí nad Labem, 20. února 2014 - Přesně 70 % občanů Ústeckého kraje odmítá bourání obcí kvůli těžbě uhlí. Krom toho 51 % obyvatel kraje zcela odmítá prolomení územních ekologických limitů těžby hnědého uhlí, a dalších 18 % by je zachovalo v místech, kde chrání před...
———
Ministr životního prostředí Brabec je přesvědčen, že Sobotkova vláda těžební limity neprolomí
18.02.2014 17:32
Ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO je přesvědčen, že k prolomení těžebních limitů, před kterým setrvale varují ekologické organizace i někteří opoziční politici, během úřadování vlády Bohuslava Sobotky nedojde. Řekl to v rozhovoru pro Český rozhlas Plus. To, že tento příslib...
———
Tykačovi a Dienstlovi nejde o zaměstnanost. Jinak by nezavírali důl Centrum, říká Jan Rovenský
10.02.2014 17:29
Litvínovsko - Těžaři Pavel Tykač a Jan Dienstl chtějí prosadit prolomení těžebních limitů a zavření hlubinného dolu Centrum jen kvůli svému ekonomickému zájmu. Tvrdí to Jan Rovenský z Greenpeace."Neexistuje přímo studie, ale my i dotčené obce máme poměrně podrobně zpracovanou bilanci...
———
Horní Jiřetín shání peníze na geologický průzkum. Kvůli propadům země
03.02.2014 17:27
Český Rozhlas Lidé v Horním Jiřetíně na Mostecku mají strach z propadů země. Pod obcí totiž vedou staré důlní štoly. Naposledy se vytvořil velký kráter po propadu země v zahrádkářské kolonii loni na podzim. Vedení Horního Jiřetína proto chce od státu peníze na geologický průzkum."Tady ta sloj končí...
———
ČT: Miliardář Tykač se možná vrátí před soud
03.02.2014 17:23
REPORTÁŽ ONLINEPraha - Podnikatel Pavel Tykač by mohl jít znovu k soudu kvůli vytunelování CS Fondů. Ministryně spravedlnosti Helena Válková totiž stáhla stížnost, kterou ve prospěch Tykače podala její předchůdkyně Marie Benešová. Krok nové ministryně může zabránit tomu, aby bylo Tykačovo stíhání...
———
Nová ministryně zasáhla. Tykač zřejmě kvůli CS Fondům zamíří před soud
03.02.2014 17:20
PRAHA -Ministryně spravedlnosti Helena Válková vzala zpět stížnost pro porušení zákona, kterou její předchůdkyně Marie Benešová podala ve prospěch miliardáře Pavla Tykače v kauze CS Fondů. V tiskové zprávě o tom dnes informoval tiskový odbor ministerstva. Pokud by Nejvyšší soud stížnosti vyhověl,...
———
Miliardář Tykač má smůlu, nová ministryně rázně zakročila
03.02.2014 17:16
Praha - Ministryně spravedlnosti Helena Válková vzala zpět stížnost pro porušení zákona, kterou její předchůdkyně Marie Benešová podala ve prospěch miliardáře Pavla Tykače v kauze CS Fondů. V tiskové zprávě o tom dnes informoval tiskový odbor ministerstva. Pokud by Nejvyšší soud stížnosti vyhověl,...
———
Loni ČR vyvezla více elektřiny, než spotřebovaly všechny české domácnosti
30.01.2014 19:31
Domácnosti a veřejné rozpočty doplatily v externích nákladech na vývoz elektřiny přibližně 12 miliard Kč
Tisková zpráva Greenpeace ČR 4/2014
Praha, 30. ledna 2014 – Česká republika vyvezla v roce 2013 více elektřiny, než spotřebovaly všechny české domácnosti dohromady. Vyplývá to z...