Ve Švýcarsku obvinili Čechy kvůli Mostecké uhelné

24.10.2011 03:29

LIDOVKY.CZ

BERN - Švýcarská prokuratura obvinila z praní špinavých peněz a dalších finančních machinací ve vztahu s nejmenovanou významnou energetickou společností z Česka sedm lidí. Podle agentury AFP tvoří většinu obviněných Češi.
Média v minulosti informovala o zájmu švýcarské prokuratury o privatizaci Mostecké uhelné společnosti. Server iHNned.cz v roce 2009 uvedl, že vyšetřováno bylo šest Čechů a Belgičan.
 
Podle vyjádření tiskové mluvčí ministerstva spravedlnosti Terezy Palečkové plní ministerstvo v tomto vyšetřování pouze roli komunikátora mezi státními zastupitelstvy a ministerstvem financí. "O kauze tudíž nemáme žádné informace," uvedla pro LN mluvčí.
 

Nákup za peníze na rekultivace

Privatizace se uskutečnila na konci 90. let. Podle policie ovládli podnikatelé v roce 1998 Mosteckou uhelnou pomocí peněz, které měla firma ukládat do rezervních fondů na budoucí rekultivace. Miliardové částky ale místo toho odešly na zahraniční účty.
 
Švýcaři podle médií podezřívají v souvislosti s privatizací podniku z praní špinavých peněz a z takzvaného nekalého hospodaření s veřejnými zájmy sedm lidí. Ty samé lidi prý v minulosti vyšetřovala česká policie, případ se jí ale nepodařilo dotáhnout do konce.
 
Švýcarská prokuratura v roce 2010 požádala také o výslechy členů Zemanovy vlády. Na případu tak se švýcarskou stranou spolupracovali i čeští státní zástupci, kteří poskytli všechny informace, jenž si Švýcaři vyžádali.
 

O kom se mluvilo v souvislosti s Mosteckou uhelnou?

Podle dřívějších informací podezírali švýcarští vyšetřovatelé v souvislosti s privatizací MUS šest Čechů a jednoho Belgičana. Konkrétně šlo o Antonína Koláčka, Jiřího Diviše, Luboše Měkotu, Oldřicha Klimeckého, Marka Čmejlu, Petra Krause a Jacquese de Groota.

Vyšetřování společnosti, jejíž jméno však federální prokuratura v Bernu neuvádí, Švýcaři otevřeli v červnu 2005 kvůli podezření, že ze společnosti byly přes vedení firmy nelegálně vyvedeny peníze. Významná část majetku byla podle obžaloby převedena do Švýcarska a zde "vyprána". 

V této souvislosti vyšetřovatelé prověřili stovky bankovních kont a zablokovali kolem 600 milionů švýcarských franků (téměř 12,2 miliardy korun). Obžaloba zahrnuje skutky kvalifikované jako praní špinavých peněz, nekalá správa, podvod a falšování listin. Obžalovací spis byl podle prokuratury v Bernu předán spolkovému trestnímu soudu v Bellinzoně.

Česká policie čeká na právní pomoc od Švýcarů

Česká policie v současnosti čeká na další právní pomoc ze Švýcarska. Na základě informací z předchozí právní pomoci bylo v lednu v Česku zahájeno trestní řízení. 

"Na základě informací získaných právní pomocí ze Švýcarska, byly dne 25. ledna 2011 na pokyn vrchního státního zástupce v Praze zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu přijímání úplatku a trestného činu úplatkářství, a to v souvislosti s prodejem státního podílu v MUS," uvedla mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová. 

Následně podle ní "vyvstala nutnost" opět požádat švýcarskou justici o právní pomoc. "Žádost byla dne 15. července 2011 odeslána," sdělila Válová s tím, že informace od Švýcarů dosud nedorazily.

Podivná privatizace společnosti Mostecká uhelná

  • Mostecká uhelná společnost (MUS), předchůdce Mostecké uhelné, a. s., vznikla v listopadu 1993 spojením bývalých státních důlních podniků Komořany, Ležáky a Hlubina. Většinový podíl byl privatizován v rámcidruhé vlny kuponové privatizace.
     
  • V letech 1997 a 1998 akcie postupně skupovala švýcarská společnost Investenergy S. A., která v Česku zastupovala skupinu Appian Group. V květnu 1999 získala těsnou majoritu 50,02 procenta. Na konci července téhož roku jí vláda Miloše Zemana za 650 milionů korun prodala i zbylý státní podíl ve výši 46,29 procenta akcí. Jako nový vlastník se deklaroval Appian Group Inc.
     
  • V roce 2003 koupil majetek Appian Group investiční fond Appian Central European Development Fund spravovaný bankou Credit Suisse First Boston. Na valné hromadě 17. června 2003 rozhodli vlastníci MUS o zrušení společnosti bez likvidace. Nástupcem MUS se stala společnost Ležáky, a. s., stoprocentně kontrolovaná švýcarskou Appian Energy AG.
     
  • V březnu 2005 dokončila převzetí energetických podniků fondu Appian (včetně MUS) společnost Severočeská uhelná (SU). SU vlastnila čtveřice manažerů a členů statutárních orgánů Appian Group a MUS - Antonín Koláček (40 procent), Luboš Měkota (40 procent), Vasil Bobela (deset procent) a Petr Pudil (deset procent). Následně v roce 2006 podíly převedli na firmu Czech Coal N. V., registrovanou v Nizozemsku.
     
  • V květnu 2005 Appian Group ve vlastnictví SU změnila název na Czech Coal, a. s., v  červenci si pak Severočeská uhelná, a.s. změnila název na Mostecká uhelná, a.s. Tento název si firma podržela do prosince 2008, kdy se změnila na dnešní Czech Coal Services, a. s.
     
  • V roce 2006 Czech Coal N.V. prodala 40 procent akcií MUS kyperské společnosti Indoverse Czech Coal Investments Limited, za kterou stál podnikatel Pavel Tykač. Později získali ještě dalších devět procent. Koláček a Měkota pak v březnu 2008 prodali své podíly dosavadním partnerům. Bobela a Pudil za ně zaplatili 11,5 miliardy korun. 

    Profil Pavla Tykače čtěte ZDE
     
  • Privatizací MUS se na podnět tehdejšího předsedy Fondu národního majetku (FNM) Romana Češky zabývala policie. Šetřila podezření, žeMUS byla ovládnuta pomocí peněz, které měla povinně odkládat na rekultivace. Několik miliard z nich odešlo do zahraničí. Právě to mají být peněžní toky, na které později narazili švýcarští vyšetřovatelé. Česká policie ovládnutí dolů vyšetřovala téměř deset let, v létě 2008 případ odložila.
     
  • V březnu 2009 prokuratura nařídila švýcarským bankám zablokovat peníze, které by mohly pocházet z trestné činnosti (zhruba 13,4 miliardy korun). Švýcaři rovněž upozornili Česko na podezření, že Appian údajněna privatizaci plzeňské Škody v roce 2003 použil nezákonně miliardu korun z MUS. Mezi hlavními aktéry podezřelých operací byli údajně tehdejší ředitel dolů Koláček, českošvýcarský podnikatel Jiří Diviš a bývalý vysoký manažer MMF a pozdější šéf Appian Group Jacques de Groote. Podle některých informací dalšími podezřelými byli Luboš Měkota, Marek Čmejl, Oldřich Klimecký a Petr Kraus. 
     
  • Loni v září policie a státní zástupci v souvislosti s privatizací MUS vyslechli expremiéra Miloše Zemana a členy jeho vlády; výslechů se účastnili zástupci švýcarské prokuratury.
     
  • Letos v lednu zřejmě několik lidí, kteří mají blízko k ČSSD a bývalému ministru vnitra a předsedovi strany Stanislavu Grossovi, získalo v souvislosti s privatizací MUS milionové provize. Podle MF Dnes to vyplývá z dokumentů, které poslal na státní zastupitelství v Praze soudce ze Švýcarska.
     
  • O několik dní později MfD napsala, že provize z privatizace MUS získali i oficiální představitelé ČSSD. Podle MfD více než 30 milionů korun nejdřív dostala firma, v níž působil tehdejší šéf ekonomické sekce ČSSD Zdeněk Uhlíř. Společnost údajně následně převedla deset milionů na účet nadace, které předsedal Stanislav Gross.
Lidovky.cz
ČTK
Zpět

Novinky

Češi odmítají bourání a vyvlastňování kvůli těžbě uhlí, ukázal výzkum

25.02.2014 17:50
Vyvlastňování pozemků a bourání obcí kvůli těžbě uhlí je mezi Čechy nepopulární. Většina lidí si navíc přeje zachování ekologických limitů pro těžbu. Vyplývá to z výzkumu agentury Ipsos. Bourání obcí v něm odmítlo 68 procent dotázaných. Přímo jej podpořilo pouze jedenáct procent lidí, nejčastěji...

Švácha: Chystáme se na záchranu kostela v Horním Jiřetíně

20.02.2014 17:47
Rostislav Švácha, profesor dějin architektury a bojovník za záchranu uměleckého dědictví, připravuje společně s dalšími odborníky z univerzit v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Českých Budějovicích, Ústí nad Labem a v Opavě odbornou konferenci, která má poukázat na historickou a uměleckou cenu...

Nový výzkum: 70 % občanů Ústeckého kraje odmítá bourání obcí kvůli uhlí

20.02.2014 17:37
Tisková zpráva Greenpeace ČRÚstí nad Labem, 20. února 2014 - Přesně 70 % občanů Ústeckého kraje odmítá bourání obcí kvůli těžbě uhlí. Krom toho 51 % obyvatel kraje zcela odmítá prolomení územních ekologických limitů těžby hnědého uhlí, a dalších 18 % by je zachovalo v místech, kde chrání před...

Ministr životního prostředí Brabec je přesvědčen, že Sobotkova vláda těžební limity neprolomí

18.02.2014 17:32
Ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO je přesvědčen, že k prolomení těžebních limitů, před kterým setrvale varují ekologické organizace i někteří opoziční politici, během úřadování vlády Bohuslava Sobotky nedojde. Řekl to v rozhovoru pro Český rozhlas Plus. To, že tento příslib...

Tykačovi a Dienstlovi nejde o zaměstnanost. Jinak by nezavírali důl Centrum, říká Jan Rovenský

10.02.2014 17:29
Litvínovsko - Těžaři Pavel Tykač a Jan Dienstl chtějí prosadit prolomení těžebních limitů a zavření hlubinného dolu Centrum jen kvůli svému ekonomickému zájmu. Tvrdí to Jan Rovenský z Greenpeace."Neexistuje přímo studie, ale my i dotčené obce máme  poměrně podrobně zpracovanou bilanci...

Horní Jiřetín shání peníze na geologický průzkum. Kvůli propadům země

03.02.2014 17:27
Český Rozhlas Lidé v Horním Jiřetíně na Mostecku mají strach z propadů země. Pod obcí totiž vedou staré důlní štoly. Naposledy se vytvořil velký kráter po propadu země v zahrádkářské kolonii loni na podzim. Vedení Horního Jiřetína proto chce od státu peníze na geologický průzkum."Tady ta sloj končí...

ČT: Miliardář Tykač se možná vrátí před soud

03.02.2014 17:23
REPORTÁŽ ONLINEPraha - Podnikatel Pavel Tykač by mohl jít znovu k soudu kvůli vytunelování CS Fondů. Ministryně spravedlnosti Helena Válková totiž stáhla stížnost, kterou ve prospěch Tykače podala její předchůdkyně Marie Benešová. Krok nové ministryně může zabránit tomu, aby bylo Tykačovo stíhání...

Nová ministryně zasáhla. Tykač zřejmě kvůli CS Fondům zamíří před soud

03.02.2014 17:20
PRAHA -Ministryně spravedlnosti Helena Válková vzala zpět stížnost pro porušení zákona, kterou její předchůdkyně Marie Benešová podala ve prospěch miliardáře Pavla Tykače v kauze CS Fondů. V tiskové zprávě o tom dnes informoval tiskový odbor ministerstva. Pokud by Nejvyšší soud stížnosti vyhověl,...

Miliardář Tykač má smůlu, nová ministryně rázně zakročila

03.02.2014 17:16
Praha - Ministryně spravedlnosti Helena Válková vzala zpět stížnost pro porušení zákona, kterou její předchůdkyně Marie Benešová podala ve prospěch miliardáře Pavla Tykače v kauze CS Fondů. V tiskové zprávě o tom dnes informoval tiskový odbor ministerstva. Pokud by Nejvyšší soud stížnosti vyhověl,...

Loni ČR vyvezla více elektřiny, než spotřebovaly všechny české domácnosti

30.01.2014 19:31
Domácnosti a veřejné rozpočty doplatily v externích nákladech na vývoz elektřiny přibližně 12 miliard Kč Tisková zpráva Greenpeace ČR 4/2014 Praha, 30. ledna 2014 – Česká republika vyvezla v roce 2013 více elektřiny, než spotřebovaly všechny české domácnosti dohromady. Vyplývá to z...