Češi odmítají bourání a vyvlastňování kvůli těžbě uhlí, ukázal výzkum

25.02.2014 17:50

Vyvlastňování pozemků a bourání obcí kvůli těžbě uhlí je mezi Čechy nepopulární. Většina lidí si navíc přeje zachování ekologických limitů pro těžbu. Vyplývá to z výzkumu agentury Ipsos. Bourání obcí v něm odmítlo 68 procent dotázaných. Přímo jej podpořilo pouze jedenáct procent lidí, nejčastěji voliči TOP 09.

Průzkum v Horním Jiřetíně

V úterý byl také zveřejněn průzkum agentury STEMzadaný skupinou Severní energetická, který se zaměřil přímo na postoje obyvatel Horního Jiřetína, tedy obce, které by při prolomení limitů hrozilo zbourání. Agentura vedla rozhovory s 538 místními obyvateli. Za zásadní odpůrce těžby se označilo 57 procent z nich. Zároveň však 76 procent lidí uvedlo, že by se dokázalo se stěhováním vyrovnat. "Nejhorší je nejistota. Na tom se shodne téměř 70 procent obyvatel," komentuje výsledky ředitel agentury STEM Jan Hartl. Téměř polovina lidí uvádí, že je třeba co nejdříve zahájit debatu o podmínkách výkupu a přestěhování. Naopaktřetina se nechce přestěhovat v žádném případě.

Výzkum zadaný organizací Greenpeace probíhal letos v únoru a agentura Ipsos v rámci něho zjišťovala názory jednoho tisíce respondentů vybraných metodou kvótního výběru, snažila se tedy zohlednit sociální složení společnosti.

S úplnýmzrušenímekologických limitů souhlasí pouze šest procent lidí, naopak 66 procent by limity zachovalo alespoň v místech, kde chrání obce.

Podobné výskledky zjistili výzkumníci i při zkoumání názoru veřejnosti na případné obnovení vyvlastňovacích paragrafů v horním zákoně. Neomezenou možnost vyvlastňovat by státu umožnilo pouze šest procent Čechů, naopak 52 procent je zcela proti vyvlastňování a 28 procent lidí by s ním souhlasilo pouze v případě nezastavěných pozemků.

Názory občanů z celé republiky tak jsou velmi podobné postojům obyvatel Ústeckého kraje, kterého by se případné prolomení limitů, bourání a vyvlastňování bezprostředně týkalo. V souvislosti s nástupem nového ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) ekologové nechali provést analogický průzkum přímo v Ústeckém kraji, kde se proti bourání obcí vyslovilo 70 procent lidí.

Jan Mládek by při rozhodování o prolomení limitů uvažoval o vypsání krajského referenda. Výsledky průzkumu tak naznačují, jak by případné referendum na Ústecku mohlo dopadnout.

Bourání i vyvlastňování odmítají voliči všech stran

Sociologové zjistili, že názory na těžbu na politické orientaci příliš nezávisí. Mezi příznivci prolomení limitů jen mírně převažují voliči TOP 09. Roli nehraje ani zaměstnání, vzdělání dotazovaných či to, zda bydlí vrodinném domě, nebo v bytě.

"Možná trochu překvapivě tyto názory sdílí většina voličů ČSSD a KSČM. Pouze u TOP 09 a STAN jsme zaznamenali větší míru souhlasu s bouráním obcí kvůli těžbě," řekl Arnošt Janeček z agentury Ipsos.

Podle Jana Rovenského ze společnosti Greenpeace právě sociální demokracie a komunisté k případnému prolomení limitů přistupují nejvstřícněji. "Politici tak vlastně prosazují věci, které jejich voliči odmítají," pozastavuje se Rovenský. "Doufáme, že ti, kteří prolomení zastávají, by kvůli názoru svých voličů mohli začít měnit postoje," dodává.

Výzkum dále ukázal, že postoj lidí k otázkám ohledně prolomení limitů se v čase příliš nemění. Například v roce 2007 si podle výzkumu agentury CVVM zachování ekologických limitů přálo také 66 procent lidí.

Ve vládě není žádný horlivý zastánce prolomení limitů

Otázka možného prolomení těžebních limitů, vyvlastňování pozemků a bourání obcí visí ve vzduchu už řadu let. Není však jisté, zda bude v nejbližší době vůbec na pořadu dne.

Narozdíl od minulého úřednického kabinetu Jiřího Rusnoka totiž v současné vládní koalici není žádný ministr, který by prolomení limitů přímo prosazoval. Dokonce i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) uvedl, že si prolomení limitů dokáže představit pouze v místech, kde by se nedotklo žádných sídel. Bourání obcí, jako například Horní Jiřetín by však nepodpořil (rozhovor s Mládkem čtěte zde).

Těžební limity

Limity jsou hranice mezi dobývacím prostorem a okolím, ve kterém jsou zásoby uhlí odepsané. V roce 1991 je vytyčilo usnesení vlády na návrh tehdejšího ministra životního prostředí Ivana Dejmala pro uhelné lomy Bílina, ČSA a Nástup - Tušimice. Vláda se tím chtěla zaručit obcím v okolí, že se mohou nerušeně rozvíjet, a zamezit drancování krajiny z dob komunismu.

Těžaři, horníci a někteří politici se dlouhodobě snaží limity zrušit, aby těžba mohla pokračovat i za tyto hranice. Pokud by se to stalo, těžba by na Mostecku pohltila obce Jiřetín, Černice a přiblížila by se na několik stovek metrů k Litvínovu.

Spíše proti prolomení limitů je také ministrživotního prostředíRichard Brabec (ANO) a podobně se vyjadřuje i ministr financí AndrejBabiš(ANO).

Zachování ekologických limitů pro těžbuuhlíse přesto nedostalo do programového prohlášení vlády. Důvodem je údajně nejednoznačný postoj vůči limitům uvnitř ČSSD.

Rovenský se domnívá, že v sociální demokracii se v této otázce paralelně vyskytují dva protichůdné názory. "Liberální křídlo ČSSD kolem stávajícího premiéra Bohuslava Sobotky se k plánům těžebních společností staví velmi zdrženlivě, zatímco naopak severočeští sociální demokraté a křídlo kolem MichalaHaška, které má blíž k prezidentu Zemanovi, má tendence intenzivně vycházet vstříc těžebním společnostem," domnívá se Rovenský. Ekologové tak věří, že pokud u moci zůstane v následujících čtyřech letech současná vláda, k prolomení limitů nedojde.

Nicméně prolomení limitů pro těžbu uhlí v Ústeckém kraji má i hlasité zastánce zejména mezi hornickými odbory a těžebními společnostmi. Argumentují zejména ekonomickým přínosem regionu a pracovními místy, které by obnovení těžby v kraji z vysokou nezaměstnaností přineslo.

Obnovení těžby prosazuje i hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček a v neposlední řadě také prezident Miloš Zeman (o postoji prezidenta čtěte zde).

iDNES.cz

Zpět

Novinky

Rusnok mlží kolem prolomení limitů těžby uhlí

11.12.2013 21:43
Premiér Jiří Rusnok se na tiskové konferenci po jednání vlády vyhnul odpovědi na otázku, zda se bude řídit doporučením prezidenta Miloše Zemana ohledně prolomení limitů těžby uhlí. Podle Zemana by takové rozhodnutí měla učinit až nová vláda s politickým mandátem.   "Mluvil jsem s panem...

Rusnokův tým by o limitech rozhodovat neměl, žádají poslanci

11.12.2013 18:39
Praha - Sněmovna se možná připojí k výzvám, aby vláda v demisi pod vedením premiéra Jiřího Rusnoka nerozhodovala o prolomení limitů na těžbu uhlí v severních Čechách. Nynější kabinet by neměl v této souvislosti uzavírat ani žádné smlouvy. Sněmovně to dnes jednomyslně doporučil její výbor pro...

Otázky Václava Moravce - Liška o limitech: Jsme svědky atentátu na severočeský region

08.12.2013 19:21
Praha - Pokud by vláda v demisi zrušila těžební limity uhlí v severních Čechách, nový kabinet by rozhodnutí podrobil revizi. V Otázkách Václava Moravce (OVM) to řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle poslance Milana Urbana (ČSSD) rozhodování o limitech není na pořadu dne, nicméně legitimní...

Sobotka kritizuje Rusnoka za prolamování těžebních limitů, sám je ale nevylučuje

08.12.2013 19:20
Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka, který se pokouší sestavit novou koaliční vládu, kritizoval dosluhující vládu, za souhlas s prolamováním těžebních limitů. Sám ale uvedl, že nemůže prolomení limitů vyloučit. „Rusnokova vláda je provozní, prolomení limitů by teď Rusnokova vláda...

Vyvlastňování kvůli těžbě uhlí? 'Vláda bez důvěry zkouší, co se dá'

06.12.2013 17:49
PRAHA - Prolomení uhelných limitů a vytvoření státní těžařské firmy bude znamenat jen další devastaci obcí na severu Čech a paralyzuje další rozvoj kraje. Shoduje se na tom místostarosta nejvíc ohrožené obce, stínový ministr životního prostředí i šéf zelených. Server Lidovky.cz ve čtvrtek...

Stručně od Vladimíra Buřta - Prolomení územních limitů těžby v Ústeckém kraji

06.12.2013 17:47
Obecně Zastánci prolomení limitů používají argumenty, z nichž praktickyvšechny lze snadno vyvrátit. K obhajobě svých tvrzení používají citace,které jsou zcela nebo téměř zcela shodné s citacemi těžařů. Využívají výhradně argumenty těžařů, o názory protistrany nestojí. Územní...

REAKCE: Žádná vláda nemůže podvádět občany země

05.12.2013 21:47
Litvínov - Reakce starosty Litvínova Milana Šťovíčka na vyjádření předsedy vlády ČR v demisi o limitech těžby. Úvahy současného předsedy vlády v demisi o možnosti přehodnotit usnesení o územních limitech těžby na Mostecku je třeba jednoznačně odmítnout. Uskutečnění takových úvah by byl...

Kdo vydělá na prolomení těžebních limitů na severu Čech

05.12.2013 17:54
Číslo dne – Kdo vydělá na prolomení těžebních limitů na severu Čech, které se staly agendou Rusnokovy vlády v demisi, ukazuje jednoduchý výčet. Skoro deseti tisícům zaměstnanců zachrání práci, stát a obecní rozpočty získají v dnešních cenách15 miliard korun, energetické podniky bilion. Miliarda tun...

Pakt s uhlobarony. Ministr v demisi chce, aby na severu těžil stát

05.12.2013 06:55
PRAHA - Vláda má na stole zatím nejzásadnější návrh, jak do budoucna pokračovat v těžbě uhlí. Po 22 letech chce prolomit na Mostecku limity těžby – ve společné firmě s těžaři. Materiál předložil ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala. Z návrhu usnesení i z předkládací zprávy ministerstva...

Dojde k prolomení těžebních limitů? ptal se Martin Veselovský

05.12.2013 06:51
Český rozhlas Radiožurnál   Přehrajte si celý příspěvek Těžební limity – sporné téma, které rozděluje politiky i veřejnost. Je vláda v demisi oprávněna k rozhodování o nich? Také na to se ptal moderátor Martin Veselovský v hodinovém speciálu, který se věnoval právě tématu...