Česko propáslo možnost domoci se švýcarských miliard

14.11.2011 09:16

Aktuálně.cz

Praha - Česku se vzdaluje možnost, že dosáhne na miliardy zmrazené na účtech ve Švýcarsku v souvislosti s vyšetřováním transakcí v kauze divoké privatizace Mostecké uhelné.
 
Podle Nejvyššího státního zastupitelství se už český stát může domáhat náhrady škody pouze v civilním řízení.
 
Švýcarské orgány přitom Česko vyzývaly, aby se k trestnímu řízení, v níž bylo obžalováno šest Čechů, pravděpodobně bývalých manažerů Mostecké, připojilo jako poškozený subjekt. Nestalo se tak.
 
Peníze tak mohou propadnout švýcarské justici. Příhlísit se o ně také může nástupnická společnost Mostecké, Czech Coal miliardáře Pavla Tykače.
 
Svým nezájmem o vstup do vyšetřování se česká strana připravila o možnost čerpat z vyšetřovacího spisu, který už prokuratura odeslala na Federální trestní soud v Bellinzoně. Je velmi pravděpodobné, že se v těchto šanonech nacházejí klíčové informace ohledně politicky citlivé kauzy Mostecké uhelné, kterou provází podezření z korupce.
 
Čtěte více:
 
Nevyslyšená žádost
 
Obstavených 700 milionů franků (dvanáct miliard korun) mělo údajně sloužit k ovládnutí dolů. Prostředky však mají pocházet z peněz původně určených na rekultivaci krajiny po těžbě uhlí.
 
"Podle informace, kterou jsme ověřili u styčného důstojníka švýcarského velvyslanectví, byla v trestní věci, která je vedena ve Švýcarsku, podána obžaloba. Česká republika může o náhradu škody usilovat již pouze v civilním řízení," sdělila Aktuálně.cz mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová.
 
"Možnosti dalšího postupu intenzivně zkoumáme," dodala.
 
Bližší informace mluvčí zatím nesdělila. S případem se nyní seznamuje nově pověřený šéf Vrchního státního zastupitelství v Praze Stanislav Mečl.
 
"Už je trochu pozdě" 
 
Záležitostí se zabývá ministerstvo financí, které má na starosti správu státního majetku. Úřad ministra Miroslava Kalouska však od středy do pátku na otázky Aktuálně.cz týkající se vyšetřování MUS neodpovědělo.
 
"Jsme v situaci, kdy je trochu pozdě. Už se dokonce do trestního řízení zřejmě přilásit nemůžeme, protože už byl zahájen soud. Můžeme se přihlásit pouze do civilního řízení, což už je komplikovanější proces," uvedla v neděli v Otázkách Václava Moravce vicepremiérka Karolina Peake.
 
Ta dále v ČT uvedla, že v pátek ji švýcarská strana ve věci vyšetřování privatizace Mostecké uhlené oslovila. Věcí se má v nadcházejícím týdnu zabývat vláda.
 
"V tomto trestním řízení, které probíhá ve Švýcarsku a které je nyní ve stádiu po podání obžaloby, zřejmě neshledává česká strana důvod pro to, aby tam stát vystupoval jako poškozený," interpretuje postoj českého státu právník Tomáš Sokol.
 
Švýcarský systém
 
Podle Sokola se v českém justici může ten, kdo se cítí být poškozený, přihlásit k trestnímu řízení až do zahájení hlavního líčení, tedy i po podání obžaloby. Švýcarsko však podle něj může mít jiné formální předpisy.
 
Švýcarská prokuratura Česko údajně opakovaně vyzývala, aby do vyšetřování jako poškozený subjekt vstoupilo.
 
Týdeník Respekt napsal, že žádost švýcarských vyšetřovatelů už loni v dubnu dorazila právě k Mečlovu předchůdci, odvolanému  Vlastimilu Rampulovi.
 
Český distanc od spisu
 
Švýcarská prokuratura před měsícem obžalovala šestici českých manažerů, kteří stáli za privatizací Mostecké uhelné. Má jít o manažery Antonína Koláčka, Luboše Měkotu, Marka Čmejlu, Oldřicha Klimeckého, Petra Krause a Jiřího Diviše.
 
Podle předsedy Věcí veřejných Radka Johna vzbuzuje údajná neochota českých orgánů spolupracovat na vyšetřování se Švýcary podezření, že se česká strana chtěla vyhnout novým poznatkům o možné korupci během privatizace, kterou vedla vláda Miloše Zemana.
 
"Jiný důvod, proč se nepřipojit k vyšetřování, než je ten politický, ani naši právníci nenašli. Toto podezření je potřeba vyvrátit," uvedl John.
 
Vyšetřování společnosti, jejíž jméno federální prokuratura v Bernu neuvádí, Švýcaři otevřeli v červnu 2005 kvůli podezření, že ze společnosti byly přes vedení firmy nelegálně vyvedeny peníze. Významná část majetku byla podle obžaloby převedena do Švýcarska a "vyprána".
 
V této souvislosti vyšetřovatelé prověřili stovky bankovních kont a zablokovali kolem 600 milionů švýcarských franků (téměř 12,2 miliardy korun). Obžaloba zahrnuje skutky kvalifikované jako praní špinavých peněz, nekalá správa, podvod a falšování listin.
 
Švýcarští prokurátoři několikrát navštívili Prahu kvůli výslechům, například expremiéra Zemana a členů jeho někdejší vlády.
Zpět

Novinky

Stroj času: Jiřetín slaví 750 let, prezident Zeman ho chce pohřbít

07.11.2013 17:15
Kdo zná Horní Jiřetín z konce 80. let, musí hned vidět rozdíl. Z šedivé obce, kterou měl pohřbít povrchový důl, je město s budoucností. Vyrostly nové domy, ty staré dostávají nový kabát, opravily se chodníky, obnovují silnice. Ale pro prezidenta Miloše Zemana je Jiřetín pořád na odpis. Těžba uhlí...

Ekologické organizace požadují přepracování energetické koncepce

06.11.2013 18:47
Ekologické organizace požadují, aby ministerstvo životního prostředí vrátilo ministerstvu průmyslu k přepracování aktualizaci státní energetické koncepce, jejíž dopady na životní prostředí právě posuzuje.  Ministerstvo průmyslu totiž opakovaně nerespektuje zákonný požadavek na důkladné...

Starosta Litvínova: Limity těžby pracovní místa chrání

31.10.2013 17:20
Litvínov - Milan Štovíček, starosta Litvínova, hovořil mezi čtyřma očima s prezidentem Milošem Zemanem. Stalo se tak v rámci prezidentské návštěvy v Ústeckém kraji v minulém týdnu. Čeho se váš rozhovor s prezidentem týkal? „Hlavním tématem byly územní limity těžby uhlí. Vysvětlil jsem...

Miloš Zeman opět „nezklamal“ - ani ta nejhorší očekávání

25.10.2013 17:41
Ing. arch. Martin Říha Se zájmem jsem si dnes po poledni počkal na tiskové prohlášení Miloše Zemana po návštěvě Ústeckého kraje, protože jsem tušil, že vysloví svůj názor i na otázku dalšího respektování nebo prolomení tzv. „územních ekologických limitů těžby“ na Velkolomu Čs. armády. Dočkal...

Zeman podpořil prolomení limitů těžby hnědého uhlí na severu Čech

24.10.2013 17:39
Prolomení limitů těžby hnědého uhlí v Ústeckém kraji podpořil prezident Miloš Zeman. "Prezident nemá být mlčící sfinga," řekl. Bez prolomení limitů by podle něj mohlo přijít o práci až 8 500 lidí na Mostecku. Pokud by se limity těžby uhlí posunuly, byla by podle něj Česká republika podstatně méně...

Akademici se postavili politikům. Neprolamujte těžební limity, žádají

26.09.2013 07:09
Akademie věd se znovu vyslovila proti prolomení limitů, které zapovídají rozšiřování těžby na Mostecku. Po pokračování těžby naopak volají těžaři a politici z ČSSD a KSČM, kteří svůj postoj zopakovali na startu volební kampaně. Podle akademie lze přitom pracovní místa zajistit...

Územní ekologické limity těžby v Severočeské hnědouhelné pánvi – rok 2013 (autor: Ing. arch. Martin Říha)

24.09.2013 21:39
Zásoby hnědého uhlí v Severočeské hnědouhelné pánvi (dále jen SHP), uzavřené mezi Krušnými horami, Doupovskými vrchy a Českým Středohořím, jsou bohatstvím i prokletím tohoto kraje. Dokud se jejich těžba odehrávala hlubinným dolováním, nebo sice povrchově, ale tak, aby nepoškozovala historické...

Aktualizované stanovisko Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR k problematice tzv. „územních ekologických limitů těžby“ v Severočeské hnědouhelné pánvi (SHP)

19.09.2013 17:47
Stanovisko KŽP AV ČR bylo projednáno a schváleno na schůzi KŽP AV ČR v Praze dne 3. 3. 2010. Protože se však ukazuje, že s každou novou vládou, s každým novým ministrem průmyslu a obchodu i životního prostředí, s každou aktualizací státní energetické politiky jsou Územní...

DEN PRO LIMITY

19.09.2013 14:00
Tisková zpráva občanského sdružení Litvínov občanům, 22. září 2013 Zachování územních limitů těžby, které od roku 1991 chrání zejména město Horní Jiřetín před zbouráním, bylo hlavním tématem shromáždění, které společně zorganizovala občanská sdružení Litvínov občanům, Kořeny a Testament. Několik...

Fosilní miliardáři: tryskáče, vily, zlaté řády a represe

26.08.2013 19:22
Komu a proč zbytečně platíme za svou závislost na stále dražších fosilních palivech. Šedesát tisíc korun ročně platí průměrně české domácnosti zejména za silnou závislost naší země na drahých fosilních palivech. Několika nejbohatším fosilním baronům tak posílají každý rok za energie stovky...