Česko vyvezlo rekordní množství proudu. A své přírody

29.01.2012 11:38

Aktuálně.cz

Praha - Česko vyve​zlo v uplynulém roce nejvíc elektřiny ve své historii.

Podle předběžných údajů provozovatele přenosové soustavy, společnosti ČEPS činil loňský čistý vývoz 17,4 terawatthodin (TWh), což je o 1,2 TWh více než byl dosavadní rekord z let 2003 a 2007.

Ve skutečnosti ČEZ a další firmy vyrobily na export ještě víc elektrické energie, protože odhadovaná hodnota 17,4 TWh je rozdíl mezi vývozem a dovozem.

Aktuální údaje jen potvrzují postavení České republiky jako jednoho z největších evropských i světových exportérů elektrické energie.

 

 

"Je to samozřejmě špatně. Kromě elektřiny vyvážíme i naši krajinu. Po výrobě elektrické energie nám zůstanou zplundrované severní Čechy," řekl Aktuálně.cz Martin Sedlák z volného sdružení Aliance pro energetickou soběstačnost.

Dráty odteče 5 milionů tun uhlí

Ekologické Hnutí Duha pro Aktuálně.cz před časem vypočítalo, že se v posledních letech vyváží elektřina získaná spálením zhruba pěti milionů tun hnědého uhlí, dominantního paliva pro české elektrárny.

 

 

Pět milionů tun je přibližná roční těžba v lomu ČSA, s nímž sousedí severočeské obce Horní Jiřetín a Černice, které mají padnout kvůli tomu, aby bylo dost uhlí i pro výrobu elektřiny.

Do ciziny míří téměř pětina proudu

O vývozu elektrické energie se kriticky zmiňuje i poslední Zpráva o stavuživotního prostředí, byť autoři ještě neměli k dispozici nejaktuálnější údaje.

Zpráva konstatuje, že se v roce 2010 vyvezlo do zahraničí 26 TWh elektřiny, tedy třetina z celkového množství, a dovezlo se 11,1 TWh. Saldo vývozu a dovozu tedy bylo 14,9 TWh, což je bezmála pětina vyrobeného proudu.

Ropovody z vrtulníku

Výrazná část z vytěženého uhlí skončí za hranicemi.Autor: Ludvík Hradilekvětší obrázek »

 

"V roce 2010 se z České republiky vyvezlo 17,3 procent tuzemské výroby elektrické energie, Česká republika tedy vyrábí více elektřiny, než potřebuje, a zatěžuje tak více životní prostředí výměnou za krátkodobější hospodářské efekty," uvádí se ve zprávě, kterou zkraje roku projednala vláda.

Stát počítá s dalším vývozem

Společnost ČEZ, dominantní polostátní výrobce elektřiny v zemi si ovšem nedokáže představit, že by stát vývoz proudu zastavil.

"Česká republika je součástí Evropské unie a jejího jednotného trhu. Volný pohyb zboží a služeb patří mezi základní pilíře, na kterých stojí projekt Evropské unie," uvádí ČEZ na svých internetových stránkách.

"Zákaz obchodování s elektřinou by byl s těmito pilíři v rozporu - je proto krajně nepravděpodobné, že by Česká republika mohla takový zákaz obhájit před orgány Evropské unie."

Ani připravovaná Státní energetická koncepce z dílny ministerstva průmyslu zatím s omezováním vývozu elektřiny nepočítá. Spíše naopak. Česko má mít i do budoucna spíše přebytek proudu. 

Čerpací stanice Tesco Letňany

Elektřinu vyvážíme, ropu dovážíme.Autoři: tomAktuálněvětší obrázek »

 

Přírodu vyvážíme, ale i dovážíme

Podle ČEZu je nutné se na vývoz energie dívat i z druhé strany, protože Česko je závislé na dovozu ropy a plynu.

"Těžba energetických surovin má vždy určitý negativní dopad na okolní prostředí. Pokud by tedy stejný princip (nebudeme si ničit svoje životní prostředí) přijaly i ostatní státy, pak by to pro Českou republiku znamenalo energetický kolaps," upozornila společnost ČEZ.

Podle Martina Sedláka z volného sdružení Asociace pro energetickou soběstačnost by se měl stát více snažit snižovat energetickou závislost. Vyvážená elektřina by se například mohla použít elektromobilů místo benzinu a nafty.

Dodal, že vývoz elektřiny podnikům a domácnostem stejně nepřináší nižší ceny proudu. Spalování uhlí v elektrárnách naopak znečišťuje ovzduší, ačkoli emise se díky odsíření radikálně snížily.

Podívejte se, jak se rozpíná povrchový důl ČSA:

 

Fotogalerie

Nejvíce elektřiny koupilo Německo

Největším odběratelem české elektřiny bylo v uplynulém roce podle předběžných čísel společnosti ČEPS Německo, kam mířila více než polovina exportu. Na druhém místě pak bylo Slovensko a na třetím Rakousko. Z Polska se naopak elektřina dovážela.

Loňský rekordní vývoz české elektřiny dávají odborníci do souvislosti především se zavřením německých jaderných elektráren.

Zpět

Novinky

Češi odmítají bourání a vyvlastňování kvůli těžbě uhlí, ukázal výzkum

25.02.2014 17:50
Vyvlastňování pozemků a bourání obcí kvůli těžbě uhlí je mezi Čechy nepopulární. Většina lidí si navíc přeje zachování ekologických limitů pro těžbu. Vyplývá to z výzkumu agentury Ipsos. Bourání obcí v něm odmítlo 68 procent dotázaných. Přímo jej podpořilo pouze jedenáct procent lidí, nejčastěji...

Švácha: Chystáme se na záchranu kostela v Horním Jiřetíně

20.02.2014 17:47
Rostislav Švácha, profesor dějin architektury a bojovník za záchranu uměleckého dědictví, připravuje společně s dalšími odborníky z univerzit v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Českých Budějovicích, Ústí nad Labem a v Opavě odbornou konferenci, která má poukázat na historickou a uměleckou cenu...

Nový výzkum: 70 % občanů Ústeckého kraje odmítá bourání obcí kvůli uhlí

20.02.2014 17:37
Tisková zpráva Greenpeace ČRÚstí nad Labem, 20. února 2014 - Přesně 70 % občanů Ústeckého kraje odmítá bourání obcí kvůli těžbě uhlí. Krom toho 51 % obyvatel kraje zcela odmítá prolomení územních ekologických limitů těžby hnědého uhlí, a dalších 18 % by je zachovalo v místech, kde chrání před...

Ministr životního prostředí Brabec je přesvědčen, že Sobotkova vláda těžební limity neprolomí

18.02.2014 17:32
Ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO je přesvědčen, že k prolomení těžebních limitů, před kterým setrvale varují ekologické organizace i někteří opoziční politici, během úřadování vlády Bohuslava Sobotky nedojde. Řekl to v rozhovoru pro Český rozhlas Plus. To, že tento příslib...

Tykačovi a Dienstlovi nejde o zaměstnanost. Jinak by nezavírali důl Centrum, říká Jan Rovenský

10.02.2014 17:29
Litvínovsko - Těžaři Pavel Tykač a Jan Dienstl chtějí prosadit prolomení těžebních limitů a zavření hlubinného dolu Centrum jen kvůli svému ekonomickému zájmu. Tvrdí to Jan Rovenský z Greenpeace."Neexistuje přímo studie, ale my i dotčené obce máme  poměrně podrobně zpracovanou bilanci...

Horní Jiřetín shání peníze na geologický průzkum. Kvůli propadům země

03.02.2014 17:27
Český Rozhlas Lidé v Horním Jiřetíně na Mostecku mají strach z propadů země. Pod obcí totiž vedou staré důlní štoly. Naposledy se vytvořil velký kráter po propadu země v zahrádkářské kolonii loni na podzim. Vedení Horního Jiřetína proto chce od státu peníze na geologický průzkum."Tady ta sloj končí...

ČT: Miliardář Tykač se možná vrátí před soud

03.02.2014 17:23
REPORTÁŽ ONLINEPraha - Podnikatel Pavel Tykač by mohl jít znovu k soudu kvůli vytunelování CS Fondů. Ministryně spravedlnosti Helena Válková totiž stáhla stížnost, kterou ve prospěch Tykače podala její předchůdkyně Marie Benešová. Krok nové ministryně může zabránit tomu, aby bylo Tykačovo stíhání...

Nová ministryně zasáhla. Tykač zřejmě kvůli CS Fondům zamíří před soud

03.02.2014 17:20
PRAHA -Ministryně spravedlnosti Helena Válková vzala zpět stížnost pro porušení zákona, kterou její předchůdkyně Marie Benešová podala ve prospěch miliardáře Pavla Tykače v kauze CS Fondů. V tiskové zprávě o tom dnes informoval tiskový odbor ministerstva. Pokud by Nejvyšší soud stížnosti vyhověl,...

Miliardář Tykač má smůlu, nová ministryně rázně zakročila

03.02.2014 17:16
Praha - Ministryně spravedlnosti Helena Válková vzala zpět stížnost pro porušení zákona, kterou její předchůdkyně Marie Benešová podala ve prospěch miliardáře Pavla Tykače v kauze CS Fondů. V tiskové zprávě o tom dnes informoval tiskový odbor ministerstva. Pokud by Nejvyšší soud stížnosti vyhověl,...

Loni ČR vyvezla více elektřiny, než spotřebovaly všechny české domácnosti

30.01.2014 19:31
Domácnosti a veřejné rozpočty doplatily v externích nákladech na vývoz elektřiny přibližně 12 miliard Kč Tisková zpráva Greenpeace ČR 4/2014 Praha, 30. ledna 2014 – Česká republika vyvezla v roce 2013 více elektřiny, než spotřebovaly všechny české domácnosti dohromady. Vyplývá to z...