Energetická [R]evoluce - trvale udržitelná energetika pro Evropu

19.03.2010 19:44
Lidstvo stojí na kritické křižovatce. Od začátku průmyslové revoluce se planeta oteplila o 0,74 °C. Toto narušení klimatického systému bylo zaviněno lidskou činností, jako je spalování paliv s vysokým obsahem uhlíku. Dopady tohoto jednání přicházejí mnohem dříve, než se předpokládalo.
 
Před naší společností teď stojí výzva čelit tzv. klimatickému zvratu. Klimatologové varují, že pokud se atmosféra oteplí o dva stupně oproti předprůmyslovému období, lze očekávat katastrofické klimatické změny a další růst emisí skleníkových plynů, čímž se globální oteplování vymkne lidské kontrole. Pokračovat tak jako dosud prostě nepřipadá v úvahu. Nebezpečí, že práh klimatického zvratu překročíme, si lidstvo nemůže dovolit.
 
Evropa jedním z regionů, jež produkují nejvyšší množství skleníkových plynů na hlavu na světě.
 
Energetická revoluce pro Evropu je nezávislá studie přinášející praktický plán na snížení evropských emisí CO2 o 80 %, současně s růstem HDP a energetické bezpečnosti do roku 2050.
 
Pro budoucnost evropské energetiky je rozhodujících nejbližších 10 let. V jejich průběhu se budou muset manažeři a politici dohodnout, čím nahradíme postupně dožívající generaci uhelných a jaderných elektráren ze sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Životnost elektráren se počítá na desetiletí a emise skleníkových plynů působí na klima další desítky let. Následky našich nynějších rozhodnutí v energetice proto víc než kde jinde ponesou naše děti. Na nás záleží, zda jim odkážeme systém založený na čistých a účinných technologiích, nebo energetický skanzen produkující miliardy tun skleníkových plynů a tisíce tun jaderného odpadu.
 
Pokud se rozhodneme v Evropě uskutečnit Energetickou [r]evoluci, jen do roku do roku 2030 ušetříme každoročně 55 miliard euro ročně a zároveň snížíme své emise oxidu uhličitého téměř o polovinu. Pokud budeme po této cestě pokračovat do roku 2050, budeme více než polovinu veškeré potřebné energie (a až 88 % elektřiny!) vyrábět z obnovitelných zdrojů a dramaticky snížíme naší dovozní energetickou závislost (ať už jde o ropu, černé uhlí, zemní plyn či jaderné palivo). Zároveň snížíme naše emise oxidu uhličitého téměř o 80 %.
 
Energetická revoluce počítá s obrovskou rezervou Evropy v oblasti energetické účinnosti. Zvyšování energetické účinnosti nabízí nejjednodušší, nejsnazší a finančně nejvýhodnější způsob omezení emisí skleníkových plynů a zároveň nabízí úsporu koncovým spotřebitelům.
 
Tato studie současně ukazuje, že technologie pro výrobu obnovitelné energie jsou již dostatečně vyspělé, dostupné a připravené a lze je široce využít. V budoucnosti sehrají zásadní roli – poskytnou nám bezpečnou, spolehlivou a bezemisní energii. Se vzestupem obnovitelných energií nadešel čas odstavit znečisťující uhelné elektrárny, počínaje těmi nejstaršími a nejvíce znečisťujícími.
 

Scénář energetické [r]evoluce ukazuje, že provést tuto nezbytnou transformaci energetické politiky je možné, a odkrývá také mnoho příležitostí, jak stimulovat ekonomický růst a upevnit sociální jistoty. Přechod na společnost založenou na obnovitelné energii lze provést hladce a spravedlivě. 

Zpět

Informace

Zateplování ušetří 39 miliard ročně

18.02.2011 17:10
Důkladné zateplení většiny českých domů by domácnostem, obcím a podnikům ušetřilo 39 miliard korun ročně. Spočetla to nová studie, kterou dnes prezentuje Hnutí DUHA. Domy ve vatě (pdf, 415 kB) Studie o dopadech zateplování budov na spotřebu uhlí a zemního plynu v České...

Čisté teplo

07.02.2011 10:18
Jak Státní energetická koncepce může (a měla by) zajistit vytápění českých domů a přitom srazit spotřebu uhlí i plynu – a snížit tak dovoz z Ruska, exhalace skleníkových plynů, rodinné účty za energii i devastaci země. Kompletní návrh ke...

Nepotravinářské využití zemědělské půdy

05.01.2011 15:05
ODKAZ biomasa_infolist.pdf (546,3 kB)

Chytrá energie - přechod české energetiky od uhlí na trvale udržitelné zdroje energie

20.04.2010 19:49
PDF, webové stránky projektu  Nahlédněte do publikace, ve které najdete konkrétní plán ekologických organizací, jak zelené inovace a nová odvětví mohou postupně proměnit energetický metabolismus české ekonomiky a srazit znečištění, dovoz paliv i účty za energii.

Energetická [R]evoluce - trvale udržitelná energetika pro Evropu

19.03.2010 19:44
PDF, webové stránky projektu Lidstvo stojí na kritické křižovatce. Od začátku průmyslové revoluce se planeta oteplila o 0,74 °C. Toto narušení klimatického systému bylo zaviněno lidskou činností, jako je spalování paliv s vysokým obsahem uhlíku. Dopady tohoto jednání přicházejí mnohem dříve, než se...

Stanovisko Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR k problematice tzv. „územních ekologických limitů těžby“ v Severočeské hnědouhelné pánvi (SHP)

03.03.2010 11:46
Komise Akademie věd ČR vydala stanovisko se 7 nejdůležitějšími argumenty, proč je nezbytné zachovat limity těžby pro zdravý rozvoj podkruškohorských obcí. Komise_pro_zivot_prostredi__AV__CR_limity_uhli_nesouhlas__3_3_10.pdf (91,9 kB) Ve stanovisku mj. uvádí (celé stanovisko ke stažení výše): V...

Útlum těžby: Impulz k oživení Ústeckého kraje

03.10.2008 16:38
Informace o vlivech těžby na kvalitu života obyvatel Ústeckého kraje a argumenty, proč útlum těžby povede k oživení kraje, najdete zde: oziveni_ustecka.pdf (140 kB)

Územní ekologické limity těžby v Podkrušnohoří: šance pro rozvoj kraje

02.10.2008 16:39
Informace o územních limitech těžby a jejich významu nejen pro Mostecko naleznete zde: limity_tezby_infolist.pdf (508,6 kB)

Územní ekologické limity těžby v SHP

01.10.2008 17:05
Nejobsáhlejší publikace o problematice limitů těžby od autorů: Ing. Ivan Dejmal, Ing. arch. Martin Říha, Ing. Marie Lafarová, Ing. Jaroslav Stoklasa, CSc., RNDr. Jan Marek, CSc., Petr Pakosta. Ke stažení zde: Kniha_limity_2005.pdf (3,3 MB)

Návrhy na změnu územních ekologických limitů těžby uhlí: analýza právních argumentů a implikací

01.10.2008 16:20
Právní analýza EPS - význam územních limitů,postavení obcí a soukromých vlastníků po jejich případném prolomení, ke stažení zde: UEL_pravni_analyza.pdf (247,5 kB)