Vyjednavači skupiny pro podnikání a průmysl se totiž shodli na tom, že koalice by měla upravit státní energetickou politiku a nějakým způsobem řešit hrozící nedostatek hnědého uhlí pro teplárny, který by mohl nastat už kolem roku 2014.
"Pokud by tedy nová energetická politika ukázala, že další uhlí je potřeba, byl by pro další těžbu za limity nutnou podmínkou souhlas dotčených obcí a kraje," vysvětlil Jaromír Drábek z TOP 09.
Tato formulace však zafungovala jako rozbuška ve druhé vyjednavačské skupině, která se více zabývala ekologií. Zástupce Věcí veřejných Milan Šťovíček uvedl, že vyjednavači ODS a přizvaná poradkyně, nynější ministryně životního prostředí Rút Bízková, začali prosazovat měkčí, podnikatelskou formulaci o limitech.
"Zaskočilo nás to a strhla se dlouhá a nepříjemná diskuse. My trváme jako Věci veřejné na tom, aby se limity neprolomily," upozornil Šťovíček.
Podle vyjednavače ekologické skupiny za ODS Václava Mencla byl však celý spor bouří ve sklenici vody.
"Trváme na tom, co jsme v pondělí podepsali, tedy limity neprolamovat. Já jsem jen upozornil, že skupina pro podnikání se dohodla na jiné formulaci, která je v rozporu s tou naší, a že by to měly projednat špičky stran," uvedl Mencl. Totéž potvrdil i člen výboru za TOP 09 Bedřich Moldan.