Paroubek prohlásil, že jeho strana dokáže vybojovat takové změny, které přivedou Česko během následujících 15 let mezi deset zemí s nejvyšším životním standardem v rámci EU.

"Chceme ve vedení země změnu!" uvedl. Zkritizoval předchozí vládu Mirka Topolánka a současně varoval před návratem ODS a TOP 09 k moci. Přítomní delegáti ho během téměř hodinového projevu několikrát přerušili potleskem.

"Budu bojovat za vaši lepší budoucnost," slíbil Paroubek. "Obnovíme solidaritu bohatých s chudými spravedlivou daňovou progresí," zněl další slib včetně toho, že ČSSD zruší rovnou daň. Zavázal se, že na prvním zasedání vlády po vítězství v květnových volbách nechá schválit návrh na zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví a předloží ho poslancům. Stejně tak slíbil důchodcům mimořádný důchod ve výši 2400 korun.

Jiří Paroubek s Robertem Ficem

Jiří Paroubek s Robertem Ficem, který také pozdravil delegáty konference.

FOTO: Petr Horník, Právo

Paroubek odmítl, že by plány ČSSD byly rozmařilé. Pokud nastane ekonomické oživení v USA, západní Evropě a zejména v Německu, pocítí to příznivě i česká ekonomika, což podle něj vytvoří i vyšší daňové příjmy. Současně nastínil, kde chce na své plány pro oživení ekonomiky vzít peníze.

Představí se kandidáti na ministry
 

V Krušnohorském divadle, kde se konference koná, mají vystoupit také krajští volební lídři. Paroubek také představí lidi, kteří by se měli stát klíčovými členy vlády v případě vítězství strany v květnových sněmovních volbách. Vedení strany bude informovat i o změnách na kandidátkách a potvrdit ministra vnitra úřednické vlády Martina Pecinu v čele pražské kandidátky a jihomoravského hejtmana Michala Haška na 11. místě tamní kandidátky.

Nejvýraznější změnou je ministr Pecina. Společně s předsedou pražských sociálních demokratů Petrem Hulinským povede volební kampaň. Z pražské kandidátky vypadla předsedkyně Demokratické strany zelených Olga Zubová.

Paroubek zvolil za své nové bydliště právě severočeské Teplice. Je poslancem za Ústecký kraj a v květnových volbách do sněmovny zde bude opět jako lídr ČSSD kandidovat, ve stejném regionu kandiduje za Stranu práv občanů - zemanovce i bývalý šéf sociální demokracie, expremiér Miloš Zeman.

ČSSD momentálně připadla role favorita voleb, několik průzkumů ukázalo, že před svým největším rivalem - ODS - má zřetelný náskok. Voliči ale vyrazí k urnám až 28. a 29. května, a preference se tak ještě mohou změnit.

Protesty ekologů

Zahájení konference doprovázel protest aktivistů Greenpeace bojujících za zachování územních limitů pro těžbu hnědého uhlí na severu Čech. Čtveřice lezců vyvěsila před 09:00 přímo na Krušnohorské divadlo, kde se konference koná, obří transparent s otázkou: "Pomůžete Tykačovi zbourat Horní Jiřetín?". Další aktivisté pak v okolí divadla rozdávají letáky.

Ekologičtí aktivisté protestují proti prolomení těžebních limitů v severních Čechách před budovou Krušnohorského divadla v Teplicích, kde se koná programová konference ČSSD.

Ekologičtí aktivisté protestují proti prolomení těžebních limitů v severních Čechách před budovou Krušnohorského divadla v Teplicích, kde se koná programová konference ČSSD.

FOTO: Petr Horník, Právo

O případném zachování těžebních limitů by se mělo podle ČSSD rozhodnout v referendu.

Neustálé odkládání rozhodnutí se ale aktivistům nelíbí, protože prodlužuje nejistotu obyvatel obcí Horní Jiřetín a sousedních Černic, které by musely těžbě ustoupit. V dobývacím prostoru Litvínovské uhelné jsou zásoby 773 miliónů tun uhlí. V případě rozšíření těžby za limity by bylo možné vytěžit minimálně 287 miliónů tun, to by životnost lomu ČSA prodloužilo do roku 2068. V lomu je nyní do hranice limitů možné vytěžeit asi 37 miliónů tun uhlí.

Podnikatel Pavel Tykač má polovinu akcií společnosti Czech Coal, která usiluje o prolomení limitů.