Ministr Tošovský se pokusil zmařit dotaci pro Horní Jiřetín

15.02.2010 21:57

1) Český rozhlas Radiožurnál

2) ČT24

3) Aktuálně.cz 

 

Ministr Tošovský zdržuje dotace pro Horní Jiřetín

Český rozhlas Radiožurnál

Ministerstvo průmyslu a obchodu nechce poslat severočeské obci Horní Jiřetín peníze na novou kanalizaci a čističku odpadních vod. A to i přesto, že obec má na výstavbu za více než dvě stě milionů korun schválenou dotaci z evropských fondů.

Obec se nachází na území, kde jsou dosud nevytěžené zásoby hnědého uhlí. Pokud by došlo do několika let k prolomení těžebních limitů, jak o tom uvažuje Fischerova vláda ve své energetické koncepci, vesnice tak zmizí z mapy.

Podmínky pro výstavbu kanalizace přitom obec splnila už před dvěma lety, kdy jí Městský úřad v Litvínově vydal územní rozhodnutí. A záměry severočeské obce schválil i Státní fond životního prostředí, který dotace z evropských fondů přiděluje.

Takže by se zdálo, že Horní Jiřetín má na peníze nárok. Jenže podle místostarosty vesnice Vladimíra Buřta úředníci dělají vše pro to, aby vesnice přes dvě stě milionů nedostala.

"Jedná se tam o to, že ti úředníci, kteří jsou patřičně zalobbováni od těžařů, tak si neustále vymýšlí věci, ač vědí, že jsou naprosto nesmyslné a že my to všechno máme skutečně v pořádku. Ten tlak na ty úředníky, popřípadě na politiky, kteří tam rozhodují právě třeba o přidělování dotací, je velice silný," tvrdí místostarosta.

Tošovský: Možná zbytečná investice

Tlak vyvíjí i ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský, který už v několika dopisech žádal ministerstvo životního prostředí, aby peníze Jiřetínu neposílalo. Podle Tošovského se má počkat na to, jak dopadnou politická jednání o prolomení těžebních limitů.

Pokud dojde k těžbě, vesnice s dvěma a půl tisícem lidí zmizí z mapy. A peníze na kanalizaci by se tak podle ministra zbytečně utratily.

"Mně by připadalo jako plýtvání penězi daňových poplatníků, čili obyvatel tohoto státu, abychom z jedné strany investovali do takovýchto projektů - a já proti nim vůbec nic nemám, a z druhé strany potom za pár let přišli s tím, že tedy všechno tady odsud pryč. To je trošičku nekoncepční," říká Tošovský.

Takové odůvodnění ale odmítá ministr životního prostředí Jan Dusík: "Dotace se odvíjí mimo jiné od toho, že máme evropskou směrnici, která říká, že do konce tohoto roku by měly být čistírny odpadních vod ve všech obcích nad dva tisíce obyvatel, což je i Horní Jiřetín."

"My musíme tuto povinnost zajistit a bylo by velmi nestandardní, kdybychom řekli, protože je tady návrh ministerstva průmyslu a obchodu, který říká, že se zruší 18 let platné územní limity těžby, tak nebudeme plnit tuto povinnost evropské legislativy," dodal Dusík.

Ministr životního prostředí zároveň nevyloučil, že kauzou hýbá i silná těžařská lobby: "Já to nemohu vyloučit, já nevím, co vedlo kolegu Tošovského k tomu, že měl o věc zvýšený zájem. Na jednání řídícího výboru, když se projekt schvaloval, chodí i zástupce ministerstva průmyslu a tam se toto neřešilo. Možná v tom nějaká politika je, ale já ji v tom nehledám. Já budu postupovat tak, jak mi ukládají evropské směrnice a platná česká legislativa."

MŽP proti zastavení dotace

Ministerstvo životního prostředí ale v odpovědi na Tošovského dopis zastavení evropské dotace odmítlo. Podle ředitele Státního fondu životního prostředí Petra Štěpánka na dotaci nevidí nic špatného.

"My jsme k Hornímu Jiřetínu přistupovali tak, že těžební limity platí, to znamená není důvod jim nepřidělit dotaci na jejich vodohospodářskou infrastrukturu," řekl Štěpánek Radiožurnálu.

Ministr Tošovský přesto žádá, aby Státní fond životního prostředí prověřil, jestli má na výstavbu kanalizace Jiřetín povolení od báňského úřadu, který schvaluje výstavbu v chráněném ložiskovém území.

 

Investice do kanalizace v Jiřetíně není zmařená, tvrdí místostarosta

ČT24

Praha – Místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt bojuje za to, aby v jeho obci vyrostla čistírna odpadních vod a kanalizace. Projekt by byl financován téměř z celé části z Evropské unie. Obec podmínky pro přidělení dotace splnila, věc ale pozdržel ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský. Ministerstvo životního prostředí totiž opakovaně žádal, aby dotaci Jiřetínu neposílalo. Domnívá se, že u obce, která možná jednou díky prolomení těžebních limitů zmizí z mapy Česka, jde o zbytečnou investici. Buřt ale argumentuje dobou udržitelnosti projektu, která je nastavena na pět let – a do té doby se podle něj skutečně těžit v Jiřetíně nezačne.

Podle Tošovského je riziko, že peníze budou investovány zbytečně, velké. Buřt ale projekt hájí tím, že podle legislativy a směrnic Evropské unie, které se týkají operačního programu životního prostředí, je doba udržitelnosti (doba, kdy je projekt funkční) u projektů typu čistírny a kanalizace nastavena na pět let, výjimečně na deset let. "I kdyby teoreticky v nejbližší budoucnosti došlo k prolomení těžebních limitů, tak není žádný předpoklad, že by těžaři začali za dva, tři nebo čtyři roky těžit," uvedl v pořadu Před polednem. "Investice do čistírny odpadních vod a kanalizace v Horním Jiřetíně nemůže být proto považována za zmařenou," dodal. Tošovský odmítl Buřtovo nařčení, že zasahuje do kompetencí ministerstva životního prostředí. "Nestavíme to proto, abychom ukázali, že je to funkční, chceme to využívat," řekl ministr průmyslu.

Buřt upozornil také na to, že v Jiřetíně je víc než tisíc vlastníků nemovitostí. I kdyby příští vláda rozhodla o prolomení těžebních limitů, nějakou dobu potrvá, než se vyřeší kompenzace za majetky lidí, které by byly srovnány se zemí. Projekt je téměř celý financován z evropských strukturálních fondů. Dotace činí 232 milionů a stát by měl přispět dalšími zhruba 13 miliony korun. "Mediálně je pro těžaře velmi nepříjemné, kdyby Jiřetín dostal dvousetmilionovou dotaci," domnívá se Buřt.

Dalším problémem je, že podle směrnic Evropské unie musí mít obce nad dva tisíce obyvatel odpovídající kanalizaci a čističky odpadních vod do konce roku 2010. Jinak státu hrozí sankce. Podle Tošovského to ale není jen problém Jiřetína, takových obcí je v Česku obrovské množství.

 

Ministr Tošovský zdržuje dotace pro Horní Jiřetín

Aktuálně.cz, Pavel Baroch

Praha/Horní Jiřetín - Do téhle obce už žádné peníze nenalévejte, stejně ji zbouráme.

Zhruba tak se dá číst vzkaz ministra průmyslu Vladimíra Tošovského občanům Horního Jiřetína; obce, pod níž je rozsáhlé ložisko hnědého uhlí a roky bojuje o přežití.

Tošovský se podle dokumentů, které má Aktuálně.cz k dispozici, pokusil zastavit stamilionovou dotaci z Evropské unie na čistírnu odpadních vod pro Horní Jiřetín.

Podle Tošovského nemá stavba smysl, protože chce obec v severozápadních Čechách nechat zbourat a zásoby vytěžit. "Obracím se na Vás s požadavkem, aby byla realizace projektu pozastavena, a to až do doby, kdy bude o možném využití zásob hnědého uhlí definitivně rozhodnuto. Zabrání se tak možnému zmaření finančních prostředků do tohoto projektu vložených," napsal Tošovský ministru životního prostředí v dopise, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Čtěte dále

List je už z loňského září, ovšem až teď se dostal na veřejnost poté, co o něm informoval Český rozhlas. Tehdejší ministr životního prostředí Ladislav Miko ovšem požadavek svého vládního kolegy odmítl.

"Občanům města nelze upírat právo na čisté a zdravé životní prostředí," odepsal Miko ministru Tošovskému.

"Je to nepopiratelný důkaz propojení byznysu s velkou politikou, ministra Tošovského s uhlobarony," okomentoval Tošovského dopis Vladimír Buřt, místostarosta Horního Jiřetína.

Brusel pošle do Jiřetína 220 milionů

Řídící výbor Operačního programu Životní prostředí odsouhlasil evropskou dotaci na stavbu čističky a kanalizace zkraje září. Z evropského fondu má jít na projekt bezmála 220 milionů korun, dalších téměř 13 milionů poskytne český Státní fond životního prostředí.

Pár týdnů poté odešel na ministerstvo životního prostředí dopis ministra průmyslu Vladimíra Tošovského.

"Hnědé uhlí představuje i do budoucna základní palivoenergetickou surovinu jako vstup do národní energetiky a teplárenství. Případná výstavba rozsáhlé liniové infrastruktury by mohla ztížit nebo znemožnit dobývání výhradních ložisek," napsal Tošovský.

Připomněl, že jeho úřad připravuje aktualizaci Státní energetické koncepce a Surovinové politiky, v níž se s uhlím pod Horním Jiřetínem počítá.

Jiřetín chrání těžební limity, připomněl Miko

Tehdejší ministr životního prostředí Ladislav Miko připomněl Tošovskému, že Horní Jiřetín chrání těžební limity, které stanovila vláda Petra Pitharta v roce 1991.

Zpět

Novinky

TĚŽBA A ZDRAVÍ - odborný seminář pořádaný Komisí pro životní prostředí akademie věd a Městem Litvínov

12.05.2015 10:00

Setkání LIMITY JSME MY v Litvínově

05.02.2015 18:00
Litvínovské občanské spolky LITVÍNOV PATŘÍ OBČANŮM, KOŘENY a TESTAMENT se připojují k celorepublikové akci LIMITY JSME MY, která vyhlásila čtvrtek 5. 2. za den akcí na památku obcí zničených těžbou a za budoucnost bez uhlí. Připojte se a přijďte ve čtvrtek v 18.00 na náměstí T.G.Masaryka před...

Jen víru mít a my to vyhrajeme, zpívali lidé na demonstraci v Horním Jiřetíně

28.01.2015 20:00
Horní Jiřetín - Na protestní akci se sešli ve středu odpoledne obyvatelé Horního Jiřetína na Mostecku. Několik stovek lidí vyjádřilo před tamním kulturním domem svůj nesouhlas se záměry těžařů na dobývání uhlí za současné limity těžby platné od roku 1991. Znovu se o limitech chránících Horní...

SHROMÁŽDĚNÍ ZA ZACHOVÁNÍ LIMITŮ TĚŽBY A VZPOMÍNKA NA OBCE ZNIČENÉ TĚŽBOU

28.01.2015 15:30
Vláda se bude v únoru rozhodovat mezi 4 scénáři státní energetické koncepce: 1) bez prolomení limitů // 2) s prolomením limitů na velkolomu Bílina // 3) s prolomením limitů na velkolomu ČSA a tzv. "malým bouráním" Horního Jiřetíma (bourání téměř 200 domů, zbytek města a západní část Litvínova až...

S Horním Jiřetínem by zaniklo 811 pracovních míst

22.01.2015 22:25
Reakce města Horního Jiřetína na dnešní vyjádření předsedy ČKMOS Josefa Středuly Předseda ČMKOS Josef Středula dnes v Právu a Radiožurnálu vytáhl do boje za zbourání Horního Jiřetína a Černic. Pokusil se přitom zaštítit i údajnými zájmy obyvatel Horního Jiřetína. Starosta Horního Jiřetína Vladimír...

Litvínov povede ANO společně s KSČM a STAN

21.10.2014 02:14
V Litvínově na Mostecku se na koaliční spolupráci dohodli zástupci vítězného hnutí ANO 2011 s pěti mandáty ve třiadvacetičlenném zastupitelstvu, KSČM a hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Tyto subjekty mají po čtyřech mandátech. Strany se shodují na potřebě zachovat limity těžby...

Limity těžby na Velkolomu ČSA opět na scéně aneb zasedá-li Tripartita za účasti prezidenta Zemana, jde o obecné ohrožení?

20.10.2014 02:16
Ing. arch. Martin Říha   Jak jsme se dnes mohli dozvědět z České televize, odboráři, podnikatelé, vláda i prezident Zeman si na dnešním zasedání Tripartity, kde byl hostem, opět vzpomněli na Severočeskou hnědouhelnou pánev. Nikoliv v tom žádoucím smyslu, jak konečně tuto oblast...

Zeman je přesvědčen o tom, že se limity těžby uhlí prolomí

20.10.2014 02:13
Praha - Prezident Miloš Zeman je přesvědčen o tom, že se v Česku "dříve či později" prolomí limity těžby uhlí. Podpořil by k této otázce konání referenda v Ústeckém kraji. Řekl to po své dnešní návštěvě tripartity. Ta by měla o energetické koncepci a surovinové politice státu jednat 1. prosince. Po...

Slíbili novou vesnici, dali panelák, vzpomínají lidé ze zbourané obce

19.10.2014 02:07
V jízdárně teplického zámku začala výstava Radovesice - příběh jedné zmizelé vesnice. Obec, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1254, přestala oficiálně existovat 15. února 1971. Společně s Hetovem, Dřínkem, Lískovicemi a Chotovenkou musela ustoupit výsypce velkolomu Maxim...

Severočeské doly propustí na 400 lidí, nařídil to ČEZ

16.10.2014 02:09
Ústecký kraj - Akciová společnost ČEZ z pozice většinového vlastníka nařídila propouštění 273 zaměstnanců společnosti Severočeské doly a dalších 130 zaměstnanců v jejich dceřiných společnostech v Ústeckém kraji. Další pracovní místa ruší v Děčíně a Ostravě z důvodu centralizace některých...