Objasnění divoké privatizace mosteckých dolů dál vázne. Švýcaři mlčí

16.04.2010 19:22

iHNed.cz, Marek  Pokorný, Zuzana Kubátová

Čeští státní zástupci si stěžují: Švýcarští prokurátoři s námi nespolupracují.

Čeští vyšetřovatelé ani po roce od znovuotevření případu nepokročili ve vyšetřování divoké privatizaci Mostecké uhelné společnosti – dnes Czech Coal - koncem devadesátých let. Švýcarská prokuratura jim totiž prý odmítá poskytnou doklady, které by umožnily případ uzavřít.

Tento týden se proto do případu vložila i Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, která se kvůli tomu sešla s generálním prokurátorem Švýcarské konfederace.

„Schůzka byla ve čtvrtek. Řešily se na ní kroky k efektivní realizaci mezinárodní justiční spolupráce,“ potvrdila mluvčí Vesecké Renata Malinová, ale protože je případ stále otevřen, odmítla uvést podrobnosti. Schůzka se podle ní ale týkala i jiných případů.

Tenkrát v osmadevadesátém

O vliv v druhé největší hnědouhelné firmě v zemi přišel český stát v roce 1998, kdy ji ovládl Appian Group. Ten skoupil akcie Mostecké a vyšachoval stát, který měl jen 46 procent akcií.

Vláda kontrovala a obvinila management Mostecké z toho, že stojí za oním investorem. Společnost prý koupili za miliardy, jež si doly ukládaly na rekultivace - tedy budoucí nápravu krajiny po těžbě.

Policie ale podezření nedokázala potvrdit. Klíč totiž ležel ve Švýcarsku - tam si doly v devadesátých letech uložily uvedené miliardy. A důkaz, že jde o stejné peníze, za které Appian doly koupil, se policii nepodařilo získat.

»Do Švýcarska šlo několik žádostí o objasnění těch převodů, ale vždy odpověděli, že je to bankovní tajemství,« uvedla tehdy HN mostecká státní zástupkyně Eva Vetýšková, která proto případ odložila.

Nám neřekli, sami vyšetřovali

Zvrat přišel předloni v létě, kdy naopak švýcarská strana požádala Česko o výslechy tehdejších manažerů hutí a ze žádosti vyplynulo, že je podezírá z praní špinavých peněz.

A že na švýcarských bankovních účtech úřady obstavily 700 milionů švýcarských franků (přes 12 miliard korun), které podle jejich závěrů byly vyprány řetězcem obchodů a sloužily k ovládnutí dolů.

Čeští vyšetřovatelé proto loni na jaře případ znovu otevřeli, ale zatím se příliš daleko nedostali. Chybí jim totiž dokumenty o převodech, které shromáždili Švýcaři. „Požádali jsme je o právní pomoc, ale nedostali jsme odpověď,“ říká náměstkyně Krájského státního zástupce v Ústí nad Labem Lenka Bradáčová.

A s žádostmi neuspěli ani žalobci Vrchního státního zastupitelství v Praze, kteří poté dozorování vyšetřování převzali.

My posíláme, oni nic

„Všechny požadavky švýcarské strany jsou průběžně plněny tak jak nám je posílají. Naopak odpovědi na naše žádosti o pomoc dosud nepřišly,“ uvádí mluvčí Vrchního státního zastupitelství Irena Válová. Česká policie totiž například pro Švýcary vyslýchá svědky i podeřelé. „Bylo by načase, kdyby i od nich konečně něco přišlo,“ dodala.

Sami Švýcaři nechtějí kauzu komentovat. Tamní prokuratura již přitom loni na jaře uzavřela předběžné šetření a případ předala Úřadu soudního vyšetřování.

"Případem se zabýváme, ale dokud nebude vyšetřování uzavřeno, nelze k němu podávat žádné informace," sdělil HN v telefonickém rozhovoru soudce Gérard Sautebin, který kauzu Mostecké uhelné v loňském roce z generální prokuratury převzal.

Podle Válové však to, co nyní řeší Švýcaři, není přímo tunelování Mostecké uhelné. „Ty případy spolu sice souvisí, ale stejné kauzy to nejsou,“ upozornila.

Doly nyní vlastní společnost Czech Coal, kterou ovládá finančník Pavel Tykač spolu s Petrem Pudilem a Vasilem Bobelou. Zatímco Tykač do firmy přišel až v roce 2006, zbylí dva v Mostecké uhelné a firmách kolem ní v době divoké privatizace figurovali.

Zpět

Novinky

Stroj času: Jiřetín slaví 750 let, prezident Zeman ho chce pohřbít

07.11.2013 17:15
Kdo zná Horní Jiřetín z konce 80. let, musí hned vidět rozdíl. Z šedivé obce, kterou měl pohřbít povrchový důl, je město s budoucností. Vyrostly nové domy, ty staré dostávají nový kabát, opravily se chodníky, obnovují silnice. Ale pro prezidenta Miloše Zemana je Jiřetín pořád na odpis. Těžba uhlí...

Ekologické organizace požadují přepracování energetické koncepce

06.11.2013 18:47
Ekologické organizace požadují, aby ministerstvo životního prostředí vrátilo ministerstvu průmyslu k přepracování aktualizaci státní energetické koncepce, jejíž dopady na životní prostředí právě posuzuje.  Ministerstvo průmyslu totiž opakovaně nerespektuje zákonný požadavek na důkladné...

Starosta Litvínova: Limity těžby pracovní místa chrání

31.10.2013 17:20
Litvínov - Milan Štovíček, starosta Litvínova, hovořil mezi čtyřma očima s prezidentem Milošem Zemanem. Stalo se tak v rámci prezidentské návštěvy v Ústeckém kraji v minulém týdnu. Čeho se váš rozhovor s prezidentem týkal? „Hlavním tématem byly územní limity těžby uhlí. Vysvětlil jsem...

Miloš Zeman opět „nezklamal“ - ani ta nejhorší očekávání

25.10.2013 17:41
Ing. arch. Martin Říha Se zájmem jsem si dnes po poledni počkal na tiskové prohlášení Miloše Zemana po návštěvě Ústeckého kraje, protože jsem tušil, že vysloví svůj názor i na otázku dalšího respektování nebo prolomení tzv. „územních ekologických limitů těžby“ na Velkolomu Čs. armády. Dočkal...

Zeman podpořil prolomení limitů těžby hnědého uhlí na severu Čech

24.10.2013 17:39
Prolomení limitů těžby hnědého uhlí v Ústeckém kraji podpořil prezident Miloš Zeman. "Prezident nemá být mlčící sfinga," řekl. Bez prolomení limitů by podle něj mohlo přijít o práci až 8 500 lidí na Mostecku. Pokud by se limity těžby uhlí posunuly, byla by podle něj Česká republika podstatně méně...

Akademici se postavili politikům. Neprolamujte těžební limity, žádají

26.09.2013 07:09
Akademie věd se znovu vyslovila proti prolomení limitů, které zapovídají rozšiřování těžby na Mostecku. Po pokračování těžby naopak volají těžaři a politici z ČSSD a KSČM, kteří svůj postoj zopakovali na startu volební kampaně. Podle akademie lze přitom pracovní místa zajistit...

Územní ekologické limity těžby v Severočeské hnědouhelné pánvi – rok 2013 (autor: Ing. arch. Martin Říha)

24.09.2013 21:39
Zásoby hnědého uhlí v Severočeské hnědouhelné pánvi (dále jen SHP), uzavřené mezi Krušnými horami, Doupovskými vrchy a Českým Středohořím, jsou bohatstvím i prokletím tohoto kraje. Dokud se jejich těžba odehrávala hlubinným dolováním, nebo sice povrchově, ale tak, aby nepoškozovala historické...

Aktualizované stanovisko Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR k problematice tzv. „územních ekologických limitů těžby“ v Severočeské hnědouhelné pánvi (SHP)

19.09.2013 17:47
Stanovisko KŽP AV ČR bylo projednáno a schváleno na schůzi KŽP AV ČR v Praze dne 3. 3. 2010. Protože se však ukazuje, že s každou novou vládou, s každým novým ministrem průmyslu a obchodu i životního prostředí, s každou aktualizací státní energetické politiky jsou Územní...

DEN PRO LIMITY

19.09.2013 14:00
Tisková zpráva občanského sdružení Litvínov občanům, 22. září 2013 Zachování územních limitů těžby, které od roku 1991 chrání zejména město Horní Jiřetín před zbouráním, bylo hlavním tématem shromáždění, které společně zorganizovala občanská sdružení Litvínov občanům, Kořeny a Testament. Několik...

Fosilní miliardáři: tryskáče, vily, zlaté řády a represe

26.08.2013 19:22
Komu a proč zbytečně platíme za svou závislost na stále dražších fosilních palivech. Šedesát tisíc korun ročně platí průměrně české domácnosti zejména za silnou závislost naší země na drahých fosilních palivech. Několika nejbohatším fosilním baronům tak posílají každý rok za energie stovky...