Obec Horní Jiřetín je ohrožena pokračováním těžby hnědého uhlí za současné územní limity. Tošovský chce počkat na to, jak dopadnou politická jednání o případném prolomení limitů. Dosud se o limitech nerozhodlo, nelze proto přistupovat k investicím Horního Jiřetína jako k plýtvání penězi, píše Paroubek v dnešním otevřeném dopisu ministrovi.    

Tošovský v několika dopisech žádal ministerstvo životního prostředí, aby neposílalo Hornímu Jiřetínu přes 200 milionů korun na novou kanalizaci a čističku odpadních vod. Ministerstvo životního prostředí i Horní Jiřetín odklad přidělení dotace odmítají, rozhodne o ní ministerstvo financí.    

Občané si to zaslouží, říká Paroubek

"Občané Horního Jiřetína nejsou občany druhé kategorie a nejen s ohledem na prostředí, ve kterém žijí, si takové jednání, které v nich vzbuzuje nejistotu, nezaslouží," uvedl Paroubek.

Připomněl, že ČSSD prosazuje v uspořádání krajského referenda o limitech. Bez kladného výsledku referenda a bez finančního vyrovnání s občany dotčených obcí nebude podle něj ČSSD prolomení těžebních limitů prosazovat. Paroubek vede v Ústeckém kraji kandidátku ČSSD pro květnové volby do Poslanecké sněmovny.    

Projekt za zhruba 290 milionů korun je podle místostarosty Horního Jiřetína Vladimíra Buřta dobře připravený, obec dokončuje podklady ke stavebnímu povolení. "Splnili jsme všechny podmínky, abychom dotaci 232 milionů korun mohli získat. Většina peněz je navíc z EU, SFŽP má přispět asi 13 miliony korun," vysvětlil. Intervenci Tošovského odsoudil.

Autor: mab, čtk