Česko propáslo možnost domoci se švýcarských miliard
14.11.2011 09:16
Praha - Česku se vzdaluje možnost, že dosáhne na miliardy zmrazené na účtech ve Švýcarsku v souvislosti s vyšetřováním transakcí v kauze divoké privatizace Mostecké uhelné.
Podle Nejvyššího státního zastupitelství se už český stát může domáhat náhrady škody pouze v civilním řízení.
Švýcarské orgány přitom Česko vyzývaly, aby se k trestnímu řízení, v níž bylo obžalováno šest Čechů, pravděpodobně bývalých manažerů Mostecké, připojilo jako poškozený subjekt. Nestalo se tak.
Peníze tak mohou propadnout švýcarské justici. Příhlísit se o ně také může nástupnická společnost Mostecké, Czech Coal miliardáře Pavla Tykače.
Svým nezájmem o vstup do vyšetřování se česká strana připravila o možnost čerpat z vyšetřovacího spisu, který už prokuratura odeslala na Federální trestní soud v Bellinzoně. Je velmi pravděpodobné, že se v těchto šanonech nacházejí klíčové informace ohledně politicky citlivé kauzy Mostecké uhelné, kterou provází podezření z korupce.
Čtěte více:
Nevyslyšená žádost
Obstavených 700 milionů franků (dvanáct miliard korun) mělo údajně sloužit k ovládnutí dolů. Prostředky však mají pocházet z peněz původně určených na rekultivaci krajiny po těžbě uhlí.
"Podle informace, kterou jsme ověřili u styčného důstojníka švýcarského velvyslanectví, byla v trestní věci, která je vedena ve Švýcarsku, podána obžaloba. Česká republika může o náhradu škody usilovat již pouze v civilním řízení," sdělila Aktuálně.cz mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová.
"Možnosti dalšího postupu intenzivně zkoumáme," dodala.
Bližší informace mluvčí zatím nesdělila. S případem se nyní seznamuje nově pověřený šéf Vrchního státního zastupitelství v Praze Stanislav Mečl.
"Už je trochu pozdě"
Záležitostí se zabývá ministerstvo financí, které má na starosti správu státního majetku. Úřad ministra Miroslava Kalouska však od středy do pátku na otázky Aktuálně.cz týkající se vyšetřování MUS neodpovědělo.
"Jsme v situaci, kdy je trochu pozdě. Už se dokonce do trestního řízení zřejmě přilásit nemůžeme, protože už byl zahájen soud. Můžeme se přihlásit pouze do civilního řízení, což už je komplikovanější proces," uvedla v neděli v Otázkách Václava Moravce vicepremiérka Karolina Peake.
Ta dále v ČT uvedla, že v pátek ji švýcarská strana ve věci vyšetřování privatizace Mostecké uhlené oslovila. Věcí se má v nadcházejícím týdnu zabývat vláda.
"V tomto trestním řízení, které probíhá ve Švýcarsku a které je nyní ve stádiu po podání obžaloby, zřejmě neshledává česká strana důvod pro to, aby tam stát vystupoval jako poškozený," interpretuje postoj českého státu právník Tomáš Sokol.
Švýcarský systém
Podle Sokola se v českém justici může ten, kdo se cítí být poškozený, přihlásit k trestnímu řízení až do zahájení hlavního líčení, tedy i po podání obžaloby. Švýcarsko však podle něj může mít jiné formální předpisy.
Švýcarská prokuratura Česko údajně opakovaně vyzývala, aby do vyšetřování jako poškozený subjekt vstoupilo.
Týdeník Respekt napsal, že žádost švýcarských vyšetřovatelů už loni v dubnu dorazila právě k Mečlovu předchůdci, odvolanému Vlastimilu Rampulovi.
Český distanc od spisu
Švýcarská prokuratura před měsícem obžalovala šestici českých manažerů, kteří stáli za privatizací Mostecké uhelné. Má jít o manažery Antonína Koláčka, Luboše Měkotu, Marka Čmejlu, Oldřicha Klimeckého, Petra Krause a Jiřího Diviše.
Podle předsedy Věcí veřejných Radka Johna vzbuzuje údajná neochota českých orgánů spolupracovat na vyšetřování se Švýcary podezření, že se česká strana chtěla vyhnout novým poznatkům o možné korupci během privatizace, kterou vedla vláda Miloše Zemana.
"Jiný důvod, proč se nepřipojit k vyšetřování, než je ten politický, ani naši právníci nenašli. Toto podezření je potřeba vyvrátit," uvedl John.
Vyšetřování společnosti, jejíž jméno federální prokuratura v Bernu neuvádí, Švýcaři otevřeli v červnu 2005 kvůli podezření, že ze společnosti byly přes vedení firmy nelegálně vyvedeny peníze. Významná část majetku byla podle obžaloby převedena do Švýcarska a "vyprána".
V této souvislosti vyšetřovatelé prověřili stovky bankovních kont a zablokovali kolem 600 milionů švýcarských franků (téměř 12,2 miliardy korun). Obžaloba zahrnuje skutky kvalifikované jako praní špinavých peněz, nekalá správa, podvod a falšování listin.
Švýcarští prokurátoři několikrát navštívili Prahu kvůli výslechům, například expremiéra Zemana a členů jeho někdejší vlády.
———
ZpětNovinky
V Litvínově dostaly strany podporující prolomení limitů těžby jen 22 procent hlasů
11.10.2014 19:38
Na radnici může vzniknout protiuhelná i prouhelná koalice
Litvínov, 11. října 2014 – Strany, které odmítají prolomení limitů těžby hnědého uhlí, získaly v Litvínově ve volbách 47 procent hlasů, zatímco strany otevřeně podporující plány těžebních společností jen 22 procent...
———
Volby v Horním Jiřetíně vyhráli odpůrci těžby
11.10.2014 18:53
V zastupitelstvu získaly jasnou většinu strany, které bojují za záchranu města
Horní Jiřetín, 11. října 2014 – Volby v Horním Jiřetíně jasně vyhráli odpůrci těžby: z celkového počtu 11 mandátů získali 7 míst (1). Pohodlně tak dokáží sestavit povolební „protiuhelnou“ koalici....
———
Den pro limity v Litvínově již potřetí
07.10.2014 14:00
V úterý 7. října 2014 se konal v Litvínově již třetí Den pro limity – akce nevládních ekologických organizací, zástupců samospráv, sdělovacích prostředků a aktivních lidí, kterým není lhostejný osud kraje tolik poznamenaného povrchovou těžbou uhlí, že dokáží veřejně vyjádřit podporu zachování...
———
Litvínovská opozice utekla před názorem občanů
12.09.2014 15:56
Vyjádření o. s. Kořeny k jednání opozičních zastupitelů na zastupitelstvu 11.9.2014
Groteskní a zároveň smutné představení předvedli na včerejším zastupitelstvu zástupci stran ČSSD, SNK-ED, TOP09 a Otevřenou radnici. Zatímco veřejně se tváří zejména ČSSD, že je pro přímou demokracii a dokonce...
———
Radní Litvínova referendum chtějí, teď jsou na řadě zastupitelé
08.09.2014 06:43
Litvínov – Litvínovští radní na svém posledním jednání podpořili myšlenku starosty Milana Šťovíčka, aby se v rámci říjnových komunálních voleb v Litvínově zároveň uskutečnilo referendum, při němž by obyvatelé vyjádřili svůj postoj k limitům a hazardu. Ve čtvrtek bude o referendu...
———
OBČANÉ LITVÍNOVA MOHOU PODPOŘIT VYPSÁNÍ REFERENDA K OTÁZCE LIMITŮ TĚŽBY A PROVOZOVÁNÍ HAZARDU
05.09.2014 09:25
Tisková zpráva přípravného výboru, 5.9.2014
Několik let trvající diskuse nad prolomením limitů těžby a přiblížení povrchového velkolomu ČSA na 500 m k Litvínovu je bezesporu stěžejní otázkou další budoucnosti Litvínova, která rezonuje na Mostecku již mnoho let. Podle jedné...
———
Občane, chceš referendum? V Litvínově se rozjela nová petice
02.09.2014 10:35
Litvínov – Nenápadná litvínovská hospůdka Mlsnej kocour se může zapsat do historie města, a to jako základna rozsáhlé akce, která možná v budoucnosti určí další kroky města. Právě tady se totiž zrodil nápad zorganizovat petici, jejímž cílem je ukázat politikům, že občané chtějí referendum, při...
———
Vavrouškovu cenu dostal bojovník proti těžbě v severních Čechách
05.06.2014 22:01
Praha - Za celoživotní ochranu životního prostředí v Severočeské hnědouhelné pánvi i záchranu zámku Jezeří dostal dnes Cenu Josefa Vavrouška soukromý zemědělec Petr Pakosta. Odborná porota ocenila také jeho aktivity pro obnovu osídlení a lesů na Krušných horách nejen na Mostecku. Pakosta ocenění...
———
Ministr Mládek: O limitech rozhodneme možná už příští rok
07.03.2014 17:37
Horní Jiřetín, Litvínov - Jan Mládek přijel na sever Čech na doporučení svého externího poradce. Setkal se například s litvínovským starostou Milanem Šťovíčkem. Známý odpůrce pokračování těžby ale nebyl zdaleka jediným lokálním politikem, s nímž se ministr potkal. V závěru návštěvy...
———
Těžbu uhlí nechceme, vzkazuje v průzkumu více než polovina Jiřetína
25.02.2014 17:54
Praha/Ústí nad Labem - Proti těžbě uhlí v Horním Jiřetíně je zásadně 57 procent obyvatel obce. Zhruba dvě třetiny očekávají, že během nejbližších deseti let budou prolomeny limity těžby uhlí. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM pro společnost Severní energetická. Zrušení limitů by postihlo...