EKONOM: Spalování uhlí i kvůli vývozu elektřiny škodí zdraví. Obírá nás o miliardy

22.04.2013 19:10

Jádro prospívá zdraví, naopak spalování uhlí škodí a ročně za něj zaplatíme 73 miliard korun, zjistili vědci. Studie přepočítává finanční dopady poškozeného zdraví.

Ministerstvo zdravotnictví varuje: spalování uhlí škodí vašemu zdraví. Takový nápis by se klidně mohl objevit na všech uhelných elektrárnách v Česku. Ty jsou totiž v průměru odpovědné za 1034 předčasných úmrtí ročně.
 
Zjistila to nejnovější studie Aliance pro zdraví a životní prostředí (HEAL), která vznikla jako odnož unijní Evropské aliance pro zdraví. Analýza mezinárodního sdružení HEAL je oproti jiným studiím unikátní tím, že propočítává také finanční dopady poškozeného zdraví.
 
Tyto skryté náklady spojené se spalováním uhlí dosahují podle studie v celé sedmadvacítce 42,8 miliardy eur ročně. Z toho na Česko připadá 2,84 miliardy eur, tedy v přepočtu 73 miliard korun ročně. Pro srovnání: jde o téměř dvojnásobek částky, kterou Češi letos zaplatí na financování obnovitelných zdrojů energie. Nebo jiné přirovnání: jde o tři čtvrtiny plánovaného schodku státního rozpočtu.
 
Vedle předčasných úmrtí způsobují látky uvolněné při spalování uhlí zvýšenou nemocnost, jejíž vinou v Evropě přicházejí firmy, lidé, stát a zdravotní pojišťovny o miliardy eur. K tomu je třeba přičíst skoro 30 milionů Evropanů trpících astmatem i genetické vady a jiné zdravotní potíže u novorozenců.
 
Debata se v minulém desetiletí točila hlavně okolo emisí oxidu uhličitého a jeho dopadu na globální oteplování. Studie z poslední doby však cílí na jiné zplodiny, jejichž dopad na lidské zdraví je bezprostřední a ničivý. Při spalování uhlí se totiž do ovzduší uvolňují nebezpečné drobné prachové částice, rtuť, dioxiny či aromatické uhlovodíky.
 
V exhalacích vzniklých spalováním uhlí lze najít téměř celou periodickou tabulku prvků. "Nejhorší dopady na lidské zdraví mají jemné prachové částice o průměru do 10 mikrometrů, které se udrží ve vzduchu a dají se vdechnout. Navíc slouží jako nosič dalších škodlivin," říká Miroslav Šuta z občanského sdružení Centrum pro životní prostředí a zdraví.
 
Část škod by přitom šlo odstranit jen tím, že Česko přestane být masivním vývozcem elektřiny. Jen loni se v Česku z uhlí vyrobilo 48 miliard kilowatthodin elektrické energie, přičemž kladné saldo mezi vývozem a dovozem proudu přesáhlo 17 miliard kilowatthodin.
 
 
 
- Které české elektrárny představují největší zdroje polétavého prachu?
 
- A jak vypadá uhelná budoucnost Česka?
 
Odpovědi na tyto otázky najdete v novém čísle týdeníku Ekonom, které vyšlo ve čtvrtek 18. března.
 
 
 
Zpět

Novinky

Tisková zpráva základních organizací Strany zelených v Litvínově a v Mostě

05.03.2007 17:18
  Tisková zpráva základních organizací Strany zelených v Litvínově a v Mostě   Vedení SZ v Litvínově a v Mostě touto cestou reaguje na vyjádření pana ministra Římana ze dne 27.2.2007, kdy při své návštěvě Bíliny připustil možnost prolomení ekologických limitů těžby...

Ministr Říman se plete-limity platí

28.02.2007 17:22
  Vyjádření o.s. Kořeny k výrokům ministra Římana ohledně prolomení limitů těžby ze dne 27.2.2007   Včerejší prohlášení ministra Římana, že navrhuje prolomení limitů těžby na dole Bílina, je porušením programového prohlášení vlády. Ta se zavázala, že těžební limity chránící severočeské...

Ministr Říman-proti programovému prohlášení vlastní vlády chce navrhnout prolomení limitů lomu Bílina

27.02.2007 17:23
  Ekonomické zpravodajství Ekonomika.iHNed.cz  27. 2. 2007  16:37  (aktualizováno: 27. 2. 2007  16:48)   Říman navrhuje částečné prolomení „hnědouhelných limitů“ Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) chce zrušit územní ekologické limity těžby hnědého uhlí...

Václav Havel

08.12.2005 20:08
Hovory z Lán (16.12.1992), Václav Havel o Libkovicích: Hovory z Lán (16.5.1993), Václav Havel o Libkovicích: "... je věcí nás všech, jak vypadá naše země, naše krajina. Jsou to lidé, kteří prostě protestují proti té aroganci průmyslové civilizace, která ničí třetinu naší země, proměňuje ji v...