Rusnok si postavil hlavu. Chce, aby o prolomení limitů rozhodla jeho vláda v demisi
03.12.2013 17:49Vláda v demisi se bude zabývat možností prolomení limitů na těžbu hnědého uhlí. Přestože pravděpodobný nový premiér Bohuslav Sobotka žádal prezidenta Miloše Zemana, aby tlačil na odložení zásadního rozhodnutí, premiér v demisi Jiří Rusnok trvá na svém.
Vláda Jiřího Rusnoka se bude zabývat možností případného prolomení limitů těžby hnědého uhlí. Pokračovat bude dál v práci na změnách energetické koncepce Česka. Žádali o to v úterý zástupci zaměstnavatelů a odbory. Po jednání s nimi to novinářům řekl premiér Jiří Rusnok.
Tripartita jednala i o situaci ve zdravotnictví či o školské novele. Podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky by Rusnokův kabinet v demisi ale žádná strategická rozhodnutí, jako je prolomení limitů, dělat neměl. Sobotka o to požádal minulý týden prezidenta, který vládu jmenoval.
"Budeme se tím ještě zabývat, považujeme to za věc, která svým způsobem nesnese odkladu. Ty politické vlády pro mne ne z úplně jasného důvodu mají obavu ze symbolických věcí, jako jsou limity," uvedl Rusnok.
Kabinet podle něj "nějakým způsobem rozhodne" po diskusi a vyhodnocení podkladů. Kdy by se měla vláda limity zabývat, Rusnok neupřesnil.
Podle premiéra v demisi limity po novele horního zákona "faktický význam" nemají. Obyvatele před těžbou a jejími dopady prý chrání právě tato norma.
Rusnok míní, že pokud by se těžba utlumovala, hrozí sociální problémy a vznik "celého vyloučeného regionu". Energetika je významný zaměstnavatel. Třetina domácností má dálkové topení a ohřev vody, surovinou je většinou hnědé uhlí.
Rusnok ustupuje firmám i odborům
O prolomení limitů těžby stojí zástupci firem i odbory. "Požádali jsme vládu, aby o problematice prolomení limitů uvažovala a zkusila s tím něco udělat," řekl místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Václav Pícl.
Podle Rusnoka zaměstnavatelé i předáci na úterním jednání "vehementně upozorňovali" na to, že nová energetická koncepce Česka "nesnese odkladu a je třeba konat dál bez ohledu na politická vyjednávání".
Prezident svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák postup příprav energetické a surovinové politiky chválil. Dodal, že nyní se čeká na ekonomickou analýzu o dopadech na byznys, obce a jejich obyvatele.
Bývalý premiér a předseda Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek ČTK sdělil, že bez uhlí za limity nepůjdou zajistit dodávky tepla téměř třem milionům lidí v přibližně 30 městech Česka.
Jeho náhrada znamená zhruba zdvojnásobení ceny tepla postupně už od roku 2015. Stát ovšem musí zaručit, že toto uhlí teplárny skutečně přednostně dostanou, a to za rozumnou cenu, upozornil Topolánek.
Jednalo se i o zdravotnictví
Tripartita se věnovala také situaci ve zdravotnictví. Podle Pícla i přes zvýšení plateb pojistného od státu za děti, důchodce či nezaměstnané a přes půjčky Všeobecné zdravotní pojišťovně budou příští rok chybět v systému miliardy korun. Dál tak hrozí zavírání některých nemocnic, řekl místopředseda odborů.
Zaměstnavatelům vadí také zbrzdění elektronizace ve zdravotnictví. Dnes žádali i o to, aby vláda do sněmovny co nejdřív poslala novelu školského zákona a novelu o vysokých školách. Premiér to přislíbil.
Tripartita dnes měla jednat i o situaci v dopravě, o mýtném či o řešení problémů ČD Cargo. Bod nakonec z programu vyřadila. Ministr Zdeněk Žák se věnuje spíš odvolávání, kritizoval šéfa resortu dopravy Hanák.
Pro Rusnokův kabinet v demisi bylo dnešní tripartitní jednání zřejmě poslední. Na příští zasedání by už mohli přijít noví ministři. Kdy se budoucí vláda, zaměstnavatelé a odboráři sejdou, by mělo rozhodnout předsednictvo tripartity nejspíš 10. ledna.
———
ZpětNovinky
Tisková zpráva základních organizací Strany zelených v Litvínově a v Mostě
05.03.2007 17:18———
Ministr Říman se plete-limity platí
28.02.2007 17:22———
Ministr Říman-proti programovému prohlášení vlastní vlády chce navrhnout prolomení limitů lomu Bílina
27.02.2007 17:23———