Uhlíková bublina stáhne svět do další krize, tvrdí britská studie i velké banky
22.04.2013 19:07
Sázka na fosilní paliva se nevyplatí. Londýnský think-tank varuje, že až 80 procent těchto paliv se nebude moci spálit kvůli snaze zpomalit globální oteplování. Hrozí tak možná ekonomická krize.
Nenápadně a potichu míří svět nejspíš k další velké ekonomické krizi. Důvodem má být podle londýnského think-tanku Carbon Tracker to, že akciové trhy nafouknou do bilionů dolarů bublinu kolem investic do fosilních paliv.
Kvůli přecenění zásob ropy, uhlí a zemního plynu – a tím i společností, které tyto fosilní paliva těží – se nebezpečně nafukuje další bublina.
Podle zprávy Carbon Tracker totiž budou muset nejméně dvě třetiny těchto rezerv zůstat pod zemí. To kvůli mezinárodní dohodě s cílem zabránit nebezpečným změnám klimatu.
Pokud se dohoda dodrží, nebude možné tyto rezervy spálit a budou v podstatě bezcenné. To pak povede k masivním ztrátám na akciových trzích. Ty zatím sází na to, že země nebudou v boji proti změně klimatu dělat nic.
"Finanční krize ukázala, co se stane, když se kumulují rizika bez povšimnutí," komentoval studii Nicholas Stern, profesor Londýnské školy ekonomie. Riziko je podle něj obrovské a dodal, že většina investorů a regulačních orgánů to nezvládá řešit.
Varování Sterna a think-tanku Carbon Tracker podporují například banky HSBC, Citi nebo ratingová agentura Standard and Poor's a Mezinárodní energetická agentura. I podle Bank of England je možný propad hodnoty fosilních paliv kvůli snižování globálního oteplování potenciálním systémovým rizikem pro hospodářství.
Vlády významných světových ekonomik se dohodly na omezení růstu globální teploty o dva stupně Celsia. Bez toho by byly dopady oteplování nepředvídatelné a vážné.
Podle Sterna investoři ale těmto plánům na omezení změn klimatu nevěří. "Nemohou tomu uvěřit a myslí si, že nyní jsou trhy na rozumné hodnotě," dodal Stern. S tím souhlasí i James Leaton z Carbon Tracker a bývalý konzultant PwC. "Uvěří regulaci životního prostředí, až ji uvidí," uvedl Leaton.
Banka HSBC upozornila, že 40 až 60 procent tržní kapitalizace ropných společností a těch, které těží zemní plyn, je přímo ohroženo uhlíkovou bublinou, dvě stě největších společností v oboru přitom nyní má hodnotu čtyř bilionů dolarů.
"Je šokující vidět tato čísla, která jsou horší, než si lidé uvědomují. Riziko je obrovské, ale mnoho asset manažerů si myslí, že mají dost času. Myslím, že se mýlí," uvedl Jens Peers, šéf investiční divize finanční společnosti Natixis.
———
ZpětNovinky
Tisková zpráva základních organizací Strany zelených v Litvínově a v Mostě
05.03.2007 17:18
Tisková zpráva základních organizací Strany zelených v Litvínově a v Mostě
Vedení SZ v Litvínově a v Mostě touto cestou reaguje na vyjádření pana ministra Římana ze dne 27.2.2007, kdy při své návštěvě Bíliny připustil možnost prolomení ekologických limitů těžby...
———
Ministr Říman se plete-limity platí
28.02.2007 17:22
Vyjádření o.s. Kořeny k výrokům ministra Římana ohledně prolomení limitů těžby ze dne 27.2.2007
Včerejší prohlášení ministra Římana, že navrhuje prolomení limitů těžby na dole Bílina, je porušením programového prohlášení vlády. Ta se zavázala, že těžební limity chránící severočeské...
———
Ministr Říman-proti programovému prohlášení vlastní vlády chce navrhnout prolomení limitů lomu Bílina
27.02.2007 17:23
Ekonomické zpravodajství
Ekonomika.iHNed.cz 27. 2. 2007 16:37 (aktualizováno: 27. 2. 2007 16:48)
Říman navrhuje částečné prolomení „hnědouhelných limitů“
Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) chce zrušit územní ekologické limity těžby hnědého uhlí...
———
Václav Havel
08.12.2005 20:08
Hovory z Lán (16.12.1992), Václav Havel o Libkovicích:
Hovory z Lán (16.5.1993), Václav Havel o Libkovicích: "... je věcí nás všech, jak vypadá naše země, naše krajina. Jsou to lidé, kteří prostě protestují proti té aroganci průmyslové civilizace, která ničí třetinu naší země, proměňuje ji v...