Vláda odmítla chránit Horní Jiřetín před těžbou uhlí. Její postup ostře kritizoval bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík.

12.01.2010 13:29

Vláda odmítla chránit Horní Jiřetín před těžbou uhlí

Pavel Baroch, Aktualne.cz, 11.1.10 

Praha - Fischerova vláda odmítla poslanecký návrh novely horního zákona, jehož smyslem bylo více ochránit Horní Jiřetín a další obce před těžbou uhlí.

V krátké době je to už podruhé, co kabinet odmítl tuto předlohu. Nejprve v listopadu stáhl ze sněmovny novelu, kterou schválila ještě Topolánkova vláda, teď se postavila proti obdobnému poslaneckému návrhu.

Vládní rozhodnutí ostře kritizoval poslanec Strany zelených a někdejší ministr životního prostředí Martin Bursík, který návrh novely neúspěšně prosazuje už více než rok. Bursík obvinil vládu, že jde na ruku těžařům a společnosti ČEZ.

Dokumenty za 10 milionů

Novela stanovuje roční lhůtu, do kdy musí těžební firma předložit všechny potřebné podklady k tomu, aby úřady mohly rozhodnout o případném odpisu zásob. Pokud by to těžař neudělal, hrozila by mu až desetimilionová pokuta.

V platném znění horního zákona jakákoli lhůta i sankce chybí, takže ministerstvo životního prostředí už roky marně žádá po Litvínovské uhelné podklady k tomu, aby mohlo požádat o odpis zásob pod Horním Jiřetínem a Černicemi.

Čtěte dále

"Namísto, aby vláda prosazovala vymahatelnost práva, jde na ruku těžebním organizacím a ČEZu. Ty jsou tímto rozhodnutím vlády o další krok blíže k prolomení územně ekologických limitů těžby, zbourání obcí Horní Jiřetín a Černice a pokračování v komunistické devastaci krajiny severních Čech. Ohroženy jsou i obce v podhůří Beskyd," řekl Aktuálně.cz exministr Bursík.

Vítězství ministra průmyslu

V souboji o novelu horního zákona naopak už podruhé zvítězil ministr průmyslu Vladimír Tošovský, který ve vládě uspěl se svou argumentací, že přijetí předlohy by šlo proti jeho návrhu státní energetické koncepce.

V ní Tošovský počítá s tím, že se Jiřetín i Černice zbourají a uhlí pod nimi vytěží.

Kabinet se k tomuto názoru přiklonil. "Vláda považuje za nezbytné vyčkat přijetí Státní surovinové politiky a aktualizované Státní energetické koncepce, ve které je pro zajištění dlouhodobé energetické bilance ČR se zásobami uhlí počítáno," uvádí se v usnesení vlády. 

Vláda pomáhá těžařům, tvrdí Bursík

Podle exministra Bursíka se vláda tímto krokem prakticky spojila s těžaři.

"Premiér Fischer by měl opravit svoji dosavadní argumentaci, že tato vláda neprolomí ekologické limity těžby na argumentaci, že tato vláda aktivně spolupracuje na budoucím prolomení ekologických limitů těžby," tvrdí Bursík.

Proti tomu se ohradil vládní předseda Jan Fischer. "Zásadně odmítáme podezření, že je vláda ve vleku jakýchkoliv lobbistických skupin," prohlásil premiér.

Přestože vláda s novelou nesouhlasí, sněmovna se jí i tak bude zabývat. "To téma bude dále pokračovat i při projednání Státní energetické koncepce," řekl současný ministr životního prostředí Jan Dusík, který s novelou naopak souhlasil.

 

Vláda je úplatná ČEZu, tvrdí Bursík

Podle Bursíka vláda zamítavým stanoviskem k novele horního zákona ztratila punc nevinnosti.

Prvnizpravy.cz, 12. ledna 2010 - 10:51

Bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) se ostře postavil proti tomu, že vláda přijala zamítavé stanovisko k poslaneckému návrhu horního zákona, který má chránit neprolomení limitů těžby hnědého uhlí. “Vláda tímto rozhodnutím rezignovala na vymahatelnost práva. Je úplatná těžebním společnostem a ČEZu, ztratila důvěryhodnost,” říká Bursík v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Fischerova vláda přijala v pondělí zamítavé stanovisko k vašemu poslaneckému návrhu novely horního zákona. Co tomu říkáte?

Namísto, aby vláda prosazovala vymahatelnost práva, jde na ruku těžebním organizacím a ČEZu. Ty jsou tímto vládním rozhodnutím o další krok blíže k prolomení územne ekologických limitů těžby, zbourání obcí Horní Jiřetín a Černice a pokračování v komunistické devastaci krajiny severních Čech. Ohroženy jsou i obce v podhůří Beskyd. Podkladem pro nekompetentní rozhodnutí vlády byla úcelová a lživá argumentace ministerstva průmyslu a obchodu, které dala vláda přednost před argumentací předkladatelů novely zákona a ministerstva životního prostředí.

Co říkáte slovům v zamítavém vládním stanovisku, že “vláda považuje za nezbytné vyčkat přijetí Státní surovinové politiky a aktualizované Státní energetické koncepce, ve které je pro zajištění dlouhodobě energetické bilance ČR se zásobami uhlí počítáno”?

Tato argumentace ve stanovisku vlády je dokladem toho, že vláda počítá s vyuhlením severočeské pánve za územními ekologickými limity. Bizarní na úcelovém rozhodnutí vlády, která měla až doposud u veřejnosti neprávem punc nevinnosti, jsou argumenty, o které vláda své rozhodnutí opřela. Převzala argumentaci ministerstva průmyslu a obchodu, které uvádí, že přijetí novely zákona by "znamenalo znemožnění naplnění připravované Státní energetické koncepce i progresivní aktualizace surovinové politiky".

Fischerova vláda už jednou stáhla z jednání Poslanecké sněmovny totožný návrh novely horního zákona z dílny Topolánkova vládního kabinetu. Když se nyní proti návrhu postavila opakovaně, změnil jste na ni nějak výrazněji názor?

Fischerova vláda pro mne tímto rozhodnutím onen punc nevinnosti ztratila. Připojila se k organizacím těžícím uhlí a ČEZu v jejich úsilí prolomit ekologické limity těžby a devastovat nadále krajinu severních Čech. Premiér Fischer by měl opravit svoji dosavadní argumentaci, že tato vláda neprolomí ekologické limity těžby na argumentaci, že tato vláda aktivně spolupracuje na budoucím prolomení ekologických limitů těžby. Obce Horní Jiřetín a Černice čekají na odpis zásob dvacet let. Celou tu dobu žijí jejich obyvatelé ve strachu, že budou muset ustoupit povrchové těžbě uhlí. Tady nejde o téma neschválení jednoho poslaneckého návrhu zákona, ale o jasné přiklonění se vlády k partikulárním zájmům těžařů a energetiků. Vláda rezignovala na obhajobu veřejného zájmu.

I přes negativní stanovisko vlády bude návrh vaší novely projednávat Poslanecká sněmovna. Vedle zelených se k ní přihlásili také zástupci dalších stran - poslanci Libor Ambrozek (KDU-ČSL) a Kateřina Konečná (KSČM). Co je cílem návrhu novely?

Opravit nedostatky stávajícího platného znění horního zákona. Podle platného zákona je těžební organizace povinna předložit podklady pro odpis zásob ložiska nerostné suroviny v případě, že návrh na odpis pod orgán státní správy na úseku životního prostředí. Tato povinnost je však v současné době nevymahatelná, protože zákon nestanoví lhůtu, do kdy musí těžař podklady předložit. Nelze ani uložit pokutu. Těžební organizace si jsou této mezery zákona vědomy a využívají ji.

(ac, foto: arch.)
Zpět

Novinky

Města Litvínov a Horní Jiřetín odmítají likvidaci hlubinného dolu Centrum

06.05.2013 20:12
Společná tisková zpráva měst Horní Jiřetín a Litvínov ze dne 6. května 2013 Města Litvínov a Horní Jiřetín dnes odeslala Obvodnímu báňskému úřadu svůj důrazný nesouhlas s likvidací hlubinného dolu Centrum, o kterou usiluje její majitel, společnost Czech Coal. Jedná se o poslední hnědouhelný...

EKONOM: Spalování uhlí i kvůli vývozu elektřiny škodí zdraví. Obírá nás o miliardy

22.04.2013 19:10
Jádro prospívá zdraví, naopak spalování uhlí škodí a ročně za něj zaplatíme 73 miliard korun, zjistili vědci. Studie přepočítává finanční dopady poškozeného zdraví. Ministerstvo zdravotnictví varuje: spalování uhlí škodí vašemu zdraví. Takový nápis by se klidně mohl objevit na všech uhelných...

Uhlíková bublina stáhne svět do další krize, tvrdí britská studie i velké banky

22.04.2013 19:07
Sázka na fosilní paliva se nevyplatí. Londýnský think-tank varuje, že až 80 procent těchto paliv se nebude moci spálit kvůli snaze zpomalit globální oteplování. Hrozí tak možná ekonomická krize.   Nenápadně a potichu míří svět nejspíš k další velké ekonomické krizi. Důvodem má být podle...

Litvínovská uhelná chce prolomit limity, aby udržela zaměstnanost

19.04.2013 19:05
Těžební společnost Litvínovská uhelná bude usilovat o prolomení těžebních limitů. Slibuje si od toho zachování pracovních míst a rozvoj regionu. V rozhovoru pro ČTK to řekl spolumajitel Litvínovské uhelné Jan Dienstl. Podle něj by těžba za limity zabránila dalšímu propouštění mnoha...

V Česku se hledají dva miliony tun hnědého uhlí. Zn.: Rychle

27.03.2013 13:02
Prodej elektrárny Chvaletice zahýbal českým hnědouhelným trhem. Nový vlastník, Litvínovská uhelná, pro ni hledá dva miliony tun uhlí. Původní majitel ČEZ rozhoduje, co udělá s ušetřenými 2,5 miliony tun. Tím, kdo na transakci prodělá, je Energetický a průmyslový holding, kterému budou brzy chybět...

Chvaletice má živit uhlí ze zakázané zóny

26.03.2013 13:21
Litvínovská uhelná se stále snaží najít uhlí pro elektrárnu Chvaletice, kterou minulý týden koupila od společnosti ČEZ. Malou část ze dvou až tří milionů tun potřebného uhlí ročně koupí od bývalé sestry z holdingu Czech Coal, Vršanské uhelné. Zbytek hodlá najít ve vlastním dolu ČSA, především v...

Teplárníci: Czech Coal vodil za nos teplárny i ministerstvo

21.03.2013 13:08
Místopředseda představenstva Czech Coalu a spolumajitel Litvínovské uhelné Jan Dienstl odmítá obavy o osud českého trhu s uhlím s tím, že jeho společnost hodlá nadále plnit všechny nasmlouvané dodávky zákazníkům. Teplárníci ho však viní z toho, že Czech Coal zatajil odběratelům značné dodatečné...

Obchod za miliardy. Tykač prodal důl, který zásobuje české teplárny

19.03.2013 14:17
Česko bude mít dva nové velké uhlobarony: Jana Dienstla a Tomáše Fohlera. Bývalý finančník Pavel Tykač, který ovládá těžební firmu Czech Coal, jim totiž prodal část své skupiny, a to společnost Litvínovská uhelná. Ta ovládá Důl ČSA, který zásobuje uhlím velkou část tuzemských...

Švýcarsko zablokovalo Tykačovi zlato a účty za 19 miliard korun

18.03.2013 21:09
  Švýcarské úřady prý zaznamenaly pohyb zlata mezi bankami loni v lednu a vyhodnotily jej jako podezřelý. Kromě zlata zmrazily následně také několik účtů, celkem údajně 19 miliard korun, píše Respekt s odvoláním na aktéry případu, kteří údajně promluvili za slib zachování anonymity. Čeští ani...

Drobní miliardáři, plačte!

17.03.2013 14:20
Otec třetí vlny kuponové privatizace Pavel Tykač má zablokovaný majetek ve Švýcarsku a hrozí mu kriminál   Švýcarská prokuratura zablokovala jednomu z nejznámějších českých miliardářů Pavlu Tykačovi jeho tamní konta a také přístup k tuně zlata, kterou měl uloženou v jedné švýcarské...