Češi odmítají bourání a vyvlastňování kvůli těžbě uhlí, ukázal výzkum

25.02.2014 17:50

Vyvlastňování pozemků a bourání obcí kvůli těžbě uhlí je mezi Čechy nepopulární. Většina lidí si navíc přeje zachování ekologických limitů pro těžbu. Vyplývá to z výzkumu agentury Ipsos. Bourání obcí v něm odmítlo 68 procent dotázaných. Přímo jej podpořilo pouze jedenáct procent lidí, nejčastěji voliči TOP 09.

Průzkum v Horním Jiřetíně

V úterý byl také zveřejněn průzkum agentury STEMzadaný skupinou Severní energetická, který se zaměřil přímo na postoje obyvatel Horního Jiřetína, tedy obce, které by při prolomení limitů hrozilo zbourání. Agentura vedla rozhovory s 538 místními obyvateli. Za zásadní odpůrce těžby se označilo 57 procent z nich. Zároveň však 76 procent lidí uvedlo, že by se dokázalo se stěhováním vyrovnat. "Nejhorší je nejistota. Na tom se shodne téměř 70 procent obyvatel," komentuje výsledky ředitel agentury STEM Jan Hartl. Téměř polovina lidí uvádí, že je třeba co nejdříve zahájit debatu o podmínkách výkupu a přestěhování. Naopaktřetina se nechce přestěhovat v žádném případě.

Výzkum zadaný organizací Greenpeace probíhal letos v únoru a agentura Ipsos v rámci něho zjišťovala názory jednoho tisíce respondentů vybraných metodou kvótního výběru, snažila se tedy zohlednit sociální složení společnosti.

S úplnýmzrušenímekologických limitů souhlasí pouze šest procent lidí, naopak 66 procent by limity zachovalo alespoň v místech, kde chrání obce.

Podobné výskledky zjistili výzkumníci i při zkoumání názoru veřejnosti na případné obnovení vyvlastňovacích paragrafů v horním zákoně. Neomezenou možnost vyvlastňovat by státu umožnilo pouze šest procent Čechů, naopak 52 procent je zcela proti vyvlastňování a 28 procent lidí by s ním souhlasilo pouze v případě nezastavěných pozemků.

Názory občanů z celé republiky tak jsou velmi podobné postojům obyvatel Ústeckého kraje, kterého by se případné prolomení limitů, bourání a vyvlastňování bezprostředně týkalo. V souvislosti s nástupem nového ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) ekologové nechali provést analogický průzkum přímo v Ústeckém kraji, kde se proti bourání obcí vyslovilo 70 procent lidí.

Jan Mládek by při rozhodování o prolomení limitů uvažoval o vypsání krajského referenda. Výsledky průzkumu tak naznačují, jak by případné referendum na Ústecku mohlo dopadnout.

Bourání i vyvlastňování odmítají voliči všech stran

Sociologové zjistili, že názory na těžbu na politické orientaci příliš nezávisí. Mezi příznivci prolomení limitů jen mírně převažují voliči TOP 09. Roli nehraje ani zaměstnání, vzdělání dotazovaných či to, zda bydlí vrodinném domě, nebo v bytě.

"Možná trochu překvapivě tyto názory sdílí většina voličů ČSSD a KSČM. Pouze u TOP 09 a STAN jsme zaznamenali větší míru souhlasu s bouráním obcí kvůli těžbě," řekl Arnošt Janeček z agentury Ipsos.

Podle Jana Rovenského ze společnosti Greenpeace právě sociální demokracie a komunisté k případnému prolomení limitů přistupují nejvstřícněji. "Politici tak vlastně prosazují věci, které jejich voliči odmítají," pozastavuje se Rovenský. "Doufáme, že ti, kteří prolomení zastávají, by kvůli názoru svých voličů mohli začít měnit postoje," dodává.

Výzkum dále ukázal, že postoj lidí k otázkám ohledně prolomení limitů se v čase příliš nemění. Například v roce 2007 si podle výzkumu agentury CVVM zachování ekologických limitů přálo také 66 procent lidí.

Ve vládě není žádný horlivý zastánce prolomení limitů

Otázka možného prolomení těžebních limitů, vyvlastňování pozemků a bourání obcí visí ve vzduchu už řadu let. Není však jisté, zda bude v nejbližší době vůbec na pořadu dne.

Narozdíl od minulého úřednického kabinetu Jiřího Rusnoka totiž v současné vládní koalici není žádný ministr, který by prolomení limitů přímo prosazoval. Dokonce i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) uvedl, že si prolomení limitů dokáže představit pouze v místech, kde by se nedotklo žádných sídel. Bourání obcí, jako například Horní Jiřetín by však nepodpořil (rozhovor s Mládkem čtěte zde).

Těžební limity

Limity jsou hranice mezi dobývacím prostorem a okolím, ve kterém jsou zásoby uhlí odepsané. V roce 1991 je vytyčilo usnesení vlády na návrh tehdejšího ministra životního prostředí Ivana Dejmala pro uhelné lomy Bílina, ČSA a Nástup - Tušimice. Vláda se tím chtěla zaručit obcím v okolí, že se mohou nerušeně rozvíjet, a zamezit drancování krajiny z dob komunismu.

Těžaři, horníci a někteří politici se dlouhodobě snaží limity zrušit, aby těžba mohla pokračovat i za tyto hranice. Pokud by se to stalo, těžba by na Mostecku pohltila obce Jiřetín, Černice a přiblížila by se na několik stovek metrů k Litvínovu.

Spíše proti prolomení limitů je také ministrživotního prostředíRichard Brabec (ANO) a podobně se vyjadřuje i ministr financí AndrejBabiš(ANO).

Zachování ekologických limitů pro těžbuuhlíse přesto nedostalo do programového prohlášení vlády. Důvodem je údajně nejednoznačný postoj vůči limitům uvnitř ČSSD.

Rovenský se domnívá, že v sociální demokracii se v této otázce paralelně vyskytují dva protichůdné názory. "Liberální křídlo ČSSD kolem stávajícího premiéra Bohuslava Sobotky se k plánům těžebních společností staví velmi zdrženlivě, zatímco naopak severočeští sociální demokraté a křídlo kolem MichalaHaška, které má blíž k prezidentu Zemanovi, má tendence intenzivně vycházet vstříc těžebním společnostem," domnívá se Rovenský. Ekologové tak věří, že pokud u moci zůstane v následujících čtyřech letech současná vláda, k prolomení limitů nedojde.

Nicméně prolomení limitů pro těžbu uhlí v Ústeckém kraji má i hlasité zastánce zejména mezi hornickými odbory a těžebními společnostmi. Argumentují zejména ekonomickým přínosem regionu a pracovními místy, které by obnovení těžby v kraji z vysokou nezaměstnaností přineslo.

Obnovení těžby prosazuje i hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček a v neposlední řadě také prezident Miloš Zeman (o postoji prezidenta čtěte zde).

iDNES.cz

Zpět

Novinky

Na Mostecku se propadlo důlní rypadlo, nejspíš do starého dolu

16.01.2014 22:24
V hnědouhelném povrchovém lomu ČSA u Mostu se propadlo důlní rypadlo. Půda pod ním se nejspíš probořila do historického dolu. Těžební stroj KU300 tak uvázl v prohlubni. Událostí se zabývá báňský úřad.   Nehoda se stala v úterý kolem sedmé večer. "Rypadlo se v geologicky náročném terénu...

Jan Dienstl sám nikoho nevyhání – nastrkuje stát

13.01.2014 19:18
Ing. arch. Martin Říha V MF Dnes ze čtvrtka 9. ledna 2014 se v rubrice „Byznys rozhovor“ objevil článek Jiřího Štického a Pavla P. Novotného s výmluvným titulkem „Sám nikoho nevyháním“. Jan Dienstel v rozhovoru s oběma redaktory jako jeden z velkých podílníků (30 %)...

Město Horní Jiřetín čekají další léta nejistoty

10.01.2014 19:19
Severní Čechy – Rozhovor se spolumajitelem těžební firmy Severní energetická, Janem Dienstlem: „Zisk z těžby tvoří téměř polovinu jiřetínského rozpočtu".       Bude se v severních Čechách těžit hnědé uhlí za limity? Na sklonku minulého roku žhavé téma. Vláda Jiřího...

Sám nikoho nevyháním

09.01.2014 19:14
Jan Dienstl (43) Narodil se v Ústí nad Labem, kde má stále trvalé bydliště. Žije však v Třebívlicích. Vystudoval Strojní fakultu ČVUT v Praze. V 90. letech pracoval jako finanční ředitel investiční skupiny Motoinvest Pavla Tykače. Ta ovládala např. CS Fondy, z nichž se později ztratilo 1,3 miliardy...

Číslo týdne: 8000. Tolik pracovních míst chrání limity těžby uhlí

18.12.2013 18:20
Ústecký kraj udrží a získá zachováním limitů devětkrát víc pracovních míst, než poskytuje sporný Důl ČSA. Pokud by byly prolomeny limity těžby uhlí na Dole ČSA, zanikne 800 pracovních míst Horním Jiřetíně a až 5 000 v chemičce Unipetrol a nevznikne žádné nové. Zato splní-li budoucí...

Vítáme rozhodnutí premiéra Rusnoka neprolomit limity těžby na Mostecku

13.12.2013 16:53
Společná tisková zpráva občanských sdružení Kořeny a Litvínov občanům  ze dne 13.12. 2013   Předseda vlády v demisi, Jiří Rusnok, včera sdělil, že se jeho vláda nebude zabývat limity těžby uhlí, ačkoliv několik minulých týdnů naznačoval, že se právě toto chystá těsně před koncem...

Starosta Litvínova: Rusnok nám slíbil, že limity už řešit nebude

12.12.2013 21:55
Praha - Starostové obcí z Litvínovska se bojí o budoucnost. Tíží je otázka neustále skloňovaného prolomení těžebních limitů, které by podle nich ohrozilo Horní Jiřetín a okraj Litvínova. Na setkání s premiérem Jiřím Rusnokem dostali příslib, že současná vláda v demisi už na limity sahat nebude....

Rusnokova vláda už neprojedná těžební limity

12.12.2013 21:53
Litvínov - Současná vláda se k prolomení limitů těžby uhlí už nebude vyjadřovat. Po jednání s premiérem Jiřím Rusnokem to řekl starosta Litvínova Milan Šťovíček.   Téma těžebních limitů přitom vláda probírala ještě minulý víkend. "Budeme se tím ještě zabývat, považujeme to za věc, která...

Rusnokova vláda už prolomení těžebních limitů řešit nebude

12.12.2013 21:51
Rozhodnutí o limitech těžby hnědého uhlí na Mostecku se odkládá. Kabinet v demisi o tom už jednat nebude. Po schůzce na vládě o tom informovali jak starostové ohrožených obcí, tak mluvčí předsedy vlády v demisi Jiřího Rusnoka. Ten respektuje nové poslance, kteří kabinet vyzvali, aby o prolomení...

Neberte nám domovy, píší Litvínovští Rusnokovi kvůli těžebním limitům

12.12.2013 21:48
Sdružení Litvínov občanům poslalo premiérovi v demisi Jiřímu Rusnokovi dopis, aby přestal s přípravami na prolomení těžebních limitů. Obyvatelé města i obcí v okolí se bojí, že nikým nezvolený kabinet udělá rozhodnutí, které už další vláda nebude moci zvrátit. Rusnok se ve čtvrtek sejde se...