Kauza Mostecká uhelná: Čeští exministři půjdou k výslechu
06.08.2010 16:35iHNed.cz
Švýcarské orgány požádaly o výslech všech členů české vlády z roku 1999. Není ovšem jasné, jak mohou divokou privatizaci dolů objasnit Kvůli kauze Mostecké uhelné společnosti půjdou k výslechu všichni ministři české vlády z konce devadesátých let. Ti by měli švýcarským úřadům, které vyšetřují divokou privatizaci dolů, pomoci s objasněním převodů, kterými původně státní společnost ovládli její tehdejší manažeři.
"Výslechy všech vyžádaných politiků budou uskutečněny během následujícího měsíce,“ potvrdila mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Renata Malinová.
O vliv v druhé největší hnědouhelné firmě v zemi přišel český stát v roce 1998, kdy ji ovládl Appian Group. Ten skoupil akcie Mostecké a vyšachoval stát, který měl jen 46 procent akcií.
Vláda kontrovala a obvinila management Mostecké z toho, že stojí za oním investorem. Společnost prý koupili za miliardy, jež si doly ukládaly na rekultivace - tedy budoucí nápravu krajiny po těžbě.
Klíč leží ve Švýcarsku
Policie ale podezření nedokázala potvrdit. Klíč totiž ležel ve Švýcarsku - tam si doly v devadesátých letech uložily uvedené miliardy. A důkaz, že jde o stejné peníze, za které Appian doly koupil, se policii nepodařilo získat.
Zvrat přišel v létě 2008, kdy švýcarská strana požádala Česko o výslechy tehdejších manažerů hutí a ze žádosti vyplynulo, že je podezírá z praní špinavých peněz.
A že na švýcarských bankovních účtech úřady obstavily 700 milionů švýcarských franků (přes 12 miliard korun), které podle jejich závěrů byly vyprány řetězcem obchodů a sloužily k ovládnutí dolů.
"Manažeři k převzetí použili majetek samotné přebírané společnosti. Podle našich předpokladů způsobily tyto operace finanční ztráty jak přebírané společnosti, tak České republice," píše se ve sdělení švýcarské generální prokuratury.
Co mohou říct?
Není ovšem zcela jasné, jak může výslech tehdejších členů vlády švýcarským prokurátorům pomoci. Podle vyjádření Malinové by měli jít k výslechu všichni členové vlády z roku 1999. K ovládnutí dolů ovšem došlo již o rok dříve za vlády úřednického kabinetu Josefa Tošovského. Ovšem ten mohl divokému ovládnutí dolů jen přihlížet, protože stát už měl v té době ve společnosti jen 46procetní podíl.
V roce 1999 navíc vládl zemi kabinet Miloše Zemana. "Zatím mně nikdo k výslechu ani podání vysvětlení nepředvolal," říká tehdejší vicepremiér pro ekonomiku a posléze ministr financí Pavel Mertlík.
Je ovšem možné, že výslech souvisí s transakcí, kdy Zemanova vláda Appianu, který již doly majoritně ovládal, za necelou miliardu - a tedy pod skutečnou cenou - prodala i zbylý podíl v dolech, který stát držel.
Švýcarská strana odmítá k případu sdělovat jakékoliv informace. Úřad generální prokurátora, který před rokem uzavřel předběžnou fázi vyšetřování, další průběh vyšetřovacího procesu nekomentuje.
"Případem se zabýváme, ale dokud nebude vyšetřování uzavřeno, nelze k němu podávat žádné informace," sdělil serveru iHNed.cz Gérard Sautebin, soudce Úřadu soudního vyšetřování, který kauzu Mostecké uhelné koncem loňského roku z generální prokuratury převzal.
Doly nyní vlastní společnost Czech Coal, kterou ovládá finančník Pavel Tykač spolu s Petrem Pudilem a Vasilem Bobelou. Zatímco Tykač do firmy přišel až v roce 2006, zbylí dva v Mostecké uhelné a firmách kolem ní v době divoké privatizace figurovali.
———
ZpětNovinky
V Litvínově dostaly strany podporující prolomení limitů těžby jen 22 procent hlasů
11.10.2014 19:38———
Volby v Horním Jiřetíně vyhráli odpůrci těžby
11.10.2014 18:53———
Den pro limity v Litvínově již potřetí
07.10.2014 14:00———
Litvínovská opozice utekla před názorem občanů
12.09.2014 15:56———
Radní Litvínova referendum chtějí, teď jsou na řadě zastupitelé
08.09.2014 06:43———
OBČANÉ LITVÍNOVA MOHOU PODPOŘIT VYPSÁNÍ REFERENDA K OTÁZCE LIMITŮ TĚŽBY A PROVOZOVÁNÍ HAZARDU
05.09.2014 09:25———
Občane, chceš referendum? V Litvínově se rozjela nová petice
02.09.2014 10:35———
Vavrouškovu cenu dostal bojovník proti těžbě v severních Čechách
05.06.2014 22:01———
Ministr Mládek: O limitech rozhodneme možná už příští rok
07.03.2014 17:37———