Kauza Mostecké uhelné: Jeden z důležitých svědků promluvil o korupci
04.12.2012 23:50Bývalí manažeři míří před soud proto, že z MUS tajně vyvedli miliardy, které pak použili na skoupení jejích akcií na trhu. Firmu tak vlastně ovládli za její vlastní peníze. A ještě pak za ně přikoupili menšinový státní podíl.
Vyšetřovatelům ve Švýcarsku se podařilo rozmluvit důležitého svědka, který může rozklíčovat pozadí privatizace Mostecké uhelné společnosti. Francouzský byznysmen Foulques de Quatrebarbes byl dosud téměř neznámým aktérem celé kauzy – z veřejně dostupných zdrojů se o něm dalo dlouhá léta dozvědět jen tolik, že na přelomu tisíciletí vyhledával obchodní příležitosti v postkomunistických zemích.
Švýcarští policisté však zjistili, že kromě toho měl také ovlivňovat privatizaci mosteckých dolů. A to ve spojení se zbrojařem Pavlem Muselou, jenž měl blízko k politikům tehdy vládnoucí ČSSD.
Svědectví de Quatrebarbese je součástí více než třísetstránkové obžaloby, kterou švýcarská prokuratura v červnu podala na šest českých podnikatelů a jednoho Belgičana. HN ji nyní získaly od novinářů deníku Neue Zürcher Zeitung.
"Byl to vlastně bakšiš"
Svědek De Quatrebarbes podle obžaloby ovládal společně se zbrojařem Muselou firmu Torrence Trading na Gibraltaru. Oba muži přes ni v únoru 1999 získali pět milionů dolarů, které měli použít na uplacení českých politiků a úředníků. Francouz ve své výpovědi naznačil, že k tomu skutečně došlo. "Quatrebarbes prohlásil, že Musela v Česku lobboval, tedy dával dohromady lidi s cílem získat smlouvy. Peníze mohly být použity na to, aby tito lidé popohnali transakci. Jinak řečeno jako bakšiš," stojí v obžalobě.
Policie obstavila bývalým manažerům Mostecké uhelné majetek za 800 milionů - čtěte ZDE
Česko se zoufale hlásilo o zmrazené miliardy, Švýcaři ale řekli ne - čtěte ZDE
Žádného konkrétního adresáta úplatků však De Quatrebarbes nejmenoval. A Musela o nich už také nepromluví: těžce se zranil pádem z posedu a je dnes nesvéprávný, Jisté nicméně je, že půl roku od převzetí peněz vláda Miloše Zemana souhlasila s prodejem tehdy již menšinového podílu v Mostecké uhelné. Tím se završila privatizace společnosti do rukou nyní stíhaných manažerů Jiřho Diviše, Antonína Koláčka, Oldřicha Klimeckého, Luboše Měkoty, Marka Čmejly, Petra Krause a Belgičana Jacquese de Groota.
Dosud neznámé svědectví potvrzuje podezření, že za rozhodováním o prodeji mosteckých dolů se skrývaly úplatky pro lidi kolem Zemanovy vlády. Server Česká pozice například před třemi týdny napsal, že tři miliony korun inkasoval od zbrojaře Musely tehdejší náměstek ministra průmyslu a obchodu Robert Sýkora. Z obžaloby navíc vyplývá, že přístup k vypláceným provizím měl také Jiří Martínek, poradce tehdejšího místopředsedy sněmovny a později premiéra Stanislava Grosse.
O tom, jakým způsobem ovládli bývalí manažeři MUS tuto společnost za její vlastní peníze, se dočtete v úterním vydání Hospodářských novin
———
ZpětNovinky
Na Mostecku se propadlo důlní rypadlo, nejspíš do starého dolu
16.01.2014 22:24———
Jan Dienstl sám nikoho nevyhání – nastrkuje stát
13.01.2014 19:18———
Město Horní Jiřetín čekají další léta nejistoty
10.01.2014 19:19———
Sám nikoho nevyháním
09.01.2014 19:14———
Číslo týdne: 8000. Tolik pracovních míst chrání limity těžby uhlí
18.12.2013 18:20———
Vítáme rozhodnutí premiéra Rusnoka neprolomit limity těžby na Mostecku
13.12.2013 16:53———
Starosta Litvínova: Rusnok nám slíbil, že limity už řešit nebude
12.12.2013 21:55———
Rusnokova vláda už neprojedná těžební limity
12.12.2013 21:53———
Rusnokova vláda už prolomení těžebních limitů řešit nebude
12.12.2013 21:51———