Kvůli miliardám si vláda najme ve Švýcarsku právníky

18.11.2011 18:56

Aktálně.cz

Praha - Vláda se po roce a půl přemlouvání ze strany švýcarské prokuratury odhodlala k pokusu připojit Česko k trestnímu řízení ve Švýcarsku a domáhat se miliard zablokovaných tamní justicí v souvislosti s kauzou Mostecké uhelné společnosti.
 
Podle premiéra Petra Nečase má vláda čtyři možnosti, jak do trestního řízení vstoupit. Do dvou tří týdnů se má rozhodnout, kterou z nich zvolí. Podklady připraví Nejvyšší státní zastupitelství pro ministerstvo financí podle premiéra do týdne.
 
Česko se pravděpodobně pokusí vymoct miliardy civilní žalobou, která by se spojila s procesem ve Švýcarsku. Dále vláda "analyzuje" možnost připojit se k trestnímu řízení jako poškozená strana.
 
Lhůta pro tento krok ale podle všeho vypršela - po opakovaném upozornění ze švýcarské strany - v říjnu s podáním obžaloby. Prozatím si v zemi najme Česko právní kancelář.
 
Možnosti, jak se stát může ke švýcarskému vyšetřování připojit, v pátek odpoledne projednávali vybraní ministři a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.
 
Ministr financí Miroslav Kalousek už před jednáním zopakoval, že podle jeho úřadu není doloženo, čím v kauze stát utrpěl. "Nemůžete vymáhat odškodné za zlomenou nohu, když jste si žádnou nezlomili," poznamenal.
 
"Ping-pong" mezi úřady
 
Tím Kalousk vysvětluje, proč si jeho úřad nechal ujít příležitost vstoupit do tresntího řízení ve Švýcarsku jako poškozená strana, což by byla méně nákladná a jednodušší varianta. Na tiskové konferenci vlády vystoupil pouze premiér.
 
"Reakce (na výzvy švýcarské prokuratury - pozn. redakce) mohla být rychlejší. Došlo tu k nějakému byrokratickému ping-pongu mezi státním zastupitelstvím a ministerstvem financí. Ten jsme teď zarazili," řekl Nečas.
 
Švýcaři v rámci vyšetřování zmrazili na účtech obžalovaných asi 600 milionů franků, v přepočtu dvanáct miliard korun. Údajně má jít o peníze původně určené na rekultivaci těžbou postižené krajiny vyvedené z Mostecké uhelné, které měly údajně manažerům dolů posloužit ke koupi majoritního podílu v MUS.
 
Pokud švýcarská justice Čechy odsoudí, peníze mohou propadnout Švýcarsku.
 
Česká liknavost
 
Česko mělo možnost připojit se ke Švýcarům od loňského roku. Téměř rok a půl ale na tuto výzvu Češi nereagovali.
 
Podle vrchního státního zástupce Stanislava Mečla švýcarské úřady zkontaktovali během této doby své české protějšky minimálně čtyřikrát písemně. Velvyslanec André Regli také "obíhal" české ministry, aby jim výzvu připomněl.
 
Česká strana váhá nad tím, zda státu vznikla škoda. Vyšetřování privatizace šlo zatím vždy v Česku do ztracena. Podle vrchního státního zástupce Stanislava Mečla, ale Švýcaři Čechům řekli, že důkazy mají.
 
"Švýcarská strana nás výslovně upozornila, že v případě, že se připojíme k takovému řízení, budeme mít přístup k celému trestnímu spisu, což nám ex-post umožní přesné odůvodnění našeho nároku a vyčíslení škody," řekl Aktuálně.cz nástupce odvolaného Vlastimila Rampuly.
 
Teď musí Česko, pokud si bude chtít peníze nárokovat, důkazy obstarat samo.
 
"Proces teď bude bohužel složitější. Původně to mohl být přímý kop do prázdné brány, teď to bude spíše kop rohový," uvedla vicepremiérka Karolína Peake.
 
"Je to závažné"
 
Švýcarská prokuratura koncem října informovala o tom, že viní sedm lidí, většinou Čechů, z finančních machinací v souvislosti s nejmenovanou významnou energetickou společností.
 
Vyšetřování Švýcaři otevřeli v červnu 2005 kvůli podezření, že z MUS byly přes vedení firmy nelegálně vyvedeny peníze.
 
Významná část majetku byla podle obžaloby převedena do Švýcarska a "vyprána". Obžaloba zahrnuje skutky kvalifikované jako praní špinavých peněz, nekalá správa, podvod a falšování listin.
 
Premiér Petr Nečas už v pondělí řekl, že celou záležitost prověří, včetně možností české strany.
 
"Tuto věc považuji za závažnou a budeme se jí zabývat," řekl už začátkem týdne premiér.
Zpět

Novinky

Na Mostecku se propadlo důlní rypadlo, nejspíš do starého dolu

16.01.2014 22:24
V hnědouhelném povrchovém lomu ČSA u Mostu se propadlo důlní rypadlo. Půda pod ním se nejspíš probořila do historického dolu. Těžební stroj KU300 tak uvázl v prohlubni. Událostí se zabývá báňský úřad.   Nehoda se stala v úterý kolem sedmé večer. "Rypadlo se v geologicky náročném terénu...

Jan Dienstl sám nikoho nevyhání – nastrkuje stát

13.01.2014 19:18
Ing. arch. Martin Říha V MF Dnes ze čtvrtka 9. ledna 2014 se v rubrice „Byznys rozhovor“ objevil článek Jiřího Štického a Pavla P. Novotného s výmluvným titulkem „Sám nikoho nevyháním“. Jan Dienstel v rozhovoru s oběma redaktory jako jeden z velkých podílníků (30 %)...

Město Horní Jiřetín čekají další léta nejistoty

10.01.2014 19:19
Severní Čechy – Rozhovor se spolumajitelem těžební firmy Severní energetická, Janem Dienstlem: „Zisk z těžby tvoří téměř polovinu jiřetínského rozpočtu".       Bude se v severních Čechách těžit hnědé uhlí za limity? Na sklonku minulého roku žhavé téma. Vláda Jiřího...

Sám nikoho nevyháním

09.01.2014 19:14
Jan Dienstl (43) Narodil se v Ústí nad Labem, kde má stále trvalé bydliště. Žije však v Třebívlicích. Vystudoval Strojní fakultu ČVUT v Praze. V 90. letech pracoval jako finanční ředitel investiční skupiny Motoinvest Pavla Tykače. Ta ovládala např. CS Fondy, z nichž se později ztratilo 1,3 miliardy...

Číslo týdne: 8000. Tolik pracovních míst chrání limity těžby uhlí

18.12.2013 18:20
Ústecký kraj udrží a získá zachováním limitů devětkrát víc pracovních míst, než poskytuje sporný Důl ČSA. Pokud by byly prolomeny limity těžby uhlí na Dole ČSA, zanikne 800 pracovních míst Horním Jiřetíně a až 5 000 v chemičce Unipetrol a nevznikne žádné nové. Zato splní-li budoucí...

Vítáme rozhodnutí premiéra Rusnoka neprolomit limity těžby na Mostecku

13.12.2013 16:53
Společná tisková zpráva občanských sdružení Kořeny a Litvínov občanům  ze dne 13.12. 2013   Předseda vlády v demisi, Jiří Rusnok, včera sdělil, že se jeho vláda nebude zabývat limity těžby uhlí, ačkoliv několik minulých týdnů naznačoval, že se právě toto chystá těsně před koncem...

Starosta Litvínova: Rusnok nám slíbil, že limity už řešit nebude

12.12.2013 21:55
Praha - Starostové obcí z Litvínovska se bojí o budoucnost. Tíží je otázka neustále skloňovaného prolomení těžebních limitů, které by podle nich ohrozilo Horní Jiřetín a okraj Litvínova. Na setkání s premiérem Jiřím Rusnokem dostali příslib, že současná vláda v demisi už na limity sahat nebude....

Rusnokova vláda už neprojedná těžební limity

12.12.2013 21:53
Litvínov - Současná vláda se k prolomení limitů těžby uhlí už nebude vyjadřovat. Po jednání s premiérem Jiřím Rusnokem to řekl starosta Litvínova Milan Šťovíček.   Téma těžebních limitů přitom vláda probírala ještě minulý víkend. "Budeme se tím ještě zabývat, považujeme to za věc, která...

Rusnokova vláda už prolomení těžebních limitů řešit nebude

12.12.2013 21:51
Rozhodnutí o limitech těžby hnědého uhlí na Mostecku se odkládá. Kabinet v demisi o tom už jednat nebude. Po schůzce na vládě o tom informovali jak starostové ohrožených obcí, tak mluvčí předsedy vlády v demisi Jiřího Rusnoka. Ten respektuje nové poslance, kteří kabinet vyzvali, aby o prolomení...

Neberte nám domovy, píší Litvínovští Rusnokovi kvůli těžebním limitům

12.12.2013 21:48
Sdružení Litvínov občanům poslalo premiérovi v demisi Jiřímu Rusnokovi dopis, aby přestal s přípravami na prolomení těžebních limitů. Obyvatelé města i obcí v okolí se bojí, že nikým nezvolený kabinet udělá rozhodnutí, které už další vláda nebude moci zvrátit. Rusnok se ve čtvrtek sejde se...