Špioni varují vládu: Ženete Česko do problémů s uhlím

26.09.2011 22:14

Aktuálně.cz

Praha - Ohrožujete energetickou bezpečnost země a dáváte prostor korupci.

Tak by se daly shrnout výtky, které Nečasově vládě adresoval Úřad pro zahraniční styky a informace nebo-li civilní rozvědka v souvislosti s úpravami horního zákona.
 
Změny navrhuje ministerstvo průmyslu a obchodu. O plánech vlády, které jsou vepsány i do koaliční smlouvy, rozvědka v připomínkovém řízení napsala, že s nimi zásadně nesouhlasí, a uvedla hned několik důvodů.
 
Dokument s připomínkami má Aktuálně.cz k dispozici.
 
Pozor, korupce
 
Kromě varování, že novela by mohla mít negativní dopad na budoucí využití domácího nerostného bohatství a ohrozit energetickou bezpečnost republiky, ztratí stát podle rozvědky "zákonný a účinný prostředek pro využívání svého vlastnictví".
 
Mezi připomínkami najdeme i poznámku, že změnou zákona vznikne prostor pro korupci a kriminální činnost.
 
Své připomínky pak rozvědka označila jako "zásadní".
 
Rozvědka reaguje na vládní novelu, která škrtá z dosavadního znění zákona pasáž o vyvlastňování, čímž výrazně posiluje práva majitelů pozemků a nemovitostí v místech dotčených těžbou. Prolomení těžebních limitů by nově mělo záviset jen na dohodě mezi majiteli a těžaři.
 
Tajnosti úřadů
 
Fakt, že novelu zákona rozvědka posuzovala, potvrdilo ministerstvo i Úřad pro zahraniční styky a informace, ale vznesené připomínky nechce více rozvádět ani jedna strana.
 
Když deník Aktuálně.cz žádal rozvědku, aby možné hrozby plynoucí z novely upřesnila, kancelář ředitele to formálním způsobem odmítla s tím, že se úřad nevyjadřuje k probíhajícím legislativním iniciativám "mimo okruh institucí, které jsou účastníky připomínkového řízení".
 
Ministerstvo průmyslu pak na otázku, do jaké míry považuje varování rozvědky za zásadní, odpovědělo zprvu také jenom obecně.
 
Později mluvčí resortu Jiří Sochor doplnil, že "v rámci připomínek nebylo konkretizováno, jakým způsobem by novela měla negativně zasáhnout do protikorupční strategie vlády."
 
"Vláda upřednostňuje to, aby řešení sporů v souvislosti s těžbou mohlo vzejít ze svobodné dohody všech dotčených subjektů na základě rovných pravidel," uvedl dále s tím, že stejně za posledních dvacet let nebyl institut vyvlastnění použit a stát při privatizaci těžebního sektoru žádné závazky, na nichž by mohli těžaři stavět své případné stížnosti, nepřijal.
 
Přesevše podle zjištění Aktuálně.cz ministerstvo s vyvlastňováním nadále počítá. Jen místo horního zákona se požadavek zachování vyvlastňování objevil v návrhu nové Státní energetické koncepce. V něm Kocourkův úřad píše, že by se mělo zachovat jako mezní možnost pro případy, kdy by energetická a surovinová politika narazila na účelové blokace.
 
Do vládního prohlášení daly vyvlastnění jako svou prioritu Věci veřejné, o vyškrtnutí vyvlastňování z horního zákona ovšem před volbami hovořily i ODS a TOP 09.
 
Šťovíček: Je to totalitní paragraf
 
Námitky rozvědky k novele zákona odmítá starosta Litvínova a místopředseda VV Milan Šťovíček, který má za nejmenší vládní stranu agendu týkající se prolomení těžebních limitů na starosti.
 
Redakci Aktuálně.cz řekl, že dokument z dílny špionů vidí prvně.
 
"Pokud se zde mluví o korupci, je to naprosto liché. Teď je to daleko větší korupční prostředí, za stavu, kdy o věci rozhoduje nějaký úředník," reagoval na připomínky rozvědky.
 
Navíc je požadavek vyškrtnutí vyvlastňování ve veřejném zájmu.
 
"Dlužíme to majitelům nemovitostí a pozemků. Všechny tři vládní strany to měly ve svých programech, přirozeně se to tedy dostalo do koaliční smlouvy," argumentuje s tím, že je naprosto přirozené, že se vládní koalice snaží vypustit paragrafy, které označuje za totalitní.
 
V současnosti je připomínkové řízení k novele horního zákona už uzavřené. Podle ministerstva materiálu chybí již jen formality, než jej odešle na vládu.
Zpět

Novinky

Na Mostecku se propadlo důlní rypadlo, nejspíš do starého dolu

16.01.2014 22:24
V hnědouhelném povrchovém lomu ČSA u Mostu se propadlo důlní rypadlo. Půda pod ním se nejspíš probořila do historického dolu. Těžební stroj KU300 tak uvázl v prohlubni. Událostí se zabývá báňský úřad.   Nehoda se stala v úterý kolem sedmé večer. "Rypadlo se v geologicky náročném terénu...

Jan Dienstl sám nikoho nevyhání – nastrkuje stát

13.01.2014 19:18
Ing. arch. Martin Říha V MF Dnes ze čtvrtka 9. ledna 2014 se v rubrice „Byznys rozhovor“ objevil článek Jiřího Štického a Pavla P. Novotného s výmluvným titulkem „Sám nikoho nevyháním“. Jan Dienstel v rozhovoru s oběma redaktory jako jeden z velkých podílníků (30 %)...

Město Horní Jiřetín čekají další léta nejistoty

10.01.2014 19:19
Severní Čechy – Rozhovor se spolumajitelem těžební firmy Severní energetická, Janem Dienstlem: „Zisk z těžby tvoří téměř polovinu jiřetínského rozpočtu".       Bude se v severních Čechách těžit hnědé uhlí za limity? Na sklonku minulého roku žhavé téma. Vláda Jiřího...

Sám nikoho nevyháním

09.01.2014 19:14
Jan Dienstl (43) Narodil se v Ústí nad Labem, kde má stále trvalé bydliště. Žije však v Třebívlicích. Vystudoval Strojní fakultu ČVUT v Praze. V 90. letech pracoval jako finanční ředitel investiční skupiny Motoinvest Pavla Tykače. Ta ovládala např. CS Fondy, z nichž se později ztratilo 1,3 miliardy...

Číslo týdne: 8000. Tolik pracovních míst chrání limity těžby uhlí

18.12.2013 18:20
Ústecký kraj udrží a získá zachováním limitů devětkrát víc pracovních míst, než poskytuje sporný Důl ČSA. Pokud by byly prolomeny limity těžby uhlí na Dole ČSA, zanikne 800 pracovních míst Horním Jiřetíně a až 5 000 v chemičce Unipetrol a nevznikne žádné nové. Zato splní-li budoucí...

Vítáme rozhodnutí premiéra Rusnoka neprolomit limity těžby na Mostecku

13.12.2013 16:53
Společná tisková zpráva občanských sdružení Kořeny a Litvínov občanům  ze dne 13.12. 2013   Předseda vlády v demisi, Jiří Rusnok, včera sdělil, že se jeho vláda nebude zabývat limity těžby uhlí, ačkoliv několik minulých týdnů naznačoval, že se právě toto chystá těsně před koncem...

Starosta Litvínova: Rusnok nám slíbil, že limity už řešit nebude

12.12.2013 21:55
Praha - Starostové obcí z Litvínovska se bojí o budoucnost. Tíží je otázka neustále skloňovaného prolomení těžebních limitů, které by podle nich ohrozilo Horní Jiřetín a okraj Litvínova. Na setkání s premiérem Jiřím Rusnokem dostali příslib, že současná vláda v demisi už na limity sahat nebude....

Rusnokova vláda už neprojedná těžební limity

12.12.2013 21:53
Litvínov - Současná vláda se k prolomení limitů těžby uhlí už nebude vyjadřovat. Po jednání s premiérem Jiřím Rusnokem to řekl starosta Litvínova Milan Šťovíček.   Téma těžebních limitů přitom vláda probírala ještě minulý víkend. "Budeme se tím ještě zabývat, považujeme to za věc, která...

Rusnokova vláda už prolomení těžebních limitů řešit nebude

12.12.2013 21:51
Rozhodnutí o limitech těžby hnědého uhlí na Mostecku se odkládá. Kabinet v demisi o tom už jednat nebude. Po schůzce na vládě o tom informovali jak starostové ohrožených obcí, tak mluvčí předsedy vlády v demisi Jiřího Rusnoka. Ten respektuje nové poslance, kteří kabinet vyzvali, aby o prolomení...

Neberte nám domovy, píší Litvínovští Rusnokovi kvůli těžebním limitům

12.12.2013 21:48
Sdružení Litvínov občanům poslalo premiérovi v demisi Jiřímu Rusnokovi dopis, aby přestal s přípravami na prolomení těžebních limitů. Obyvatelé města i obcí v okolí se bojí, že nikým nezvolený kabinet udělá rozhodnutí, které už další vláda nebude moci zvrátit. Rusnok se ve čtvrtek sejde se...