Ústecký kraj chce opět prolomit těžební limity, varují ekologové

25.01.2012 20:59

iDNES.cz

Radní Ústeckého kraje se už podruhé krátce za sebou postavili za prolomení limitů těžby hnědého uhlí. I když kraj prohlašuje, že těžbu za limity nepodporuje, v zaslaném stanovisku ke Státní politice životního prostředí na roky 2012 až 2020 (SPŽP) chce, aby z ní ministerstvo ochranu limitů vypustilo.
 
"Ústecký kraj nesouhlasí se zařazením opatření 'Zasadit se o zachování územních limitů těžby hnědého uhlí a jejich legislativní zajištění' do SPŽP 2012 - 2020 a požaduje jeho vypuštění," stojí v zápisu z jednání krajských radních, který je veřejně přístupný na webu kraje.
 
Podle odpůrců prolomení limitů a ekologických organizací je tento krok možný interpretovat jen jediným způsobem - alibistické umetání cesty pro pokračování těžby za limity.
 
Těžební limity
Hranice mezi dobývacím prostorem a okolím, ve kterém jsou zásoby uhlí odepsané. V roce 1991 je vytyčilo usnesení vlády pro uhelné lomy Bílina, ČSA a Nástup - Tušimice. Vláda se tím chtěla zaručit obcím v okolí, že se mohou nerušeně rozvíjet.
 
Těžaři a někteří politici se dlouhodobě snaží limity zrušit, aby těžba mohla pokračovat i za tyto hranice. Pokud by se to stalo, těžba by na Mostecku mohla zničit město Horní Jiřetín a vesnici Černice.
 
"Jejich postoj je zcela jasný. Když poslali své vyjádření ke Státní energetické koncepci, handrkovali se o slovíčka a význam toho, co je to vzít na vědomí a mít požadavek na něco. Teď chtějí zcela jasně odstranit větu, která limity hájí. To není nic jiného, než aktivita nahrávající jejich prolomení," prohlásil Jan Rovenský z Greenpeace.
 
Stejně jako svůj postoj ke Státní energetické koncepci, kde se radní přiklonili k variantě, která počítá s využitím zásob uhlí a těžbou za limity (o tom také zde), přitom i nyní svůj protěžební postoj vyjádřili velmi skrytě.
 
Schovali ho do balíčku s tím, že berou návrh SPŽP na vědomí, jen mají takzvanou zásadní připomínku - tedy vypustit ochranu limitů těžby, které mimo jiné pomáhají chránit městečko Horní Jiřetín a sousední Černice před zbořením, protože obě stojí v cestě za uhlím.
 
Klub Pavla Tykače
"Hejtmanka Vaňhová a její straničtí kolegové zjevně aktivně prosazují prolomení těžebních limitů a zbourání Horního Jiřetína. Protože je to ale v drsném rozporu s volebním programem ČSSD, lobbují za uhlobarony pokoutně, a pokud to praskne, bohorovně novinářům i voličům lžou," říká Rovenský.
 
"Je načase, aby hejtmanka a její lidé vystoupili z ČSSD a založili v zastupitelstvu klub Pavla Tykače (majitel těžařské společnosti Czech Coal - pozn.red.). Bylo by to lepší, přehlednější a důstojnější pro voliče, sociální demokracii i pro ně samotné," dodává Rovenský.
 
Kraj tvrdí, že prolomení limitů nepodporuje, že se jen vyjadřuje k různým koncepcím, což mu ukládá zákon. A že jeho kroky napovídají, že by rád pokračoval v těžbě za limity, považuje za zavádějící.
 
"Stále je platné Usnesení zastupitelstva Ústeckého kraje o podpoře limitů. Zastupitelé jiné usnesení nepřijali. V rámci své připomínky ke Státní politice životního prostředí Ústecký kraj uvádí do souladu dvě státní koncepce, které si v tomto bodě vzájemně odporují," reagovala mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.
 
Kraj a limity
Není to poprvé, co Ústecký kraj podpořil pokračování těžby uhlí za limity. Ačkoli jeho představitelé oficiálně tvrdí, že za limity stojí, poslali v listopadu na ministerstvo průmyslu vyjádření, kde podpořili variantu Státní energetické koncepce, která počítá s další těžbou bez ohledu na hranici, již limity stanovují. (čtěte také zde)
 
Rozporem v koncepcích zřejmě myslí to, že ministerstvo průmyslu v jedné z variant energetické koncepce počítá s těžbou za limity a ministerstvo životního prostředí chce ve svém strategickém dokumentu limity naopak dlouhodobě chránit.
 
Na řadě je ministerstvo
"Je pro nás hodně dobrá zpráva, že ministerstvo životního prostředí formulaci o limitech a jejich legislativním zajištění do své politiky zařadilo," říká Vladimír Buřt, místostarosta Jiřetína a jeden z bojovníků proti těžbě za limity.
 
"Postoj vedení kraje snad ani nemá smysl komentovat. Je evidentní, že jejich cílem je prolomení. Jako by se snažili plnit závazky vůči těžebním firmám. Stále tvrdí, jak stojí za limity, ale jejich kroky jsou opačné," podotkl.
 
Uhlí za limity by chtěla získat těžařská skupina Czech Coal. Vyjádření politiků k této problematice ale odmítá komentovat, čeká na jejich konkrétní kroky.
Připomínkou kraje se teď bude zabývat ministerstvo životního prostředí. Buď ji akceptuje a do své strategie zapracuje, nebo ji pouze připojí k dokumentu jako negativní vyjádření jednoho z účastníků, ke kterému však ministerstvo nepřihlédlo.
 
Zpět

Novinky

Na Mostecku se propadlo důlní rypadlo, nejspíš do starého dolu

16.01.2014 22:24
V hnědouhelném povrchovém lomu ČSA u Mostu se propadlo důlní rypadlo. Půda pod ním se nejspíš probořila do historického dolu. Těžební stroj KU300 tak uvázl v prohlubni. Událostí se zabývá báňský úřad.   Nehoda se stala v úterý kolem sedmé večer. "Rypadlo se v geologicky náročném terénu...

Jan Dienstl sám nikoho nevyhání – nastrkuje stát

13.01.2014 19:18
Ing. arch. Martin Říha V MF Dnes ze čtvrtka 9. ledna 2014 se v rubrice „Byznys rozhovor“ objevil článek Jiřího Štického a Pavla P. Novotného s výmluvným titulkem „Sám nikoho nevyháním“. Jan Dienstel v rozhovoru s oběma redaktory jako jeden z velkých podílníků (30 %)...

Město Horní Jiřetín čekají další léta nejistoty

10.01.2014 19:19
Severní Čechy – Rozhovor se spolumajitelem těžební firmy Severní energetická, Janem Dienstlem: „Zisk z těžby tvoří téměř polovinu jiřetínského rozpočtu".       Bude se v severních Čechách těžit hnědé uhlí za limity? Na sklonku minulého roku žhavé téma. Vláda Jiřího...

Sám nikoho nevyháním

09.01.2014 19:14
Jan Dienstl (43) Narodil se v Ústí nad Labem, kde má stále trvalé bydliště. Žije však v Třebívlicích. Vystudoval Strojní fakultu ČVUT v Praze. V 90. letech pracoval jako finanční ředitel investiční skupiny Motoinvest Pavla Tykače. Ta ovládala např. CS Fondy, z nichž se později ztratilo 1,3 miliardy...

Číslo týdne: 8000. Tolik pracovních míst chrání limity těžby uhlí

18.12.2013 18:20
Ústecký kraj udrží a získá zachováním limitů devětkrát víc pracovních míst, než poskytuje sporný Důl ČSA. Pokud by byly prolomeny limity těžby uhlí na Dole ČSA, zanikne 800 pracovních míst Horním Jiřetíně a až 5 000 v chemičce Unipetrol a nevznikne žádné nové. Zato splní-li budoucí...

Vítáme rozhodnutí premiéra Rusnoka neprolomit limity těžby na Mostecku

13.12.2013 16:53
Společná tisková zpráva občanských sdružení Kořeny a Litvínov občanům  ze dne 13.12. 2013   Předseda vlády v demisi, Jiří Rusnok, včera sdělil, že se jeho vláda nebude zabývat limity těžby uhlí, ačkoliv několik minulých týdnů naznačoval, že se právě toto chystá těsně před koncem...

Starosta Litvínova: Rusnok nám slíbil, že limity už řešit nebude

12.12.2013 21:55
Praha - Starostové obcí z Litvínovska se bojí o budoucnost. Tíží je otázka neustále skloňovaného prolomení těžebních limitů, které by podle nich ohrozilo Horní Jiřetín a okraj Litvínova. Na setkání s premiérem Jiřím Rusnokem dostali příslib, že současná vláda v demisi už na limity sahat nebude....

Rusnokova vláda už neprojedná těžební limity

12.12.2013 21:53
Litvínov - Současná vláda se k prolomení limitů těžby uhlí už nebude vyjadřovat. Po jednání s premiérem Jiřím Rusnokem to řekl starosta Litvínova Milan Šťovíček.   Téma těžebních limitů přitom vláda probírala ještě minulý víkend. "Budeme se tím ještě zabývat, považujeme to za věc, která...

Rusnokova vláda už prolomení těžebních limitů řešit nebude

12.12.2013 21:51
Rozhodnutí o limitech těžby hnědého uhlí na Mostecku se odkládá. Kabinet v demisi o tom už jednat nebude. Po schůzce na vládě o tom informovali jak starostové ohrožených obcí, tak mluvčí předsedy vlády v demisi Jiřího Rusnoka. Ten respektuje nové poslance, kteří kabinet vyzvali, aby o prolomení...

Neberte nám domovy, píší Litvínovští Rusnokovi kvůli těžebním limitům

12.12.2013 21:48
Sdružení Litvínov občanům poslalo premiérovi v demisi Jiřímu Rusnokovi dopis, aby přestal s přípravami na prolomení těžebních limitů. Obyvatelé města i obcí v okolí se bojí, že nikým nezvolený kabinet udělá rozhodnutí, které už další vláda nebude moci zvrátit. Rusnok se ve čtvrtek sejde se...