Zeman odmítá vinu v kauze Mostecké uhelné. Fakta však mluví proti němu

21.01.2013 19:44

Prezidentský kandidát Miloš Zeman se v kampani začal zbavovat odpovědnosti za privatizaci mosteckých dolů z roku 1999, kterou švýcarská prokuratura označila za zkorumpovanou. Tvrdí, že jeho vláda s ní neměla nic společného. Podle někdejšího šéfa Fondu národního majetku Romana Češky však lže.

 
Zeman tvrdí, že s privatizací Mostecké uhelné jeho vláda nemá nic společného. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz
Privatizace Mostecké uhelné společnosti rozvířila televizní prezidentský duel na TV Prima. Zeman v něm s naprostým klidem tvrdil, že s privatizací Mostecké uhelné společnosti (MUS) neměla jeho vláda nic společného. "Mosteckou uhelnou privatizovala vláda Josefa Tošovského," uvedl Zeman.
 
Jeho prezidentský protikandidát Karel Schwarzenberg mu navíc nahrál, když si spletl pořadí Zemanovy a Tošovského vlády. Důkazy švýcarské prokuratury však hovoří o tom, že Zemanova vláda prodala doly za směšnou cenu.
 
V sobotním prohlášení Zeman dodal: "Za mé vlády se MUS neprivatizovala. Stát měl menšinový podíl - a když prodáváte menšinový podíl, tak přece firmu neprivatizujete. Hlavní díl odpovědnosti nese Tošovského vláda."
 
Opak je však pravdou. "Je to naprostá a vědomá lež Miloše Zemana," reagoval pro MF DNES někdejší šéf Fondu národního majetku Roman Češka. Tošovského vláda v privatizaci dolů neměla žádnou roli.
 
Privatizace začala již v době kuponové privatizace, kdy stát převedl 46 procent akcií firmy na Fond národního majetku a pět procent dal zdarma městům a obcím.
 
Obce však své akcie záhy prodaly. V době Tošovského vlády už pouze management dolů ukrytý za schránkou zahraniční struktury Appian dokončoval tajné skupování volných akcií z trhu i od obcí, a to za peníze vytažené ze samotné firmy. Získal tak většinový podíl.
 
"Tošovského vláda neměla žádnou možnost, jak to řešit," uvedl Češka. Jeho fond měl na nekalé obchody s akciemi podezření a podal i trestní oznámení. Odpovědí byly tlaky od Zemanovy ČSSD.
 
"Poslanec Josef Hojdar tehdy vystoupil na tiskové konferenci vedle Miloše Zemana a bouřil proti fondu," upozornil Češka.
 
Vláda nedbala varování
Zemanova vláda šest dní po svém vzniku rozhodla, že nastrčené firmě Investenergy prodá zbylých 46 procent dolů. A to za směšnou cenu 650 milionů. Vláda přitom dostávala varování, aby to nedělala.
 
"Moje vláda měla dvě možnosti: buď prodat menšinové akcie na burze, anebo je prodat tomu, kdo za ně nabídne nejvíc. My jsme je prodali Appian Group, který nabídl o 30 procent víc, než byla burzovní cena, a tím jsme státnímu rozpočtu vydělali asi tak 200 milionů korun navíc," tvrdí přesto Zeman.
 
O podílu Zemanovy vlády na problematické privatizaci Mostecké uhelné svědčí i vyšetřování ve Švýcarsku, kde jsou exmanažeři dolů a Appianu obžalováni z praní špinavých peněz. Detektivové v minulých letech vyslýchali kvůli privatizaci ministry Zemanovy vlády i Miloše Zemana.
 
Exmanažery MUS loni obvinila policie i v Česku, a to z privatizačního podvodu za 1,6 miliardy, který se stal v době Zemanovy vlády.
 
Švýcarská prokuratura navíc považuje privatizaci menšinového podílu dolů za uplacenou.
 
Firma Investenergy, která doly od státu koupila, poslala asi 170 milionů na Gibraltar firmě lobbisty Pavla Musely, přítele tehdejšího šéfa poslanců ČSSD Stanislava Grosse. Peníze označila jako "provizi za pomoc". Odtud miliony putovaly řetězcem kyperských firem a účtů. K jednomu z nich měl přístup i Grossův poradce Jiří Martinek. K dalšímu Robert Sýkora, který nechal Grosse zbohatnout.
 
"Sýkora byl jako náměstek ministra průmyslu zodpovědný za přípravu návrhu usnesení vlády k prodeji MUS. Dostal přitom v souvislosti s prodejem akcií MUS platby od kupce. To umožňuje předpokládat, že stanovení uměle nízké ceny je zatíženo korupcí," napsala prokurátorka. Gross, Sýkora i Martinek korupci popírají.
 
Peníze navíc zprostředkovaně zamířily i k tehdejší ČSSD. Více než 30 milionů z provize za Mosteckou uhelnou šlo do firmy, v níž působil tehdejší šéf ekonomické sekce ČSSD Zdeněk Uhlíř. A následně do nadace špiček ČSSD.
 
Vyšetřování v Česku komplikuje fakt, že klíčový svědek - zbrojař Musela - před lety spadl z posedu a nic si nepamatuje. Okolnosti pádu jsou dodnes nejasné.
 
V případu hrají roli lidé kolem Grosse. Dělo se to však v době, kdy šéfem ČSSD i vlády byl Zeman.
 
Zpět

Novinky

V Litvínově dostaly strany podporující prolomení limitů těžby jen 22 procent hlasů

11.10.2014 19:38
Na radnici může vzniknout protiuhelná i prouhelná koalice   Litvínov, 11. října 2014 – Strany, které odmítají prolomení limitů těžby hnědého uhlí, získaly v Litvínově ve volbách 47 procent hlasů, zatímco strany otevřeně podporující plány těžebních společností jen 22 procent...

Volby v Horním Jiřetíně vyhráli odpůrci těžby

11.10.2014 18:53
V zastupitelstvu získaly jasnou většinu strany, které bojují za záchranu města    Horní Jiřetín, 11. října 2014 – Volby v Horním Jiřetíně jasně vyhráli odpůrci těžby: z celkového počtu 11 mandátů získali 7 míst (1). Pohodlně tak dokáží sestavit povolební „protiuhelnou“ koalici....

Den pro limity v Litvínově již potřetí

07.10.2014 14:00
V úterý 7. října 2014 se konal v Litvínově již třetí Den pro limity – akce nevládních ekologických organizací, zástupců samospráv, sdělovacích prostředků a aktivních lidí, kterým není lhostejný osud kraje tolik poznamenaného povrchovou těžbou uhlí, že dokáží veřejně vyjádřit podporu zachování...

Litvínovská opozice utekla před názorem občanů

12.09.2014 15:56
Vyjádření o. s. Kořeny k jednání opozičních zastupitelů na zastupitelstvu 11.9.2014 Groteskní a zároveň smutné představení předvedli na včerejším zastupitelstvu zástupci stran ČSSD, SNK-ED, TOP09 a Otevřenou radnici. Zatímco veřejně se tváří zejména ČSSD, že je pro přímou demokracii a dokonce...

Radní Litvínova referendum chtějí, teď jsou na řadě zastupitelé

08.09.2014 06:43
Litvínov – Litvínovští radní na svém posledním jednání podpořili myšlenku starosty Milana Šťovíčka, aby se v rámci říjnových komunálních voleb v Litvínově zároveň uskutečnilo referendum, při němž by obyvatelé vyjádřili svůj postoj k limitům a hazardu. Ve čtvrtek bude o referendu...

OBČANÉ LITVÍNOVA MOHOU PODPOŘIT VYPSÁNÍ REFERENDA K OTÁZCE LIMITŮ TĚŽBY A PROVOZOVÁNÍ HAZARDU

05.09.2014 09:25
Tisková zpráva přípravného výboru, 5.9.2014   Několik let trvající diskuse nad prolomením limitů těžby a přiblížení povrchového velkolomu ČSA na 500 m k Litvínovu je bezesporu stěžejní otázkou další budoucnosti Litvínova, která rezonuje na Mostecku již mnoho let. Podle jedné...

Občane, chceš referendum? V Litvínově se rozjela nová petice

02.09.2014 10:35
Litvínov – Nenápadná litvínovská hospůdka Mlsnej kocour se může zapsat do historie města, a to jako základna rozsáhlé akce, která možná v budoucnosti určí další kroky města. Právě tady se totiž zrodil nápad zorganizovat petici, jejímž cílem je ukázat politikům, že občané chtějí referendum, při...

Vavrouškovu cenu dostal bojovník proti těžbě v severních Čechách

05.06.2014 22:01
Praha - Za celoživotní ochranu životního prostředí v Severočeské hnědouhelné pánvi i záchranu zámku Jezeří dostal dnes Cenu Josefa Vavrouška soukromý zemědělec Petr Pakosta. Odborná porota ocenila také jeho aktivity pro obnovu osídlení a lesů na Krušných horách nejen na Mostecku. Pakosta ocenění...

Ministr Mládek: O limitech rozhodneme možná už příští rok

07.03.2014 17:37
Horní Jiřetín, Litvínov - Jan Mládek přijel na sever Čech na doporučení svého externího poradce. Setkal se například s litvínovským starostou Milanem Šťovíčkem. Známý odpůrce pokračování těžby ale nebyl zdaleka jediným lokálním politikem, s nímž se ministr potkal. V závěru návštěvy...

Těžbu uhlí nechceme, vzkazuje v průzkumu více než polovina Jiřetína

25.02.2014 17:54
Praha/Ústí nad Labem - Proti těžbě uhlí v Horním Jiřetíně je zásadně 57 procent obyvatel obce. Zhruba dvě třetiny očekávají, že během nejbližších deseti let budou prolomeny limity těžby uhlí. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM pro společnost Severní energetická. Zrušení limitů by postihlo...